Wpis z mikrobloga

Bunt w gabinecie Borisa Johnsona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

BoJo walczy właśnie z buntem swoich ministrów. Rishi Sunak (kanclerz skarbu) i Sajid Javid (minister zdrowia) zrezygnowali ze stanowisk w rządzie i wezwali BoJo do podania się do dymisji. Na podobny ruch zdecydowało się także wielu członków rządu piastujących niższe stanowiska - łącznie z pracy w rządzie zrezygnowało 40 osób.

Johnson jednak mówi że nie ustąpi i - jak twierdzi Jacob Rees-Mogg (Partia Konserwatywna) - Johnson ma zamiar podjąć walkę o utrzymanie fotelu premiera.

O co chodzi? Tydzień temu, Chris Pincher, członek Partii Konserwatywnej, odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną, będąc pod wpływem alkoholu, miał obmacywać dwóch mężczyzn w jednym z londyńskich klubów. Na jaw szybko wyszło, że to nie pierwszy taki eksces z udziałem posła Pinchera. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W poprzednich latach miało być wiele skarg na zachowanie Pinchera, a w 2017 r. wewnętrzna komisja Partii Konserwatywnej badała nawet jeden z incydentów z udziałem Pinchera (ostatecznie oczyszczając go z zarzutów).

Boris Johnson, który w 2019 r. powierzył Pincherowi stanowisko zastępcy whipa (odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną), twierdził że nie wiedział o oskarżeniach wobec polityka. Jednak Simon McDonald (były sekretarz w brytyjskim MSZ, a obecnie członek Izby Lordów) potwierdził, że BoJo był informowany o oskarżeniach wobec Pinchera. Ostatecznie rzecznik Johnsona przyznał, że "premier wiedział, ale zapomniał". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To właśnie skandal związany z Pincherem wywołał bunt w rządzie i dymisje Sunaka i Javida (a oprócz nich wielu osób piastujących niższe stanowiska). BoJo ma problem, bo już w czerwcu ledwo uzyskał wotum zaufania - miesiąc temu z 358 konserwatywnych posłów tylko 211 głosowało za dalszym premierostwem BoJo a 148 posłów jego własnej partii chciało jego dymisji.

Dzisiaj na Downing Steet 10 (w siedzibie premiera) pojawiło się kilka osób z Partii Konserwatywnej. Wśród nich była m.in. Priti Patel, minister spraw wewnętrznych. Patel miała ostrzegać Johnsona, że nie dysponuje już poparciem Torysów a dalsze trzymanie się fotela premiera może zakończyć się rozłamem w partii.

EDIT: Z rządu poleciał też Michael Gove. Wezwał Johnsona do dymisji a ten go zwolnił.

Na zdjęciu Johnson i Sunak


#uk #wielkabrytania #geopolityka #lagunacontent
Pobierz
źródło: comment_1657141292fV1e0kxy7YfA5CTe2Jad0S.jpg
  • 57
@rafa0912: taaaaa, tutaj wiedzą, że są szczurami na tonącym okręcie i myślą, że jak #!$%@?ą kapitana to statek nie zatonie xD gdzie tu kultura? No gdzie? Jakby wcześniej stawali okoniem to może, ale oni sobie loda robili na covidovej karuzeli. Teraz odcinają się od decyzji "których przecież nie podejmowali".
@rafa0912: "u nas" jest takie samo krycie i przymykanie oczu także po tej 'demokratycznej' stronie. Jak u pisuarów i kucfederatów wyjdzie jakiś skandal to jest łolaboga, patrzcie jaki chlew, co to za kraj. A jak 'u nas' takie coś się pojawia to ojejej nie atakować, zostawcie go w spokoju bo pis jeszcze gorszy jest!

Na przykład Lis i oskarżenia kierowane w jego stronę.
O co chodzi? Tydzień temu, Chris Pincher, członek Partii Konserwatywnej, odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną, będąc pod wpływem alkoholu, miał obmacywać dwóch mężczyzn w jednym z londyńskich klubów. Na jaw szybko wyszło, że to nie pierwszy taki eksces z udziałem posła Pinchera. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@JanLaguna: Mrrrr te prawicowe wartości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
wewnętrzna komisja Partii Konserwatywnej badała nawet jeden z incydentów z udziałem Pinchera (ostatecznie oczyszczając go z zarzutów).


@JanLaguna:

To nieprawda. Musiałeś zasugerować się kłamliwą wypowiedzią samego Johnsona albo jego ministra.
Śledztwo potwierdziło zarzuty. Po czym Pincher przyznał się i przeprosił. Nie wyciągnięto żadnych konsekwencji, ale to nie oznacza że został oczyszczony.
Przydałaby się korekta we wpisie.

An investigation upheld the complaint; Mr Pincher apologised and promised not to repeat the inappropriate
@Fennrir: Pierwsze dwa punkty po prostu są oczywistością w Europie Zachodniej. Dla kogoś z XVIII wieku nikt nie miałby prawa dziś nazywać się konserwatystą, bo wszystkie partie popierają prawa wyborcze kobiet (sorry, zapomniałem o naszej cudacznej konfederacji XD)
A punkt trzeci to akurat domena polityków pozujących na konserwatystów. Na naszym krajowym podwórku jest Kurski, Tarczynski, Figurska, w USA Trump, na Węgrzech ten europoseł którego przyłapali na gejowskich orgiach XD im głośniej
@rafa0912: Zgadzam sie, w UK jednak politycy bardziej sie tasuja niz w Polsce gdzie jak sie dorwa do koryta to nie wiem co musialoby sie stac zeby odeszli. Jednak Boris powinien odejsc po pierwszej aferze (imprezy podczas lockdown'u)
@szwedes:
Nie żeby coś, ale celowo wspomniałem o tej żartobliwej definicji konserwatyzmu. Nawet jeśli uznać że konserwatyści po jakimś czasie akceptują zmiany społeczne to nadal wprowadzanie znaczących zmian społecznych to jest kompletne zaprzeczenie konserwatyzmu, a właśnie to zrobili brytyjscy "konserwatyści". Jaką rację bytu ma taka partia skoro się wiele nie różni od lewicy? W normalnej sytuacji to by wyalienowali czymś takim większość elektoratu, to że w ogóle jeszcze ktoś na nich
Mnie też wkurza korwinowe #!$%@? o tym że miarą prawicowości jest wolnorynkowość, ale chciałem pokazać że nawet w takich aspektach torysi nie są konserwatywni.


@Fennrir: Spoko, choć wydawało mi się że torysi są stosunkowo wolnorynkowi, UK pod ich rządami jest chyba dosyć wysoko oceniana pod względem wolności gospodarczej. No ale to też jest inaczej ułożona prawica, choć jak szaleją tam jakieś woki to chyba tez nie bardzo.
@Fennrir: po prostu w Polsce (jeszcze) inaczej mierzy się prawicowość i lewicowość,w Polsce PO jest uznawana za partię centrolewicową,a w Europie Zachodniej byliby chadecją. PIS z kolei będący w Polsce partią prawicową w UK czy w Niemczech byłby partią skrajnie prawicową.