Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi proszę czy istnieje coś takiego albo czy ktoś może tak robi oraz jakie są minusy takiego pomysłu. Mając już prawie 30 lat chciałbym się zabezpieczyć jeśli chodzi o jakąś „emeryturę”. Mam pewne wątpliwości jeśli chodzi o funkcjonowanie zusu albo innego funduszu który będzie pełnił jego obowiązki w przyszłości jeśli chodzi o utrzymanie ciągłości wypłat emerytur przyszłych pokoleń. Wpadłem na pomysł aby samemu sobie zagwarantować emeryturę w następujący sposób:

-Zrezygnować z płacenia składek na zus i tutaj mam pierwsze pytanie. Czy istnieje jakaś możliwość ubezpieczenia się tak abym miał dostęp do podstawowej opieki medycznej, szpitala itp ?

-Otworzyć sobie lokatę na która będę wpłacał równowartość pieniędzy które oddawałbym do ZUS np. 2000 miesięcznie

-Biorąc pod uwagę wzrost cen mieszkań który występował na przestrzeni lat, w ciągu 40 lat które normalnie musiałbym przepracować aby przejść na emeryturę, mógłbym kupić za zebrane pieniądze pierwsze mieszkanie i wynająć je po np. 20 latach i już zacząć zarabiać a drugie po kolejnych 20 latach mając w tym momencie dwa własnościowe mieszkania które będą z opłaty wynajmu dawały mi pieniądze zamiast emerytury z zus.

Pomysł który opisałem jest mocno uogólniony, nie wiem jakie będą ceny za x lat oraz wiem ze te pieniądze które będę odkładał na konto mogą „kusić „ żebym je wydał na coś innego a w przypadku zusu nie mogę tego dokonać. Ale perspektywa wydania tych samych pieniędzy na zus z których nie wiadomo czy sie w ogóle doczekam wypłaty jakichkolwiek środków mnie trochę przeraża, natomiast perspektywa posiadania np dwóch mieszkań które będą dla mnie „pracowały” oraz możliwość przekazania je moim dzieciom jak najbardziej dla mnie przemawia.

Czy ktoś stosuje może przybliżony sposób na przyszłości albo czy ktoś wie dlaczego takie coś nie ma prawa bytu ? #emerytura #zus #inwestycje #nieruchomosci
  • 14
@zurompdwww: może ceny najmu będą długoterminowo rosnąć, może ZUS padnie, ale obie rzeczy naraz się nie wydarzą. Jeśli ZUS nie zapewni ludziom emerytury, to emeryci poumierają z głodu i zwolnią się mieszkania, a co za tym idzie – najem będzie tani.

Mieszkania jako inwestycja mają zalety i wady, kupowanie mieszkań w Polsce bo nie wierzysz w polski ZUS jest wewnętrznie sprzeczne.
@LuciusMiximus dokładnie, jeśli ZUS padnie to mieszkanie będzie warte tyle co paczka fajek.

Jakbym nie wierzył w ZUS, to bym zainwestował w broń i zapas amunicji, bo obrona własnego życia będzie w cenie gdy padnie system.
@zurompdwww: jesteś kolejnym co wierzy w betonowe złoto w Polsce. Popatrz proszę na piramidę demograficzna która będzie powodem zapaści zusu. W takim razie kto będzie mieszkał w tych wszystkich mieszkaniach co zostaną po martwych Polakach?
-Zrezygnować z płacenia składek na zus i tutaj mam pierwsze pytanie. Czy istnieje jakaś możliwość ubezpieczenia się tak abym miał dostęp do podstawowej opieki medycznej, szpitala itp ?


@zurompdwww: Możesz płacić dobrowolne składki na zdrowotne, chyba że masz członka rodziny (żona), który pracuje na etat i dopiszę Cię do zdrowotnego za darmo.

Co do samego oszczędzania lepiej zainteresuj się IKE (jeśli chcesz najbezpieczniej to IKE Obligacje) i wtedy nie będziesz płacił
@perfumowyswir czy ja wiem? Spółkę za granicą można założyć za jednorazowym kosztem 1,5k - pozostałe 11 miesięcy w roku jest do przodu.

Poza tym jak gość chce ewidentnie inwestować w nieruchomości u nas to temat rezydencji podatkowej jest śliski


Zdecydowanie tak, ale można to ująć w przychodach zza granicy, zapłacić 19% i obejść zasady CFC, aby cieszyć się legalną forsą na zakup nieruchomości
@odysjestem: Mireczku, o jakich spółkach za 1500 jednorazowego kosztu mówisz? Który kraj? Sam miałem JDG w PL, potem przeszedłem na spółkę po Nowym Ładzie, ale w związku z tym, że od 2023 mnie ozusują, rozważałbym alternatywy... dzięki!
@donotletmein_ nawet przy słabej złotówce, wystarcza na założenie spółki w Stanach. Rzecz w tym, że zasady prowadzenia spółki a nawet jej zobowiązania podatkowe są ustalane na poziomie stanowym, więc trzeba tutaj dobrać stan do swoich potrzeb ( ͡º ͜ʖ͡º)
@LuciusMiximus: @mookie: @zurompdwww:
ZUS "padł" już dawno - regularnie z budżetu idzie po kilkadziesiąt miliardów zł bo bieżące składki nie mogą pokryć wypłat.

Natomiast całkowicie nie "padnie" nigdy. Jest wiele wyjść:
1) Podwyższanie składek (tutaj jesteśmy)
2) Zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego
3) Równa emerytura obywatelska

No i j.w. - nie da się nie opłacać ZUS'u, jedynie niektóre formy udziału w spółkach na to pozwalają.

Co do tematu -