Wpis z mikrobloga

Miraski pytanko o #zigbee #tuya bo się zastanawiam czy sobie nie kupić kilku rzeczy i zrobić mały #smarthome

1. Czy można żarówki ustawić tak, że po podaniu im napięcia zawsze włącza się na biało czy zawsze pamięta ostatni kolor? Żarówka będzie włączana typowym włącznikiem odcinającym napięcie. Chodzi mi o to czy jak sobie wieczorem zrobię nastrój, pogaszę światłą włącznikiem to czy jak je znowu włączę to będą świecić na biało czy muszę wejść w apkę i zmienić kolor?

2. Czy smart włączniki mogą robić jako przyciski dla aplikacji jeżeli nie załączają prądu?
Mam np. włącznik 2 biegunowy w pokoju, chciałbym go zmienić na 3 biegunowy smart ale podłączyć 2 bieguny do lampy jak było + np. trzecim przyciskiem sterować sobie ale już bezprzewodowo lampką taką przy lóżku?
  • 15
@Kryspin013: ad2. W ścianie mam przycisk na 2 obwody, chcę go zamienić na smart przycisk i są takie co załączają 3 obwody no ale w ścianie i tak mam tylko 2. Chodzi mi o to czy ten niepodłączony do odbiornika fizycznie kablem przycisk będzie reagował w apce normalnie i mógł załączać coś tak samo jak te przyciski typowo bezprzewodowe.

A w ogóle co to masz za apkę? Ja chcę to postawić
A w ogóle co to masz za apkę?


@elemenTH: To #homeassistant.

1. Czy można żarówki ustawić tak, że po podaniu im napięcia zawsze włącza się na biało czy zawsze pamięta ostatni kolor?


@elemenTH: Zalezy od żarówki.

2. Czy smart włączniki mogą robić jako przyciski dla aplikacji jeżeli nie załączają prądu?


@elemenTH: Jasne, możesz sobie uzależnić wszystko od wszystkiego.
@Kryspin013: @dran2: kurde nie chce od razu szaleć z raspberry bo w sumie nie mam z tym żadnej styczności. Taka zwykła bramka jak ta lidlowa (jest kompatybilna z apką tuya) styknie na początek czy mocno ogranicza funkcjonalność?
@elemenTH: Ograniczy zarówno funkcjonalność jak i liczbę producentów obsługiwanych urządzeń.
I jeszcze apropo 1, wyłączanie żarówek zigbee z sieci to zły pomysł. Są routerami więc psujesz sieć, a do tego po ich wyłączeniu nie masz nad nimi żadnej kontroli z automatyzacji czy nawet twojego "wolnego" pstryczka z 2.
Taka zwykła bramka jak ta lidlowa (jest kompatybilna z apką tuya) styknie na początek czy mocno ogranicza funkcjonalność?


@elemenTH: Nie wiem, nie znam się.

kurde nie chce od razu szaleć z raspberry bo w sumie nie mam z tym żadnej styczności.


@elemenTH: Ja sobie na swoim homemade media center postawiłem.
I jeszcze apropo 1, wyłączanie żarówek zigbee z sieci to zły pomysł. Są routerami więc psujesz sieć, a do tego po ich wyłączeniu nie masz nad nimi żadnej kontroli z automatyzacji czy nawet twojego "wolnego" pstryczka z 2.


@dran2: To zależy od żarówek. Dobrze że zwracasz uwagę ale dla OP-a nie każda żarówa musi być krytycznym łącznikiem do innych urządzeń. :P
@Kryspin013: u mnie mieszkanie 50m2, max 2 ścianki działowe więc raczej zasięgu styknie do bramki. Co ważne mieszkanie jest wynajmowane więc odchodzą akcje zbytniego drutowania.

wyłączanie żarówek zigbee z sieci to zły pomysł. Są routerami więc psujesz sieć, a do tego po ich wyłączeniu nie masz nad nimi żadnej kontroli z automatyzacji czy nawet twojego "wolnego" pstryczka z 2.


@dran2: ja nie chcę robić kompleksowo całej chaty, chcę kupić kilka
Nie mogę wszystkich przycisków podmienić


@elemenTH: Zostaw te co masz i daj do nich moduły dopuszkowe. Obwody smartżarówek daj na stałe i steruj wolnymi (nie wpiętymi w żaden obwód jak w pyt2) kanałami przycisków. W ten sposób tymi przyciskami co masz możesz sterować zarówno smart jak i głupimi żarówkami, wszystko jest zawsze zasilone i masz kontrole całego oświetlenia z apki, automatyzacji czy ściany.
Zostaw te co masz i daj do nich moduły dopuszkowe


@dran2: zerknę tylko jakie są puszki bo się obawiam, że płytkie. Myślałem o tym ale nie wiedziałem, że da się używać przycisków fizycznych podpiętych do modułu jak pilotów. Muszę to przetestować jak się zmieści.