Wpis z mikrobloga

@wafel93: wysokosc obciazenia podatkowego. Inside IR35 to w zasadzie ukryty etat (nie mozna wrzucac kosztow w rozliczenia). Outside IR35 pozwala na zatrudnienie przez swoja wlasna firme i wyplate dywidend, wrzucanie kosztow w rozliczenia, ale trzeba oplacac ksiegowosc itp.
@UberRam: outside IR35 według tego co zrozumiałem po twojej wypowiedzi, ma zastosowanie dla spółek. Co do inside "nie można wrzucać kosztów", jak to się ma do jdg w PL?
@wafel93: w inside jestes zatrudniany przez pośrednika czyli agencje pracy tymczasowej/umbrella company żeby z faktury wypłacić Ci pensje jak z UOP. Nie mam pojęcia jak to się ma do JDG w PL, ale brzmi jak etat.
@wafel93: niekoniecznie. Jeśli masz umowę z firmą UK i rezydencję podatkową w Polsce, wtedy przepisy IR Cie nie obchodzą i tak rozliczasz się z polskim US czyli teoretycznie nie ma dla Ciebie różnicy.

Z tego co czytalem, firmy z UK niechętnie zgadzają się na outside ir35 bo to podobno ryzyko dla nich przy kontroli (chętnie się dowiem jak to wyglada w praktyce)
@NieBendePrasowac: w sumie to właśnie najważniejsza informacja dla mnie - czy mogę mieć umowę b2b jako jdg z, niezależnie od tego czy kontrakt jest inside czy outside IR35. Czy to coś dla mnie w ogóle zmienia, czy to jest kwestia po ich stronie jedynie
@wafel93: też szukałem na różnych forach odpowiedzi i nie znalazłem jednoznacznej. Podobno dwa lata temu zmieniły się przepisy i teraz zleceniodawca (firma z UK) jest odpowiedzialna za ustalenie, czy kontrakt jest in czy outside ir35.

Na twoim miejscu, pisałbym wiadomość, że chcę pracować na B2B zdalnie z Polski, z Polską rezydencją podatkową (oraz że przepisy IR35 Cię nie dotyczą) i jaka wtedy będzie kwota netto na fakturze (faktura i tak będzie
@wafel93: powiem ci z pierwszej reki: oferty inside ir35 to generalnie oferty ktore zakladaja opodatkowanie na warunkach UOP, bo wg. firmy wpasowujesz sie w role "pracownika" mimo ze hajs dostajesz na fakturze. i tak to wyglada dla rezydentow UK.

w praktyce: lenistwo i dupochronstwo kosztem kontraktora, bo wiekszosc z tych ofert spokojnie by sie wpasowalo w outside ir35, ale firma "nie chce ryzykowac"

jako polak w polsce, NIE PODLGASZ pod IR35,
@villager: ok, czyli na cholerę określają to jako kontrakt inside IR35 zamiast po prostu employment, skoro to nie jest klasyczny kontrakt. Przez to muszę przeklikiwac się przez tony ofert kontraktowych z UK na linkedin, gdzie 90% to tak po prawdzie UOP
@wafel93: jest to "klasyczny" kontrakt, fakturka, tylko opodatkowana jak UOP ;) dlatego nikt powazny chyba na to nie idzie. ale zdarzają się perełki które o tyle zwiększają stawkę "inside", że i tak wyjdziesz na swoje tak jakbys pracowal "outside". najczesciej jednak te oferty inside to syf - patrzac z perspektywy rezydenta UK
@villager: a to czekaj - w takim wypadku nadal mogę podpisać umowę b2b mając jdg w PL, nawet jeśli jest to inside?

Załóżmy że oferta deklaruje 400 funtów per dzień. Czy coś jest z tego dodatkowo potrącane, oprócz mojego rozliczenia w PL (dochodowy)?
nic nie jest potrącane jeśli przebijesz się przez korpo beton żeby dali ci umowę jako nierezydentowi UK


@villager: pracujesz zdalnie z Polski dla firmy z UK? Od ilu lat? Czy zaszły w ciągu ostatnich 1-2 lat jakieś zmiany w przepisach IR35? Jesteś pewny, że chodzi tylko o lenistwo firm czy może jednak jest to dla nich jakieś ryzyko?