Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej mirki spod tagu #kredythipoteczny #kredyt

Wiem, że teraz jest zalew pytań przez wakacje kredytowe ale ja chciałbym zadać odrobinę inne.

Odkąd mam kredyt (3 lata) co miesiąc nadpłacam. Nie są to wielkie kwoty - z początku 1/3 zobowiązania, teraz 2/3. Czyli płacę 1500 raty kredytu, dopłacam 1000 zł, czasem nadpłacę jednorazowo więcej.

Do rzeczy - zawsze myslałem, że jest to właściwa droga bo rata się zmniejsza, odsetki również. Ostatnio jednak trafiłem na sporo opini, że powinno sie nadpłacać aby skracać okres kredytowania, a nie zmniejszać ratę.

Czy jest to prawda? Jak to działa w praktyce? Należy składac dyspozycje o skrócenie okresu po każdej nadpłacie?

#finanse #pytanie

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62da5b9e60ff6e721859a125
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: już ci 5 osób napisało, że lepiej jest co miesiąc naplacać i zmniejszać tym ratę kredytu, a nie okres kredytowania. Powód: jak zawsze będziesz nadpłacać tyle samo, to kredyt w obu wypadkach skończy się w tym samym momencie. A jeśli będziesz miał nagłe wydatki/stracisz pracę/cokolwiek, to w pierwszym wariancie masz mniejszą obowiązkową ratę do spłacania, niż w drugim.