Wpis z mikrobloga

@szymkov: wyjaśnione powyżej ale jak zmniejszysz ratę z 2.000 na 1.500 to możesz co miesiąc płacić dalej 2.000 i te 500 to będzie nadpłata (a z czasem i więcej bo przeliczą Ci te raty). Ale jak będziesz miał gorszy miesiąc to możesz zapłacić 1.500.
A jak będziesz płacił 2.000 to wyjdzie Ci tak samo jak przy skróceniu kredytu.

Przynajmniej tak mi kiedyś wyszło jak to liczyłem :)
@krabczy: Nie będę miał gorszego okresu. Gdybym zrezygnował z poduszki finansowej mógłbym właściwie spłacić kredyt już teraz w całości. Zależy mi tylko na tym by kredyt całościowo kosztował mnie jak najmniej. We wrześniu mija mi 6 lat (kredyt wzięty na 15). Rata w tej chwili to mniej więcej 50/50 kapitał i odsetki.
@kolokwialnie: To zostaw sobie 20% poduszki i spłac kapitał, dzięki temu będziesz szybciej odbudowywał poduszkę bo zaoszczędzisz na odsetkach
Ale skoro nie będziesz miał gorszego okresu bo Ciebie zdarzenia losowe nie dotyczą to po co Ci poduszka?
Przecież to się do tego samego sprowadza, tylko albo się umownie zobowiązujesz do płacenia więcej albo robisz to dobrowolnie i skracasz sobie okres wedle uznania i możliwości
@szymkov: chodzi o to, że jeśli masz do dyspozycji 3k/m-c na spłatę i obecnie ratę w wysokości 2k to płacąc obowiązkową kwotę (2k) i nadpłacając (1k) to wyjdzie tak samo jakbyś skrócił okres kredytu tak aby rata wyszła 3k.
Zalety: mniejsza obowiązkowa kwota - różnie w życiu może być i mniejsze zobowiązanie jest bezpieczniejsze. Skoro i tak możesz nadpłacać to wg mnie lepiej zachować tę elastyczność.
Wady: wymaga samodyscypliny
@krabczy: Poduszka finansowa jest właśnie po to, ze jak mi się powinien noga to albo: mam na ratę albo: na cokolwiek innego co będę potrzebował w wyniku losowego zdarzenia (np. protezy nogi ;-) ). Na dziś jest tyle duża, ze przymierzam się do nadpłaty kredytu. Jeśli będzie dobrze to po ~6mc kolejna nadpłata itd.
@powaznyczlowiek: Możesz mi dosadniej wytłumaczyć dlaczego zmiejszenie raty jest korzystniejsze od skrócenia okresu? Jestem w podobnej sytuacji co OP. Też chce nadpłacić i skrócić okres. Zawsze wydawało mi się to najtańszą opcją (sumaryczny koszt kredytu).


@kolokwialnie: Zmniejszenie raty jest korzystniejsze od skrócenia okresu bo ratę płacisz od reszty zaciągniętego kapitału i nie ma wpływu na to czas czy ilość rat do spłacenia. Jednocześnie mając mniejszą ratę masz mniejsze obciążenie finansowe
1.....h - > @powaznyczlowiek: Możesz mi dosadniej wytłumaczyć dlaczego zmiejszenie ra...

źródło: comment_1657572956Rq3H74cHLYE8YhFEhoDYwY.jpg

Pobierz
@kolokwialnie: Nie, wysokość odsetek jest zależna od wysokości niespłaconego kapitału. Odsetki są naliczane każdego dnia - jak masz ING to każdego dnia kwota "pozostało do spłaty" kredytu jest aktualizowana o wysokość odsetek. Nie ma innego kryterium. Nadpłacając kredyt dzisiaj zmniejszasz niespłacony kapitał a tym samym zmniejszasz odsetki liczone od jutra. Znaczenie ma zatem szybkość spłacania kapitału, a nie ilość pozostałego czasu planowanego kapitału.
Nie warto podnosić sobie zobowiązania stałego, warto nadpłacać
dlaczego zmiejszenie raty miałoby być korzystniejsze (rozumiem, ze tańsze) od skrócenia okresu?


@kolokwialnie:
jest pewnie nieporozumienie,

@powaznyczlowiek napisał, że się bardziej opłaca zmniejszenie raty.
Opłaca się tak samo lub mniej.

powiedzmy, że po nadpłacie kwota zmniejsza Ci się o z 2500zł na 2000zł lub pozostaje na poziomie 2500zł ale masz kilka lat mniej do spłacania.

Tylko jak się przyjrzysz rozkładowi odsetki / kapitał to w oby przypadkach odsetek będziesz miał dokładnie
@kowad: jednej możliwości nie przyjąłeś:
- jeżeli może podnieść ratę do 2500zł i to jest jego max, a po jakimś czasie przez Wibor rata podniesie się do 3200zł to jego rata będzie powyżej jego zdolności kredytowej
@100mph: zgadza się, nie brałem zmiany wiboru pod uwagę. Przy założeniu, że będzie rósł, a jednocześnie możliwości finansowe kredytobiorcy nie będą rosły - obniżenie raty tym bardziej się opłaca, bo daje więcej swobody w działaniu.