Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Chcę przeznaczać 3% swojego miesięcznego dochodu netto na #zloto i 1% na #srebro, kupując np. sztabki z kodem QR (łatwiejsza sprzedaż, mniejsze ryzyko uszkodzeń/oszustw) i srebrne monety bulionowe. Cel to ostrożne oszczędzanie przez 10-20 lat.

1. Lepiej kupować je regularnie co miesiąc czy co kilka miesięcy/rok? Plus rzadszego kupowania to niższe ceny i niższy spread na większych sztabkach złota, minusem jest to, że ciężko przewidzieć dołki. Czy ma tu sens podejście pt. dollar cost averaging (DCA)?

2. Co do uwzględnienia srebra - ma wysoki spread, śniedzieje i jest mniej poręczne niż złoto, ale słyszałem, że może być na nie spory popyt w perspektywie kilku dekad (rosnący koszt wydobycia, trudność w pozyskaniu z elektroniki, zapotrzebowanie w medycynie i technologiach). Co o tym sądzicie?

#pytanie #inwestycje #inwestowanie #metal #metale Zawołam też @TavexPL #tavex

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c987baae99221d03752800
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Chcę przeznaczać 3% swojego miesięc...

źródło: comment_1657376744P1zGXKvlkkEAJzLRbSg2ts.jpg

Pobierz
  • 31
@przyjacielsen sztabki są w certipackach które dużo łatwiej podrobić niż złoto. Przez ten certipack nie ma się fizycznie dostępu do złota przez co mamy ograniczone możliwości weryfikacji. Z całej gamy zostaje nam praktycznie tylko przymiarka linijką, waga na oko i waga magnetyczna. Problem w tym że wagi magnetycznej nikt prywatnie nie ma stąd na rynku wtórnym jest mniej chętnych na sztabki w certipackach. A wyjęcie jej z opakowania spowoduje ze cena skupu
@puto: liczy się waga sztabki, żadne wyhamowanie z opakowania nie spowoduje utraty wartości. Jeśli masz sztabkę jednouncjowa nie wiem dlaczego miałbyś ja sprzedać jakby ważyła 5-7% mniej
@bb89 u dilera jest cena skupu sztabki. To jest cena skupu w certipacku. Jak przyniesiesz bez certipacka to kupią po cenie złomu złota. Jest ona o okolo 200-400 zl nizsza ale nie pamietam dokladnie. Tak jak byś przyniósł pociętą sztabkę.
NiewidomaFeministka: @getin: @puto: @przyjacielsen: @bb89: @LuckyLuke_2776:

Dzięki za nową perspektywę - do tej pory byłem przekonany, że to właśnie certipack zapewnia mi nie tylko fizyczną ochronę, ale i możliwość łatwiejszego potwierdzenia autentyczności. Wydawało mi się, że monety to większe ryzyko zarysowań/uszkodzeń i podrabiania np. przez powlekanie wolframu złotą warstwą.

Brać drobne monety (1/10-1/25 uncji) co miesiąc, czy np. 1/2 uncji co pół roku albo uncję na
Wydawało mi się, że monety to większe ryzyko zarysowań/uszkodzeń


@AnonimoweMirkoWyznania: tak jest na pewno, ale są monety miększe i twardsze.

i podrabiania np. przez powlekanie wolframu złotą warstwą.


@AnonimoweMirkoWyznania: łatwiej jak coś sztabki właśnie podrobić bo monety mają w ciul zabezpieczeń np. liść klonowy albo ta nowa brittanica już mają dużo zabezpieczeń i takie miniaturki prawie nie do podrobienia. Plus tak jak mówię masz w ręku złoto bezpośrednio więc możesz
@blinxdxb w Polsce xD serio bo nawet tavex ostatnio sprzedaje monety na "vat marży" tak to nazywają i mają taniej niż konkurencja dzięki czemu i spread korzystniejszy przy zakupie u nich. A na sztabkach takich 1kg od dilerów największy spread ( ͡° ʖ̯ ͡°)