Wpis z mikrobloga

Hej mirki

Wrzucę tutaj wpis ponieważ myślę że się przyda osobom z podobnym dylematem:
1 klimatyzator na cały dom

Mam dom 150m2 i dostawałem wyceny klimatyzacji na 10-30 tys. W tym roku zamontowałem 1 klimatyzator (5tys. urządzenie + montaż) o mocy 3,5kW. Okazało się że chłodzi na piętrze 4 pomieszczenia, a ponieważ zamontowany jest na korytarzu z schodami również chłodzi salon na dole. Dziś miałbym w domu +30 stopni a mam 24, klima działa na 3/5 mocy więc jest jeszcze zapas. Moim zdaniem jak ktoś się komfortowo czuje przy temperaturach 22-25 stopni to wywalanie większej kasy na klimatyzację nie ma sensu. Wrzucam jako poradę ponieważ fachowcy doradzali mi droższe rozwiązania i cieszę się że nie skorzystałem.

#klimatyzacja #budujzwykopem
  • 17
  • Odpowiedz
@Pchelek: piętro - wczoraj 30 bez klimy, dół miał u mnie 24 st, bez klimy.
Górę oczywiście chłodziłem po przyjściu, ale salonu nie było potrzeby. Więc to nie tak, że klima na górze chłodzi dół.
  • Odpowiedz
@kuncfot: zgadzam się, u mnie też z reguły dół jest chłodniejszy ale różnica to ok 1-2 stopnie bo na dole mam wyjście na taras oraz duże okna, tak więc czuję jak po montażu klimy komfort na dole się poprawił w upalne dni
  • Odpowiedz
@Pchelek: Ja docelowo po remoncie też chcę jeden klimatyzator na górę. Oczywiście monterzy mi mówią, że bez sensu, że będą musiały być drzwi w pokojach otwarte (i tak są otwarte przez 90% czasu), żeby to działało i że w ogóle to za mało na te 55 m. kw., że jeden na pokój lepiej itd. Ale ja nie potrzebuję "hotelowej" wersji z 21 stopni cały rok i regulacji w każdym pomieszczeniu
  • Odpowiedz
@S_____: po prostu super, masz taki budynek xD ja mam taki, że wszystko jest obecnie zamknięte, okna zasłonięte, dachowe zasłonięte a w pokojach jest 31st. Kumasz że dom domowi nie równy?
  • Odpowiedz
@Pchelek Hej, jak opinia po roku użytkowania i po ostatnich upałach? Nadal daje radę?
Masz duże przeszklenia od południowej strony? Rolety/żaluzje zewnętrzne?
  • Odpowiedz
  • 0
@Bashful: okna od strony południa mam bardzo duże (od podłogi po sam sufit) ale są też rolety zewnętrzne które zasłaniam w 90% właśnie po to aby pomieszczenia się nie nagrzewały. Temperatura w pomieszczeniach u góry jakieś 25 stopni przy pracy klimatyzacji na jakieś ~80% mocy. Ja też niżej przy takich upałach nie chcę schodzić bo często wychodzę na ogród zadzwonić czy pomyśleć i nie chcę mieć za dużego skoku temperatur.
  • Odpowiedz
@Pchelek Dzięki za odpowiedź! Czyli rolety zewnętrzne też odgrywają dużą rolę. Będę myśleć, bo nie chcę za bardzo kuć w ścianach, żeby w kilku miejscach montować klimę.
  • Odpowiedz