Wpis z mikrobloga

Dostałem sie na informatyke, cyberbezpieczenstwo na wat(wojskowe) i agh. Nie wiem ktorą uczelnie wybrać, bo na wat dostaje 4500zl na start a na agh musiałbym wziac kredyt i troche od rodzicow. Da sie utrzymac lub chociaz dorobic na pierwszym roku na zwyklych studiach aby nie brac od rodzicow? Jezeli miałbym pieniedzy wystarczajaco to wybrałbym agh, to druga najlepsza politechnika w polsce a wat jest na 13 miejscu i ma gorsze opinie w necie.
#wat #agh #studbaza

Ktore wybrac?

  • WAT 46.2% (36)
  • AGH 53.8% (42)

Oddanych głosów: 78

  • 11
@regit150: na pierwszym roku na dziennych masz nikłe szanse na dorabianie. możesz starać się o stypendium socjalne. Jak na #wat na wojskowe, to lepiej przemyśl 2x dokładnie. Po studiach będziesz zawodowym żołnierzem i przez jakieś 20lat będziesz musiał pracować dla wojska. Nie ważne jakie warunki będą na rynku, Ty będziesz uwiązany. Będą Cię mogli przerzucić gdzie zechcą i kiedy zechcą (są na to patenty). Dochodzi jeszcze kwestia studiów. Jak wylecisz, to
@eloar: na wat jak odloze polowe z tego co dastaje to po 5 latach moglbym sie wykupic, to koszt okolo 100tys. Stypendium socjalnego nie dostane bo pieniedzy w domu jest w sam raz.
@ChodzePoPodlodze: porzucając studia wojskowe musisz zwrócić kasę za wikt i opierunek. już kilka lat temu było to coś koło 25k za rok.

@regit150: dawno nie sprawdzałem, ale jak jest taka możliwość i polega tylko na zwróceniu kasy za studia, to jest tego sporo, ale fajnie jak w ogóle istnieje możliwość.
@qwdas435: kiedyś było 15lat po stodiach, bo o ile jesteś na studiach jako zawodowy żołnierz traktowany, o tyle stopień oficerski dostajesz po dyplomie i dopiero wtedy masz odpowiednie przywileje emerytalne. Potem była gruba afera, że przedłużali do 20lat i ludzie zaczynali studia mając obiecane 15lat służby do emerytury, a w trakcie ktoś zasady zmieniał. Nie śledziłem jak się dalej sprawa toczyła, czy to wycofali, albo zmienili zasady liczenia.
@eloar: Z tego co rok temu słyszałem, na/po I roku można zrezygnować nie płacąc nic. Ale nie wiem, warto sprawdzić.
@regit150 zapewne wiesz, ale napiszę jeszcze raz, idąc na wojskowe musisz to mieć bardzo przemyślane, powodzenia Miras i życzę dobrego wyboru, ja rok temu rekrutowałem się na wojskowe wat, ale zrezygnowałem
@mzlg: trzeba poszukać jakiegoś pierwszego lepszego studenta i sprawdzić co ma w kontrakcie. Jeszcze parę lat temu miałem kontakt z pracownikiem MON, na którego biurko trafiają wnioski o umorzenia studentów skreślonych ze studiów wojskowych. Były tam i skreślenia za wyniki i na wniosek studenta. Największy odsiew jest na pierwszym roku i właśnie tam były wnioski o umorzenie ~25k za ten okres. Jak posłuchałem jakimi bzdurami ci ludzie motywują swoje wnioski, to
agh, to druga najlepsza politechnika w polsce a wat jest na 13 miejscu i ma gorsze opinie w necie

dosyć zabawne te rankingi, informatyka na agh to taki sam śmietnik jak na wat i pw