Wpis z mikrobloga

@CoJaToNieTY: w pewnym stopniu tak, niektóre rasy mają dużo lepsze predyspozycje i możliwości. No a genetyki kundelka generalnie się nie zna, może być autystyczny debil albo bardzo mądry. Z drugiej strony większość kundli jest faktycznie dużo zdrowsza fizycznie
  • Odpowiedz
  • 2
@Lynxu gówno prawda z tym zdrowiem

Utarło się takie gadanie bo 80% 'rasowych' w tym chlewie obsranym gownem to także zwykle kundle

Prawdziwi hodowcy dbający o czystość rasy regularnie badają wszystkie psy pod kątem chorób genetycznych itp rozmnażają tylko odpowiednie osobniki
  • Odpowiedz
  • 1
@Lynxu

Nie sugeruje bo to jest niezaprzeczalny fakt, chodzi mi o to, że hodowcy z prawdziwego zdarzenia tak rozmnażają psy rasowe żeby ryzyko zminimalizować ile się da. Całkowita eliminacja takich schorzeń nie jest możliwa.

W pseudohodowli nikt się czymś takim nie przejmuje i mają w #!$%@? to, że sprzedają miot po 2x pozytywnych dysplazjach czy innym gównie. To przyszły właściciel będzie musiał #!$%@? kilka tysięcy na leczenie.
  • Odpowiedz
@labla: ... co nie zmienia faktu że kundle z reguły nie są obciążone tym bagażem i co do zasady żyją dłużej niż niektóre rasy (nawet jeżeli przedstawiciel jest w pełni zdrowy). Co też chciałem przekazać w swoim poście. Nie mam pojęcia dlaczego próbujesz mi wyperswadować że psy z dobrej hodowli są zdrowsze niż z puppy millów, nigdy nie twierdziłem inaczej. Ja twierdzę że wiele 100% rasowych hodowlanych psów jest obciążonych
  • Odpowiedz
  • 1
@Lynxu

No ale bazujesz na jakichs statystykach? Ludzie z kundlami często nawet nie chodzą do veta dopóki nie jest za późno

Co do mopsów itp to wg mnie powinno się zakazać hodowli tego typu tworów (w Danii już częściowo się za to wzięli)
  • Odpowiedz
@labla: Statystyk nie mam pod ręką ale czytałem parę artykułów i to jest raczej konsensus powszechnie przyjęty? Polecam poszukać samemu jeśli interesuje cię ten temat
E.g. https://www.scotsman.com/news/opinion/letters/mongrel-dogs-healthier-choice-2508802 (rozumiem że to nie badania naukowe tylko jakiś tam artykuł ale nie chce mi się teraz szukać konkretnych peer-reviewed badań; argumentacja wg mnie robi sens i jest dość naturalna)

Pedigree dogs have generally been intensively bred for their physical appearance and not for
  • Odpowiedz
@xevske: tak właśnie twierdzę, mogą być predyspozycje do pewnych zachowań, ale chodzi bardziej o to że psy możesz wytresować jak chcesz. Na człowieka wpływa o wiele więcej czynników
  • Odpowiedz
  • 1
@Lynxu

VetCompass studies show that answers are not quite so easy. Comparing crossbred and purebred dogs, VetCompass studies show, on the one hand, that crossbreds live 1.2 years longer than purebreds (O'Neill et al 2013) but, on the other hand, crossbred dogs have lower occurrences for only three from the top 20 disorders recorded in dogs

Wkleiłeś randomowy link z Google bez czytania?
  • Odpowiedz
@labla: no? Żyją średnio półtora roku dłużej i wygląda na to że są mniej podatne na co najmniej 3 z 20 najczestszych chorób i badania trwają dalej. Ja to tak czytam, co ty tam znalazłeś?
  • Odpowiedz
yhm, czyli to od czystości krwi zależy tresura psa? xD


@CoJaToNieTY: Tak, poniekąd. Przy rasowych psa wiesz generalnie, jakie dana rasa ma charakter i predyspozycje, m.in. do gonienia za uciekającymi rzeczami. Przy kundlach - totalna ruletka. To nie jest rzadkość, że mieszanie się ras ze sobą wyciąga na wierzch najgorsze cechy obu ras.
  • Odpowiedz