Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Chcę przeznaczać 3% swojego miesięcznego dochodu netto na #zloto i 1% na #srebro, kupując np. sztabki z kodem QR (łatwiejsza sprzedaż, mniejsze ryzyko uszkodzeń/oszustw) i srebrne monety bulionowe. Cel to ostrożne oszczędzanie przez 10-20 lat.

1. Lepiej kupować je regularnie co miesiąc czy co kilka miesięcy/rok? Plus rzadszego kupowania to niższe ceny i niższy spread na większych sztabkach złota, minusem jest to, że ciężko przewidzieć dołki. Czy ma tu sens podejście pt. dollar cost averaging (DCA)?

2. Co do uwzględnienia srebra - ma wysoki spread, śniedzieje i jest mniej poręczne niż złoto, ale słyszałem, że może być na nie spory popyt w perspektywie kilku dekad (rosnący koszt wydobycia, trudność w pozyskaniu z elektroniki, zapotrzebowanie w medycynie i technologiach). Co o tym sądzicie?

#pytanie #inwestycje #inwestowanie #metal #metale Zawołam też @TavexPL #tavex

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c987baae99221d03752800
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Chcę przeznaczać 3% swojego miesięc...

źródło: comment_1657376744P1zGXKvlkkEAJzLRbSg2ts.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • 1
@blinxdxb wlasnie teraz zerknąłem zeby nie pieprzyć głupot czasem i potwierdziłem ( ͡º ͜ʖ͡º) 17% na sztabkach 1kg i 12% na monetach kupując hurtem 100 sztuk xD Patrzyłem na mennicakapitalowa.pl ( ͡º ͜ʖ͡º) bo tam mają dobre ceny skupu i sprzedaży jak na tutejsze warunki. Teraz ide spać ale jutro jak nie zapomnę to ci tu podeślę screeny czy coś ( ͡
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ja sam generalnie skupiłem się na srebrze. Mam duże ilości tego kruszcu. Srebro w niedługim czasie, perspektywą mniej niż dekada wystrzeli przynajmniej 2 x. 99% pokładów surowca jest wydobyte. Jest używane w większości gałęzi przemysłu, więc jak go zabraknie to cena wystrzeli w kosmos. Jego odzysk z obiegu jest także bardzo trudny i drogi.. Owszem spready są duże, ale przyszłość je zrekompensuje. Ja osobiście kupuję sztabki po kilogramie. Złoto tykaj,
  • Odpowiedz
co? Jak? W Polsce mniejszy spread na monetach niż na sztabkach? Musisz pokazać tabele, bo nie uwierzę.


@blinxdxb: dwóch najlepszych znanych mi dilerów i dobrze dostępnych. Jedne z najlepszych cen i skupu i sprzedaży. Wybrałem najbardziej opłacalne oferty i zrobiłem screeny ( ͡° ͜ʖ ͡°) mieszając ich oferty kupna/sprzedaży, ustawiając najbardziej opłacalną opcję spread wychodzi:
monety: 9%
sztabki 1kg: 17,53%
puto - > co? Jak? W Polsce mniejszy spread na monetach niż na sztabkach? Musisz pokaz...

źródło: comment_1657493273RzNXHkVRL0oG2RAtBivFvq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
SamotnaDziewczyna: @getin: Jak to jest z tym srebrem? Niby drogie w monetach, ale z drugiej strony gold-silver ratio jest dość wysokie + trafiam na (częściowo foliarskie?) doniesienia przewidujące ogromny wzrost popytu w perspektywie kilku(nastu) lat. @Blackhorn

@Levander: Te 99% to podobno ściema, reszta argumentacji brzmi wiarygodniej i kusi, sztabki mają większy spread niż monety.

@puto: @LuckyLuke_2776: @sprawdzajacy: Znajomy rozmawiał z osobą z Tavexu, poinformowała go ona,
  • Odpowiedz
Jak to jest z tym srebrem?


@AnonimoweMirkoWyznania: duża marża ostatnio, wiem, bo sam kupuję i kiedyś było to z 3 dolary na uncji, a teraz podchodzi pod 6-7, przesada, polecam złoto, jest w dołku, dużo już nie spadnie, mało miejsca zajmuje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: ogólnie srebro jest obecnie mega undervalued, przez co nie opłaca się uruchamiać wydobycia z trudniej dostępnych złóż. https://www.bullionstar.com/blogs/ronan-manly/the-staggering-levels-of-real-inflation-adjusted-gold-and-silver-prices/ ale gdy cena podskoczy w związku z wyczerpującymi się rezerwami, może się to zmienić. Dlatego oprócz srebra warto trzymać trochę akcji spółek wydobywczych koncentrujących się na Ag
  • Odpowiedz
Znajomy rozmawiał z osobą z Tavexu, poinformowała go ona, że to nieprawda, iż sztabki tracą te kilka procent, przez co są nieco gorszą formą inwestowania od monet; oni (i pewnie inni wiodący dealerzy) sprawdzają ich autentyczność przy użyciu aparatury niewymagającej rozerwania certipacka.


@AnonimoweMirkoWyznania: a pisałem że są gorszą formą inwestowania? Spytaj, czy rozerwanie certipacka sposowoduje spadek ceny sztabki ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
to nieprawda, iż sztabki tracą te kilka procent


@AnonimoweMirkoWyznania: nie słyszałem o tym by traciły

sprawdzają ich autentyczność przy użyciu aparatury niewymagającej rozerwania certipacka.


@AnonimoweMirkoWyznania: tak jest taka aparatura. I to nawet prywatnie można to kupić ale kosztuje kilka tysi jak nie trochę więcej. Z jednej strony drogo, ale z drugiej strony nawet tanio jak ktoś inwestuje i ma kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz