Wpis z mikrobloga

W czasie wojny polsko-tureckiej 80-tysięczna armia turecka pod wodzą sułtana Mehmeta IV rozłożyła się obozem pod Kamieńcem. Miasto nie było przygotowane do wytrzymania długiego oblężenia. Słaba załoga pod dowództwem strażnika polnego koronnego Mikołaja Potockiego liczyła ok. 2 tys. ludzi, w tym zaledwie 4 puszkarzy. Oblężeniem kierował znakomity specjalista Ahmed Köprülü. Pod jego rozkazami Turcy drążyli wokół miasta głębokie rowy i aprosza.

Wojskom tureckim udało się zdobyć Nowy Zamek i wysadzić bramę Starego Zamku. Mimo to kilkakrotne szturmy na bramy miejskie zostały odparte. Kiedy jednak cztery bramy zostały podminowane, załoga skapitulowała. 27 sierpnia wyleciała w powietrze jedna z baszt Starego Zamku, grzebiąc „majora od armaty” Heklinga (Hejklinga) i Michała Jerzego Wołodyjowskiego. 3 września odbył się uroczysty wjazd sułtana Mehmeta IV do najpotężniejszej twierdzy Rzeczypospolitej.

Podróże z historią: Kamieniec Podolski #historia #ciekawostkihistoryczne #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #wojna
CiekawostkiHistoryczne - W czasie wojny polsko-tureckiej 80-tysięczna armia turecka p...

źródło: comment_1660808537gHyMj4ssrSpqPqGtjYBAtW.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co Polskie? Napisałeś to tak, jakby słabość była nasza cecha narodowa.


@przegryw_naczelny: że nasza najsilniejsza twierdza nie była jednak gotowa do oblężenia. Pewnie byliśmy dumni z Kamieńca, a jak do władz zgłaszali wnioski o zaopatrzenie i przygotowanie to "były inne cele"
  • Odpowiedz