Wpis z mikrobloga

#praca #pracbaza #januszex #nieruchomosci
Jak wygląda u was sytuacja z zatrudnieniem w firmach? Zwalniają ludzi? U mnie widać, że idzie kryzys. Firma zajmuje się produkcją pod budownictwo/wykonczeniówkę i tak jak w zeszłych latach wyjeżdżalo od nas w sezonie 40 tirów z towarem to dzisiaj jest zaplanowanych 12. Powoli zaczynają myśleć o redukcji etatów. W mojej poprzedniej firmie też robiącej dla budownictwa ale inne rzeczy to samo. Od 2 tyg. pracują tam na 4/5 etatu. Firma obok robiąca elementy do AGD już zwalnia ludzi.
Jak tak dalej pójdzie i patologia straci pracę (zakładając, że część z nich pracuje) to jest szansa, że ludzie się ogarną i w końcu ten PIS pójdzie w #!$%@?.
  • 24
@muadzik: Teoretycznie firma odcięta od polskiego kurczydołka i z branży potencjalnie mało narażonej, a kryzysem śmierdzi, może nie na redukcję etatów, ale jednak. Trzeba być naiwnym, żeby wierzyć, że przejdziemy suchą stopą. Pytanie jak rząd rozwiąże, bo boje się, że pójdziemy w model wenezuelski, ale ja tam zawsze mogę się zawinąć do burgelandii, bo wygląda na to, że ci się troszkę nauczyli do tej pory.
@muadzik:

IT to zawsze na plus (do czasu ;P)

natomiast produkcja przemyslowa z moich info slabo, mocno spada ilosc zamowien i firmy stoja w rozkroku czy za chwile ruszy ponownie, czy trzeba bedzie zwalniac. Info z malych zakladow na dolnym slasku robiacych glownie dla export do niemiec (glownie automotive)
@del855: znowu kolega co robi narzędzia dla firm w automotive mówi, że leci pełną parą. Ale wydaje mu się, że po prostu nadrabiają zaległości i za jakiś czas też może być lipa.
@Mathas: w sensie ilości zamówień, niedaleko mnie produkują elektronikę i przekaźniki i przez covid mocno odżyli bo niby mają więcej zamówień z Europy która wcześniej brała od Chińczyków.
@muadzik: Ale to tylko dlatego, że kontrakty na modernizacje są podpisane, terminy są wiążące, a brakuje komponentów od głównych dostawców a jeśli gdziekolwiek są dostępne to w małych ilościach i w kosmicznej cenie.
@muadzik: widac sytuacja sytuacja nierowna, ale to chyba jak zawsze - PMI nie wynosi 0 tylko 44, wiec w 44% firm dzieje sie dobrze i nie trzeba byc specjalnym szczesciarzem zeby sie znalezc w tej grupie ;) Za poprzednie 2 lata krecilo sie zajebiscie, z mala przerwa na 1. lockdown no i.... i przestalo sie krecic. Moze to tez w jakiejs czesci miara rozbuchanych oczekiwan i wysokiej bazy.
@muadzik: kryzys to jest ale w hotelarstwie, jest taki kibel ze duzo studenciakow zamiast siedziec na sezonie do konca sierpnia to dostaja wypowiedzenia i robia wyjazd w polowie sierpnia, a czesto nawet i wczesniej. Hotele maja 50% obłozenia.