Wpis z mikrobloga

jestem nowy w świecie programistycznego korpo, pracuję od kilku tygodni. tak intuicyjnie, czym zajmuje się ten sławny scrum master?

u mnie w zespole nie ma nikogo takiego. są tylko TL, manager i 4 programistów. raz na jakiś czas jest planowanie, a raz dziennie jest daily, na których przydzielane są taski. tym zajmuję się u mnie manager. z tego co zrozumiałem, scrum master pomaga w organizacji zespołu, coś pilnuje, coś tam pomaga, zarządza spotkaniami. u mnie zarządzaniem spotkaniami, umawianiem jednych z drugimi i pilnowaniem tasków zajmuje się osoba, którą nazywamy menadżerem. ta osoba dość dobrze wie co się dzieje w projektach, czasami zabiera taski, gdy widzi że praca idzie zbyt wolno. kontaktuje nas też z odpowiednią osobą, gdy np. brakuje nam do czegoś dostępu. czy ten "menadżer" to po prostu scrum master, tylko inaczej nazwany? czy to zupełnie co innego.

#scrum #agile #programowanie #pytanie #programista15k
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ly000: U mnie jest tak samo, tylko sami bierzemy sobie taski w trakcie dnia i zespol jest wiekszy. Na poczatku zdziwilo mnie co tu pisali ze scrum master to jakis oskarek humanista. U mnie ten "menadzer" to starszy programista ktoremu juz nie chcialo sie programowac ale nadal ogarnia wszystkie koncepty i wie mniej wiecej co da sie zrobic, jak dlugo itp. Troche sobie tego nie wyobrazam z typem ktory nie
  • Odpowiedz
@PaaD: czytałem ten bełkot i niczym on nie pomaga.

Scrum Master wspiera Scrum Team na kilka sposobów, m.in.:

instruuje członków zespołu, na czym polega samozarządzanie i interdyscyplinarność;


czyli jest pewnego rodzaju trenerem, który naprawia pewne braki w edukacji? każdy wykształcony dorosły człowiek powinien
  • Odpowiedz
@Saly: no tak, gdybyśmy nigdy nie spotkali lekarza, to przy takiej definicji nadal byśmy nie wiedzieli na czym polega jego praca. dlatego wg. mnie ten dokument nie ma sensu, a przynajmniej dla osoby, która się z tym nie spotkała, bo tłumaczy on rzeczy w taki sposób, że zrozumieją je osoby, które już to rozumieją. brakuje konkretnych czynności, tak jak np. lekarz pyta pacjenta o objawy, osłuchuje go, stawia diagnozę, wystawia
  • Odpowiedz
w jaki sposób pomaga, skoro jeszcze nawet nie zdefiniowaliśmy co robi? to tak jakby napisać, że osoba X na stanowisku Y pomaga firmie zarabiać pieniądze. to nie wnosi żadnych wartościowych informacji.


@ly000: to jak z lekarzem. Zadaniem lekarza jest sprawienie, żeby człowiek był zdrowy. To w jaki sposób diagnozuje problem jest oparte na jego wiedzy i doświadczeniu. Zalecenia i zabiegi taj samo

znowu. w jaki sposób to sprawia? co konkretnie robi? jakieś czary mary i "przyczyny ograniczające postęp" znikają? jakie konkretne czynności
  • Odpowiedz
a ten opis scrum mastera co nam mówi? nic.


@ly000: w teorii scrum master wie jak działa scrum i stara się ogarnąć wszystko tak, żeby było lepiej. Mówiąc w skrócie: żeby to co zostało zaplanowane w danej iteracji zostało zrobione. Przykłady takich interwencji
* jakiś dev nie lubi robić review przez co ciężko coś dowieść, bo przykładowo task został napisany w dzień a review przeciąga się tydzień czyli tyle co czas trwania iteracji. Zadaniem scrum mastera jest ogarnięcie takiej osoby
* istnieją jakieś problemy natury technicznej np. automatycznie buildy nie działają co utrudnia integrację nowych ficzerów. Zadaniem scrum mastera jest wykrycie takiego problemu i popchanie sprawy tak, żeby ktoś to ogarnął
* historyjki są napisane bardzo lakonicznie. Zadaniem scrum mastera jest ogarnięcie osoby, która je tworzy, żeby następnym razem było
  • Odpowiedz
Scrum Master to globalny superbohater walczący ze złem, a w swoim wolnym czasie doskonalący organizację zespołu.


@Mugshot: zarechtałem i splunąłem z obrzydzenia. Ale ok, do rzeczy.

Scum master to taka osoba, której wydaje się że jest fajnie jak jest w zespole. W teorii powinien pomagać ale najczęściej bardzo przeszkadza. Chociaż tak na dobrą sprawę nie znam chyba lepszej alternatywy, niestety trzeba się z tym pogodzić. W założeniach scum jest całkiem
  • Odpowiedz
@ly000: pracowałem w wielu miejscach i tylko w jednym miejscu scrum był dobrze ogarnięty i serio widziałem, że ma sens. W pozostałych prędzej czy później pojawia się tekst:

Bo wiesz, my używamy scruma, ale to taki NASZ scrum ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Scrum master to bezużyteczny pasożyt. Najlepiej opłacany bezrobotny w firmie.
W tym miejscu, gdzie to chodziło tip top, scrum masterowaniem zajmowali się z doskoku
  • Odpowiedz
od tego jest scrum master żeby nie było takiej sytuacji


@WyjmijKija: w teorii tak. Tylko w jednym zespole w jakim pracowałem tak było. I to wyłącznie dlatego że SM był jeden z programistów. W innych SM byli jacyś losowi ludzie którzy nie mieli pojęcia o tym co próbują uskuteczniać
  • Odpowiedz
to nie masz co krytykować scrum masterów tylko ludzi, którzy byli nieudolni


@WyjmijKija: no pewnie, komunizm też jest fajny tylko jeszcze nigdy nie udało się go dobrze zaimplementować. Ale pewnie tym razem się uda.
  • Odpowiedz
@Rhodium: masz gościa, który ma powiedziane co ma robić i to nie jest Rocket science. Jeśli tego nie potrafi to nie jest scrum masterem. Jeśli organizacja jest niedojrzała to nie powinna zabierać się za scrum
  • Odpowiedz