Wpis z mikrobloga

Hej!
W związku z tym, że ceny #pelet #!$%@?ło, mam dla Was #protip na nadchodzący sezon.

Mając kotły na pellet z najpopularniejszymi palnikami - wrzutkowym lub rynnowym - możecie w nich palić nie tylko peletem ale również zbożem, które jest zdecydowanie tańsze.

Trochę liczb:

Tona średniej jakości peletu kosztuje aktualnie około 2000 zł za tonę.
Pelet ten ma kaloryczność 18-20 Mj/kg czyli 1 kg peletu daje 5.27 kWh ciepła, przy sprawności kotła rzędu 70% będzie to w naszych domowych warunkach 3.69 kWh z 1 kg peletu.
Czyli:
1 tona peletu=2000zł=3690 kWh.
1 kWh ciepła wytworzonego z peletu będzie nas kosztował około 54 grosze.

Dla porównania weźmy owies, który aktualnie kosztuje 1000 zł za tonę.
Owies ma kaloryczność 15-18 Mj/kg czyli 1 kg owsa daje 4.58 kWh, przy sprawności kotła rzędu 70% będzie to w naszych domowych warunkach 3.2 kWh.
Czyli:
1 tona owsa=1000zł=3200 kWh
1 kWh ciepła wytworzonego z owsa będzie nas kosztował 32 grosze.

54 grosze za 1 kWh a 32 grosze za 1 kWh to konkretna oszczędność. Zwłaszcza, że kupując owies nie musimy brać owsa konsumpcyjnego (1000 zł/tona) a w zupełności wystarczy nam owies paszowy, który będzie miał minimalnie mniejszą kaloryczność, za to cenę nawet o połowę niższą więc koszt uzyskania 1 kWh będzie jeszcze korzystniejszy - około 15 groszy!

A 15 groszy z owsa (bądź innego zboża) paszowego w porównaniu do 54 groszy z peletu to już jest oszczędność rzędu kilku ładnych tysięcy przez cały sezon.

Osobiście ogrzewałem dom w ten sposób przez prawie 3 sezony w kotle Defro komfort eko Duo uni R z palnikiem rynnowym. Nastawy spalania takie same jak przy pelecie i wszystko śmigało aż miło.
Z minusów o których trzeba wspomnieć:

- Z owsa powstaje dużo popiołu. Trzeba wybierać zdecydowanie częściej niż przy pelecie, ja wybierałem popiół co jakieś 100-150 kg spalonego owsa. Na plus trzeba zaliczyć, że ten popiół jest fenomenalnym nawozem!

- Owies jest pakowany zazwyczaj w 50 kg worki, wsypywanie z nich do zasobnika jest mniej wygodne niż z woreczków 15 kg jak w przypadku peletu

- Zapach. Palony owies wydaje charakterystyczny, dość przyjemny zapach - coś jakby pieczony chleb.

I w sumie to chyba tyle.

Jak ktoś chce spróbować palić zbożem to polecam wybrać się na okoliczny targ, albo znaleźć ogłoszenie na OLX czy innym takim i kupić na początek 50 czy 100 kg takiego owsa, żeby sprawdzić czy takie rozwiązanie nam pasuje, czy kocioł nie sprawia problemów itp.

Wspominałem o tym rozwiązaniu już w jednym komentarzu ale postanowiłem dodać osobny wpis z nadzieją, że dotrze do większej ilości osób.

Pozwolę sobie dodać tagi #ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem i prosić o symbolicznego plusa dla zwiększenia zasięgu, może ktoś dzięki temu będzie miał ciepło w zimę albo po prostu oszczędzi kilka pensji ;)
  • 83
  • Odpowiedz
@Cesarz_Polski: To wszystko już zależy od konkretnego budynku, bo jeden ma większy dom, drugi mniejszy, są różnice w ociepleniu itp. Więc porównać się nie da, liczy się tylko koszt pozyskania 1 kWh.

Ale oczywiście odpowiem: w pierwszych dwóch latach jak nie miałem ocieplonego jeszcze domu, okna były źle zamontowane (szczeliny między oknem a murem na kilka milimetrów po całym obwodzie), a sam dom ma 400m2 to wychodziło mi 100-150 kg
  • Odpowiedz
@yaca_szczecin: Producent palnika deklaruje, że można palić mieszanką 50:50 owies z peletem. Jak producent tak deklaruje to można i samym owsem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Shatter: Nie zapominajmy o ludziach którzy narzekają na smog, mp2,5 i inne takie zimą, kiedy latem #!$%@?ą na potęgę rzeczy znad ogniska czy z grilla ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
ja pierdziele, jaki ten kraj jest zje*any, że ludziom bardziej się opłaca spalać żywność (mimo, że to pasza, to przecież da się jeść) niż czymś co jest robione z resztek czyli ze słomu, trocin itp.


@Tyrande: Nie jest, to jest roślina tak samo jak drzewa czy rzepak. Z rzepaku robisz na przykład olej jadalny albo biopaliwo, możesz go lać do baku w starych dieslach albo opalać nim dom w kotle
  • Odpowiedz
@pokey: To kocioł typowo na pelet więc nic złego się nie stanie. Co najwyżej owies będzie przelatywał przez palnik i trzeba będzie włożyć blaszkę z mniejszymi otworami.
Kup worek i sprawdź jak działa :-)
  • Odpowiedz