Wpis z mikrobloga

Mirki, złożyłem właśnie pierwszy komputer od 15 lat i nie wiem dlaczego ale nie ma obrazu.
Tutaj specyfikacja:
Asrock Fatality B450 K4
Ryzen 5 2600
Aorus RGB 2x8GB 3333MHz
RTX 2060 Zotac
SSD Sata 256GB
600W Coolermaster Elite V3

Sprawdzałem wszystko po kilka razy. Przy odpaleniu wiatrak na procesorze się kręci, dioda power się pali, RGB na pamięciach się świecą, wiatrak karty graficznej rusza i się zatrzymuje (ale z tego co czytałem ta karta tak ma bez obciążenia). Sprawdzałem inna kartę Radeon 7970, która działa w innym kompie i też brak obrazu. W innym komputerze ten RTX 2060 działa bez problemu - a więc to na pewno nie grafika. Probowalem już resetować BIOS (wyjmowałem baterię od płyty głównej). Próbowałem odpalać z odłączonym dyskiem i nic. Ktoś ma jakieś pomysły co się mogło stać? Nie działa zasilanie 8pin z zasilacza? Wszystkie podzespoły poza grafika były kupowane używane ale każdy sprzedawał działający sprzęt.
Może ktoś jest z Warszawy i zaproponowałby pomoc praktyczną jutro za niewielką opłatą?
#komputery #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 20
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@10129 a mogę wsadzić Ramy DDR3 do plyty DDR4? Chyba powinny działać tylko wolniej, co?
BTW, sprawdziłem zasilacz, podłączyłem od innego kompa OCZ 600W i to samo, brak obrazu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@maniek50005 nie mam nic podpięte w slot nr 15. Z obudowy nie widziałem kabla tak opisanego żeby coś tam podpinać. Były tylko power, reset, HDD Led, HD audio, i sata power (do sterowania wiatrakami)
  • Odpowiedz
@Parkero: Hmm, no właśnie taki głośniczek powinien być nieoceniony w tym wypadku.

U mnie sie wala ich trochę ze starych komputerów i zawsze mam jakiś w zapasie - moja płyta, też B450 ale innego producenta akurat ma debug ledy i podczas procedury POST (Power On Self Test) po kolei przechodzi procedury testów aż wszystkie diody zostaną zgaszone i powiadamia użytkownika, czy niema problemów z jakąś procedurą.

W czasie gdy któraś dioda
maniek50005 - @Parkero: Hmm, no właśnie taki głośniczek powinien być nieoceniony w ty...

źródło: comment_1657656409IEcTNaNM0ydomXWR1RJMSz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@maniek50005 cześć, bardzo Ci dziękuję za dokładną odpowiedź. Nie pomyliłem wtyczek 8pin i dobrze je podłączam pod procesor i grafikę. Próbowałem na dwóch zasilaczach (drugi to OCZ 600W) i to samo - brak obrazu.
Mój RTX 2060 ma jedną wtyczkę 8pin i dobrze ja podłączam. Mój stary Radeon 7970 ma 2x8pin, one również były prawidłowo podłączone i również brak obrazu (a w starym kompie działa). Próbowałem z dwoma pamięciami w slotach A1
  • Odpowiedz
@Parkero: SSD na SATA masz.

Znaczy nic nie masz podłączonego do slotu na dyski M.2_1 - żadnego dysku.
W ten sposób złącze PCI-e - te drugie niższe, które współdzieli linie PCI-e z tym dyskiem powinno być wolne.

Tak z ciekawości wstawiłbym kartę do tego drugiego złącza i tam przetestował - oczywiście te złącze o długości x16 - pracuje x 4 - dlatego w celu testów może być na chwile tam podłączone
maniek50005 - @Parkero: SSD na SATA masz.

Znaczy nic nie masz podłączonego do slot...

źródło: comment_16576572269dCCzzMrdU2ev6qXFgimzC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@maniek50005 do tego nad wejściem na dysk M2 nie pasuje niestety mocowanie. Sprawdziłem i u mnie PCIe x4 jest w innym miejscu. Tylko żeby tam zamontować płytę to musiałbym wyłamać na stałe blaszki z tyłu obudowy :/ Potem miałbym dziurę. No ale karta działa bo sprawdzałem ją w innym komputerze. Chyba, że tak chcesz sprawdzić czy slot PCIe x16 nie jest walnięty?
  • Odpowiedz
@Parkero: Tak to miałem na myśli - sprawdzenie zachowania karty na innym slocie tej płyty głównej czy zachowuje się dokładnie tak samo.

Jeśli nie chcesz wyłamywać tych stałych śledzi z obudowy - to ja, jak coś mi nie chce działać - a zdarza, się, że po czyszczeniu komputer coś mi świruje i nie chce się włączyć.

A składać i rozkładać komputer mogę z zamkniętymi oczami, a tu taka niespodzianka - że
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Nie mam już żadnego starego kompa skąd mógłbym wziąć speaker :/ chyba to będzie najlepsze wyjście gdybyś mógł mi wysłać jakiś, który mógłbym podłączyć żeby spróbować namierzyć błąd :/ i tak na weekend wyjeżdżam, więc dwa dni mnie jakoś nie zbawią. Odezwę się jutro na PW.
@maniek50005
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@maniek50005 sprawdziłem ten drugi slot PCIe x4 i też nie działa. Mam plan żeby jutro kupić 8GB jakichś pamięci z wolniejszym taktowaniem. Może jakimś cudem moja płyta, która ma niby max 3200MHz nie jest w stanie nawet odpalić tych 3333MHz? Już sam nie wiem. Wyjąłem dzisiaj procka, wszystkie piny są proste.
  • Odpowiedz
@Parkero: Pamięci pracujące na częstotliwości 3333MHz - będą pracować na nich jedynie po uruchomieniu profilu XMP w BIOSie.
Standardowo przy pierwszym uruchomieniu - te powinny pracować na 2133-2400MHz.

No ale faktycznie, część pamięci może nie działać na tej płycie głównej - a to ze względu na procesor drugiej generacji.

Te razem z 1 generacją dość często strzelały focha na pamięci i nie chciały jakichś konkretnych egzemplarzy odpalać.
Była wzmianka na polskim
  • Odpowiedz
@Parkero: Z tego co widać na stronie producenta - to ten procesor jest obsługiwany na każdym BIOSie jaki został wypuszczony do tej płyty głównej.

Jednakże, wersje BIOS mogą mieć wpływ na kompatybilność z pamięciami i tutaj wersja o oznaczeniu 3.50 z dnia 6 sierpień 2019 może mieć wpływ.

Jednakże przy żadnej wersji BIOS nie dodano notatki typu "improve compatibility DRAM" itp.

bios jest wgrany najnowszy - 3.50


Wersja 3.50 nie jest
maniek50005 - @Parkero: Z tego co widać na stronie producenta - to ten procesor jest ...

źródło: comment_1657745110eLLTOL2RQ0mC612mHNp9Vd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz