Wpis z mikrobloga

Eszelony z nowym rodzajem dział toczą się już po węzłach logistycznych, eskalacja w czystej postaci. Czy @wolskiowojnie zrobi zwrotny na przesmyk strachu? Czy języczkiem u wagi będzie #zychowicz który poprzez odpowiednie traktaty i memorandum weźmie na siebie sprawiedliwe prowadzenie owej debaty?
#wojna #ukraina #rosja #bartosiak
Pobierz hcbadixhc - Eszelony z nowym rodzajem dział toczą się już po węzłach logistycznych, e...
źródło: comment_1663500451EHRHNU2qYt6plJxJk4VhnY.jpg
  • 49
@crash210: Z perspektywy czasu i będąc mądrzejszym o pół roku wojny, dwie rzeczy z ANW wydają się szczególnie nietrafione:

1. Wpuszczenie ruskich na nasze tereny aby potem nękąć ich linie zaopatrzeniowe. Oni by w każdej wiosce i każdym miasteczku robili Buczę, Irpień i Izium mordując mieszkańców. Nie wolno ich wpuścić nawet na metr.

2. Ukryte podziemne bunkry dla czołgów atakujących linie zaopatrzenia. Myślę nad tą koncepcją i śmieje się z jej
@tsunami: Ty a spodziewałbyś się, że w 2022 takie coś jest możliwe? Założeniem było rozproszyć się, rozciągnąć ich linie komunikacyjne, nękać i uderzać tam lokalnie mamy przewagę. A to że okazało się, że ruskie to ta sama swołocz co 100 lat temu.. zmienia postać rzeczy. Dlatego zbroimy się na potęgę i po to nam 500 Himarsów żeby im zrobić z dupy jesień średniowiecza w momencie, gdy są najbardziej wrażliwi, tak jak
@wstreczyciel: 1. Nie wpuszczanie ruskich..., ale wiesz, że obecnie nie jest to możliwe? Takie siły dopiero mogą powstać, gdy będzie duże nasycenie artylerii, himarsów. ANW powstała przy innych warunkach brzegowych. Nikt nie mówił o 500 himarsach, +600 K9 itd. Nie było takiej kasy sypanej z rękawa poza budżetem. To już inne wojsko, a ANW musiała się liczyć w większymi ograniczeniami i swoją koncepcje musieli do tego dostosować.
@tell_me_more:

Także z której strony by nie spojrzeć - bartosiak bredził.

Bredze to ja, jakbym przesadził z okowitą.
On ma ... inna perspektywe.
W końcu sambtego nie wymyślił, tylko przyjął jeden scenariusz za jedyny możliwy.
No chce zlikwidowac MW, przdmysł ciężki a to już bardzo, bardzo źle o nim świadczy.
bartosiak dalej się upiera, że lekka piechota z dronami, jak Ukraińcy napieprzają się z ruskimi pancernymi zagonami i artylerią od pół roku :)


@tell_me_more: przypomnij mi jak wyglądał pierwsza faza fojny, kto niszczył kolumny pancerne, Kraby czy Bajraktary bo nei pamiętam
@tsunami:

założeniem ANW było schować się w lesie i czekać na Amerykanów, podczas gdy Buriaci i Jakuci będą gwałcić nasze córki i kraść nasze pralki.


Wszystko fajnie, ale S&F nie widziało możliwości obrony od granicy. Sam Bartosiak mówił wielokrotnie, że jemu się podobają koncepcje aktywnej obrony oraz ataku wyprzedzającego, ale w momencie, kiedy ANW było tworzone, nikomu się nie śniło wydawanie 4-5% PKB na armię.

Poza tym, koncepcja wpuszczenia Rosjan i
Charków i Kijów też były zamienione w twierdze, tylko że nawet nie dali rady podejść.


@wiverna: no Kijów jest 50 km od granicy, Charków 20, a i tego ruscy nie pokonali. A bartosiak chciał oddawać 100 km do Warszawy

Panowie pytanie, jak obronilibyście Polskę mając armię z końca 2021roku w wojnie 1 vs 1 z Rosją przez pierwsze 3 tygodnie konfliktu oczekując na wsparcie?


@Rogovic: NATO, a konkretnie ich lotnictwo
@tell_me_more: Dodałeś NATO od pierwszego dnia wojny w swojej koncepcji i mówisz że jest lepsza. A atakujesz rozważania które zakładają że NATO pomoże, ale później, i jak wytrzymać do czasu przyjścia pomocy. Ja mogę zaproponować swoją koncepcję z 5000 czołgów, 600 F-35 itp. i powiedzieć że bronimy się za Uralem.
To że ktoś ma inne warunki brzegowe, mało prawdopodobne, nie oznacza że jego rozważania są błędne.
@tell_me_more: Nie, ale powinieneś rozumieć jak trudne jest prognozowanie tak złożonych kwestii, a krytyka nie powinna być binarna. A ludzie niestety tak oceniają wszystkich, którzy działają w sferze publicznej. Do tego żeby pomarańczowy prezydent pozostał na stanowisku wystarczyło nieco ponad 20k ludzi z 3 stanów, którzy zagłosowaliby inaczej. Nasi rządzący już mieli obsrane zbroje, że NATO się kończy, bo pomarańczowy prezydent głośno krytykował sojusz, jako nie dający żadnych korzyści USA. Chcieli
@tell_me_more: Nigdy nie powiedział ze mamy budować armię na jego założeniach i ze to ma być ta słynna anw. Skąd masz pewność czyje przewidywania potencjalnego konfliktu się sprawdzą. Czy nie lepiej przygotować się na gorszy, kosztowniejszy, ale mniej prawdopodobny scenariusz. Czy taki zakładający obronę kolektywną NATO od pierwszego dnia wojny, czyli mniej kosztowny, teoretycznie bardziej prawdopodobny. I na jaki scenariusz szykuje nas obecnie władza deklarowanymi zakupami?
@wstreczyciel: Co do jedynki można sie zgodzić, że to byłoby kosztowne. Chociaż w ANW jest też koncepcja zwiekszenia ilosci arty, więc nie wiem czy byłby czas na okupację przez wroga. Bartosiak sam wiele razy mówił że należy niszczyć wroga na podejściu (w domyśle na Białorusi). A co do bunkrów to chyba mamy tutaj trochę nieporozumienia z którym już na tt się spotkałem. Bunkry mają być do remontowania, a czołgi same z