Wpis z mikrobloga

@szurszur: polskich duchownych jest już dosyć mało, nie są już tak wpływowi jak za JPII. Spora część z nich została biskupami i wróciła do kraju m.in. abp Mokrzycki były drugi sekretarz JPII i przez jakiś czas Benedykta, a obecne rzymskokatolicki arcybiskup lwowski. Obecnie z wysoko postawionych Polaków w Watykanie masz tylko kard. Krajewskiego.
@szurszur: Kościół w Polsce jest teraz mało ważny dla Watykanu. Polska ma w tej chwili 2 kardynałów na konklawe: Nycza i Krajewskiego tyle samo co protestanckie UK. Tymczasem protestancko-katolickie Niemcy czy laicka Francja ok. 10. Obecny papież stawia na Amerykę Łacińską i Afrykę, a w Europie na Włochy, ewentualnie Hiszpanię (ze względu na bliskość językową).
@Ginik: Portal gazeta.pl nie jest portalem wyborczej.
Wyborcza ma swoją osobną witrynę.

@galicjanin: Ma trzech - poza Nyczem i Krajewskim jest jeszcze Stanisław Ryłko (mianowany przez Ratzingera w 2007). Choć jest raczej najmniej znanym polskim kardynałem i chyba mało kto o nim słyszał. Może poza ludźmi naprawdę interesującymi się tematem.

Biorąc pod uwagę to, że pierwszy polski kardynał został mianowany w 1439 (czyli prawie 400 lat po ustanowieniu tytułów kardynalskich
@Ginik: Wykop napawa mnie nadzieją, że katotaliban skończy się wraz z pokoleniem Solidarności. Nie przypuszczam aby dzisiejsi dwudziesto-, trzydziestolatkowie dalej ciągnęli ten wózek, mają ciekawsze rzeczy do robienia w niedzielę. Gdy się skończy czas oburzonej cioci Helenki która nie rozumie czemu dziecko jeszcze nie ochrzczone skończy się kk w Polsce. Myślę że papaj też to wie dlatego szuka sympatyków wśród krajów trzeciego świata a te są często antyamerykańskie i proruskie.
Kościół w Polsce jest teraz mało ważny dla Watykanu. Polska ma w tej chwili 2 kardynałów na konklawe: Nycza i Krajewskiego tyle samo co protestanckie UK. Tymczasem protestancko-katolickie Niemcy czy laicka Francja ok. 10. Obecny papież stawia na Amerykę Łacińską i Afrykę, a w Europie na Włochy, ewentualnie Hiszpanię (ze względu na bliskość językową).


@galicjanin: kurczę, poczytałbym sobie takie analizy polityki watykańskiej. Jakby nie patrzeć też dość wpływowy gracz na arenie
@szurszur: Kościół w Polsce jest teraz mało ważny dla Watykanu. Polska ma w tej chwili 2 kardynałów na konklawe: Nycza i Krajewskiego tyle samo co protestanckie UK. Tymczasem protestancko-katolickie Niemcy czy laicka Francja ok. 10. Obecny papież stawia na Amerykę Łacińską i Afrykę, a w Europie na Włochy, ewentualnie Hiszpanię (ze względu na bliskość językową).


@galicjanin: Inwestują tam gdzie można jeszcze golić hajs. To firma jak kazda inna
Wykop napawa mnie nadzieją, że katotaliban skończy się wraz z pokoleniem Solidarności. Nie przypuszczam aby dzisiejsi dwudziesto-, trzydziestolatkowie dalej ciągnęli ten wózek


@gnt_1: Nie skończy się bo nadal jest masa ludzi w młodszym pokoleniu, dla których kościół i wiara są ważne. I to w sumie mi zwisa czy ktoś wierzy czy nie, dopóki robi to dla siebie. Wielu osobom pasuje jednak taki model wiary jaki aktualnie jest promowany przez PiS i
@kubson93: tym niemniej jest to mniejszość, poza tym wiara jest ważna, to nie znaczy, że Kościół w formie jakiej jest jest ważny. Niedawno był sondaż, w którym tylko 9 % młodych (18-29) wyraziło się, że Kosciół w Polsce funkcjonuje dobrze, w innym 0 % stwierdziło, że polski Kościół dobrze postępuje z problemem pedofilii wśród księży.