Wpis z mikrobloga

W styczniu skończyłem studia i od razu udało mi się załapać pierwszą poważniejszą pracę w zawodzie na UOP. Praca zdalna na stanowisku juniora, korpo i nie IT. Powiedzmy że zajmuje się kolorowaniem tabelek w excelu jak to jeden użytkownik ostatnio zabłysnął swoim żałosnym wpisem na mirko.
Zmierzając do sedna- łącznie jeszcze z dodatkową pracą która wykonuje w międzyczasie (ok 30h/mies) mam trochę ponad 8k na rękę. Z moją #rozowypasek daje to ~12k. Po odliczeniu kosztów stałych tj. Ceny wynajmu w mieście wojewódzkim, serwisu gruza, paliwa, jedzenia zostaje nam 6k. Z tego odkładamy co miesiąc 2k a resztę mamy do wykorzystania, a nadwyżka leci na następny miesiąc.
Do tej pory nic nie robiliśmy z odłożonym hajsem, a bo to obrączki trzeba kupić, a to jakieś szkolenie warte uwagi się znajdzie i zawsze ten awaryjny zapas chcieliśmy mieć pod ręką w razie "W". Problem w tym że inflacja już przekroczyła dawno przekroczyła granicę komfortu i cześć pieniędzy chcemy gdzieś zainwestować żeby nie tracić na trzymaniu bezczynnie w banku 20%. Gdzie polecacie zacząć wpłacać systematycznie drobne kwoty, powiedzmy 500-1000zł miesięcznie żeby z czasem coś z tego było? Gdzie szukać informacji? Gdzie mogę się czegoś nauczyć nt. Inwestowania? Jakie książki? Od czego wy zaczynaliście?
No i przede wszystkim dzień dobry! To mój pierwszy post po roku przeglądania wykopu ( ͡º ͜ʖ͡º).
#pracbaza #korposwiat #inwestycje #inwestujzwykopem
  • 14
@Chorazy_Torpeda: mamy sierpień, 2k x 8 = 16k, powiedzmy że coś tam jeszcze dolozyles i masz 25k. Z czego konkretnie chcesz inwestować? ( ͡° ͜ʖ ͡°) skup się na poduszce, jakichś pewniejszych rzeczach jak lokaty, obligacje, waluty, a potem inwestuj nadwyżki bo inaczej to się skończy certyfikatem wykopowego inwestora ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poza tym życzę powodzenia w osiagnieciu 20% zysku miesiąc do
Eh ludzie czytajcie post ze zrozumieniem. Pisze o kosztach stałych których nie jestem w stanie ominąć choćbym chciał. Mieszkanie i jedzenie to jest prawie 5k. Dużo jeżdżę, na paliwo i serwis wydaje trochę ponad 1k. Nigdzie nie napisałem że #!$%@? 10k. Z pozostałych 6k odkładamy sztywno 2k i po miesiącu to co nam zostanie, a zostaje i nie są to ogryzki.
Dla was coś czuję najlepiej jakbym się wyprowadził do Pipidowa dolnego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Chorazy_Torpeda: poczytaj sobie fortecę iwucia, która ktoś tu wrzucał. Ta książka może i kosztuje z 80 zł, ale mnie się już zwróciła kilka razy. Gość pisze Mądrze i pokazuje mało ryzykowne sposoby inwestycji, co akurat do mnie trafia. Warto poczytać nawet prosty poradnik z bankiera o tym jak chronić pieniądze przed inflacją. Ciekawy jest też blog Subiektywnie o finansach. Warto wziąć sie tez za optymalizację wydatków, no i najważniejsze. Nie panikować
@Chorazy_Torpeda: Tu masz link do audiobooka z pierwszymi kilkoma rozdziałami polecanej wyżej Finansowej Fortecy, za darmo:
https://youtube.com/playlist?list=PLxeZ_SGXVWXCB13v9dZr-anhgXdQf0EY3

Generalnie polecam:
- marciniwuc.com/zacznij-tutaj
- inwestomat.eu/zacznij-tutaj
- poczytać tagi (najlepiej przed zadaniem pytania ;) ), nie jesteś wyjątkowy, takie pytanie pojawia się co kilka dni

Jak poczytasz i cos będzie niejasne to pisz tu albo na priv, postaram się pomóc. Hasła na start: obligacje, etf, ike, ikze, ppk