Wpis z mikrobloga

W czasie wojny polsko-tureckiej 80-tysięczna armia turecka pod wodzą sułtana Mehmeta IV rozłożyła się obozem pod Kamieńcem. Miasto nie było przygotowane do wytrzymania długiego oblężenia. Słaba załoga pod dowództwem strażnika polnego koronnego Mikołaja Potockiego liczyła ok. 2 tys. ludzi, w tym zaledwie 4 puszkarzy. Oblężeniem kierował znakomity specjalista Ahmed Köprülü. Pod jego rozkazami Turcy drążyli wokół miasta głębokie rowy i aprosza.

Wojskom tureckim udało się zdobyć Nowy Zamek i wysadzić bramę Starego Zamku. Mimo to kilkakrotne szturmy na bramy miejskie zostały odparte. Kiedy jednak cztery bramy zostały podminowane, załoga skapitulowała. 27 sierpnia wyleciała w powietrze jedna z baszt Starego Zamku, grzebiąc „majora od armaty” Heklinga (Hejklinga) i Michała Jerzego Wołodyjowskiego. 3 września odbył się uroczysty wjazd sułtana Mehmeta IV do najpotężniejszej twierdzy Rzeczypospolitej.

Podróże z historią: Kamieniec Podolski #historia #ciekawostkihistoryczne #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #wojna
CiekawostkiHistoryczne - W czasie wojny polsko-tureckiej 80-tysięczna armia turecka p...

źródło: comment_1660808537gHyMj4ssrSpqPqGtjYBAtW.jpg

Pobierz
  • 24
@Akman: Co Polskie? Napisałeś to tak, jakby słabość była nasza cecha narodowa. jest rok 1672, niecałe 20 lat po wojnach z rosja, powstaniem chmielnickiego i najbardziej niszczycielskim wydarzeniu w naszej historii potopem Szweckim. Dynastia Wazow w 80 lat swego paniwania sprowadzila Polske z imperium do II ligi. Turcy pojda jeszcze dalej na północ. Zajma Lwow (zniszczony zamek podczas powstania) i ostatecznie podpiszemy kompromitujący caly nasz narod pokoj w Buczaczu, na mocy
@psiaki: Za wikipedią:

Turcy jednak w dalszym ciągu prowadzili podkopy, tym razem już z trzech stron. W tej sytuacji Potocki, z uwagi na brak możliwości obronienia zamku, 26 sierpnia podjął decyzję o kapitulacji. Potocki chciał także oszczędzić mieszczan, ponieważ prawo tureckie w razie zdobycia miasta szturmem pozostawiało żołnierzom wolną rękę przez 3 dni. 30 sierpnia obrońcy opuścili Kamieniec.
przekonałeś mnie, chyba się tam przejadę teraz obejrzeć ten wspaniały zamek :)


@Yattaman: zamek robi najsłabsze chyba wrażenie, bo jest mały, ale całość (miasto i zamek) warto - potem promem do Mołdawii (sama przeprawa jest warta zobaczenia) potem do twierdzy Soroki, przejechać się przez dzielnicę cygańską w Kiszyniowie (nagromadzenie absolutnych potworków architektonicznych czyni z niej atrakcje turystyczną) jak starczy czasu to Orheiul Vechi i na wieczór do Odessy.