Wpis z mikrobloga

Bunt w gabinecie Borisa Johnsona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

BoJo walczy właśnie z buntem swoich ministrów. Rishi Sunak (kanclerz skarbu) i Sajid Javid (minister zdrowia) zrezygnowali ze stanowisk w rządzie i wezwali BoJo do podania się do dymisji. Na podobny ruch zdecydowało się także wielu członków rządu piastujących niższe stanowiska - łącznie z pracy w rządzie zrezygnowało 40 osób.

Johnson jednak mówi że nie ustąpi i - jak twierdzi Jacob Rees-Mogg (Partia Konserwatywna) - Johnson ma zamiar podjąć walkę o utrzymanie fotelu premiera.

O co chodzi? Tydzień temu, Chris Pincher, członek Partii Konserwatywnej, odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną, będąc pod wpływem alkoholu, miał obmacywać dwóch mężczyzn w jednym z londyńskich klubów. Na jaw szybko wyszło, że to nie pierwszy taki eksces z udziałem posła Pinchera. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W poprzednich latach miało być wiele skarg na zachowanie Pinchera, a w 2017 r. wewnętrzna komisja Partii Konserwatywnej badała nawet jeden z incydentów z udziałem Pinchera (ostatecznie oczyszczając go z zarzutów).

Boris Johnson, który w 2019 r. powierzył Pincherowi stanowisko zastępcy whipa (odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną), twierdził że nie wiedział o oskarżeniach wobec polityka. Jednak Simon McDonald (były sekretarz w brytyjskim MSZ, a obecnie członek Izby Lordów) potwierdził, że BoJo był informowany o oskarżeniach wobec Pinchera. Ostatecznie rzecznik Johnsona przyznał, że "premier wiedział, ale zapomniał". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To właśnie skandal związany z Pincherem wywołał bunt w rządzie i dymisje Sunaka i Javida (a oprócz nich wielu osób piastujących niższe stanowiska). BoJo ma problem, bo już w czerwcu ledwo uzyskał wotum zaufania - miesiąc temu z 358 konserwatywnych posłów tylko 211 głosowało za dalszym premierostwem BoJo a 148 posłów jego własnej partii chciało jego dymisji.

Dzisiaj na Downing Steet 10 (w siedzibie premiera) pojawiło się kilka osób z Partii Konserwatywnej. Wśród nich była m.in. Priti Patel, minister spraw wewnętrznych. Patel miała ostrzegać Johnsona, że nie dysponuje już poparciem Torysów a dalsze trzymanie się fotela premiera może zakończyć się rozłamem w partii.

EDIT: Z rządu poleciał też Michael Gove. Wezwał Johnsona do dymisji a ten go zwolnił.

Na zdjęciu Johnson i Sunak


#uk #wielkabrytania #geopolityka #lagunacontent
Pobierz
źródło: comment_1657141292fV1e0kxy7YfA5CTe2Jad0S.jpg
  • 57
@PfefferWerfer:
Brytyjska Partia "Konserwatywna" to jest konserwatywna jedynie z nazwy
- proimigrancka (jak na ironię to chyba najbardziej antyimigranckim politykiem jest będąca hinduskiego pochodzenia Priti Patel xD)
- za Camerona zalegalizowała małżeństwa homoseksualne (zatem tutaj nawet nie spełnia żartobliwej definicji że konserwatyzm to progresywizm z ograniczeniem prędkości, bo postanowili uprzedzić lewicę i jako pierwsi wprowadzić postępowe postulaty)
- Borys Wacław (ang. Boris Johnson) zdradzał żonę i przymusił jedną z kochanek do
@JanLaguna:

Chris Pincher, członek Partii Konserwatywnej, odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną, będąc pod wpływem alkoholu, miał obmacywać dwóch mężczyzn w jednym z londyńskich klubów

Dlaczego mnie to nie dziwi? Jeszcze pewnie są przeciwko jednopłciowym związkom i nie chcą gejowskiej unii u siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sorek pewnie głosował na nich
#!$%@?ąc od całej sytuacji, wyobraża sobie ktoś, aby członkowie jakiejkolwiek "polskiej" partii głosowali za dymisją własnego człowieka?


@rafa0912: przecież rządząca partia w Polsce nie raz zmieniała premiera z jednego członka partii na drugiego członka partii (ostatnio Szydło-->Morawiecki). Torysi nie głosowali za altruistycznym oddaniem władzy, tylko wymianą premiera na innego torysa. Więc co ty pleciesz o kulturze polityki UK, jak oni właśnie przenieśli wewnątrzpartyjne przepychanki na poziom głosowań w parlamencie ( ͡
@JanLaguna Bo Jo jest oddychającym trupem politycznym od czasów afery COVID party. Nie wiem jakim cudem udało mu się do tej pory utrzymać. Zmiana Johnsona na kogoś innego to również jedyny sposób na to by torysi mieli szansę w najbliższych wyborach, problemem jest że aktualnie nie ma nikogo kto mógłby go zastąpić (chyba)
@running ale to jest właśnie dojrzałość demokracji i trzymanie pewnych standardów. To w Polsce masz doniesienia że polityk ustawia wyroki TK i #!$%@? się dzieje. Typ wykorzystuje rodziców chorych dzieci i wszystko fajnie. Jeszcze partia gra w grę że jak cię złapią za rękę to mow że to nie twoja ręka.

Wyobraź sobie to w Polsce że z powodów moralnych odchodzą ministrowie i posłowie. To jakaś abstrakcja.
@JanLaguna: też taką obserwację mam, nie wiem czy bardzo się tu różnimy od brytoli ale wydaje mi się że skandale obyczajowe dużo bardziej ruszają ludzi niż finansowe, przypominam strajk kobiet na przykład. Chociaż może to też kwestia tego że mediom prostemu człowiekowi łatwiej wyjaśnić że poseł cośtam odwalił po pijaku niż że wystawiał lewe faktury i miał trzy spółki na cyprze do prania pieniążków z podejrzanego źródła dochodu ( ͡°
@JanLaguna: Jak się tak zastanowić, to trochę dziwne to wszystko. W przypadku niekompetencji, korupcji, nepotyzmu, marnowania publicznych pieniędzy itp. zazwyczaj się zamiata pod dywan i trzyma stołka. A jak jakiś zboczeniec kogoś obmacał, to rewolucja w rządzie. Jasne, że trzeba takie rzeczy sprawiedliwie karać, ale proporcje tego wszystkiego wydają mi się bardzo dziwne.