Wpis z mikrobloga

@BolczyQ Duża inwestycja, duże ryzyko i duży popyt to duża marża. Małe marże można mieć w spozywczaku sprzedając batoniki, a z jakiegoś powodu te duże marże u deweloperów są - choć jest ich wielu, więc wolny rynek powinien je obniżyć. Skoro nie obniża to jakiś powód jest.

Zresztą co dziwnego, że deweloper zarabia więcej niż fachowcy, którzy budują? Przecież on wkłada kapitał, a to jest najważniejsze w inwestycjach.
@BolczyQ: Ty ale wiesz ze fizyczne zbudowanie budynku jest najłatwiejszą czynnością z całego procesu budowlanego?
Znacznie trudniejsze jest przystosowanie gruntu pod kątem prawnym, a bardziej kosztowny kapitałowo jest zakup działki. Deweloper bierze marżę za zamrożenie gotówki na 3-5 lat pod zakup gruntu + rozwiazanie tematów prawnych związanych z nieruchomością + odpowiednie zaplanowanie inwestycji. Budowa jest wbrew pozorom najkrótsza i najprostsza.
@Halbr: @filip-zaluski: Wiem o tym wszystkim ale jako klienta mnie to nie obchodzi, tak samo jak dewelopera nie obchodzi to skąd wezmę kase na zakup. Obchodzi mnie jedynie gotowy produkt jakim jest dobre mieszkanie i ewentualnie jego otoczenie, za możliwie jak najniższą cene. Natomiast w interesie dewelopera jest mi wcisnąć największe gówno za jak najwyższą cenę. No i tutaj niestety zwykły człowiek szans nie ma, co aktualnie widać. 5 lat
@loza1365: Oczywiście głupio sformułowane, ale zakładając, że cena mieszkania to cena działka+materiały+robocizna+marża dewelopera, to gdy to ostatnie wynosi średnio 30% a czasami nawet 50% to faktycznie deweloper zarabia kilka razy więcej niż ekipa fachowców, która fizycznie wybudowała dane mieszkanie, ale no cóż większy może więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@BolczyQ Nic nie stoi na przeszkodzie aby tacy ideowi ludzie założyli firmę developerska i budowali tak mieszkania dla
@BolczyQ: Tylko ja moim postem mowię, ze jak murarz ma budować a nie deweloper to to niewiele zmieni cenowo, bo marża jest gdzie indziej. Murarz będzie musiał zapłacić komuś za zrobienie tych czynności lub sam będzie musiał sie tym zając i w istocie stanie sie deweloperem
@Variv: @filip-zaluski: Były już przypadki gdzie rodziny zakładały spółki i z pominięciem dewelopera, idąc prosto do firmy budowlanej stawiały bloki. I dziwnym trafem oszczędność na takim procederze wynosiła mniej więcej tyle ile marża dewelopera lub więcej, oczywiście na pewno kosztowało to mase pracy i stresu ale dla tych kilkuset tysięcy oszczędności myślę że było warto ( ͡° ͜ʖ ͡°) link
@BolczyQ: No oczyście ze są takie przypadki, tak samo jak są przypadki ze ktoś wygrał w totka. Ale generalnie na całym rynku to wielka rzadkość a to dlatego ze ten proces jest jednak bardzo skomplikowany i wymaga zaangażowania kapitałowego. Spółdzielnia to za dużo osób o często sprzecznych oczekiwaniach. Mowię o rynku jako całości bo wszędzie są wyjątki. W przypadku prostych prawnie i małych projektach może to zadziałać ale gdzie pojawia sie
@loza1365: najlepsza patologia jest z podwykonawcami. Bywa, że ostatecznie prace wykonuje podwykonawca wynajęty przez podwykonawcę głównego wykonawcy.
I każdy w tej drabince nalicza swoją prowizje, mimo że fizycznie robotę wykonuje podwykonawca podwykonawcy.
Z innej działki- znajomy pracuje w branży chłodnictwa i klimatyzacji. Serwisują maszyny w całej Polsce. Godzina pracy takiego serwisu, to nawet kilka tysięcy złotych. I co? Gdy widzą, że nie dadzą rady wykonać naprawy, to nabijają sztucznie godziny szukając
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@loza1365: Oczywiście głupio sformułowane, ale zakładając, że cena mieszkania to cena działka+materiały+robocizna+marża dewelopera, to gdy to ostatnie wynosi średnio 30% a czasami nawet 50% to faktycznie deweloper zarabia kilka razy więcej niż ekipa fachowców, która fizycznie wybudowała dane mieszkanie, ale no cóż większy może więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@BolczyQ: koszt budowy mieszkania w stanie deweloperskim to jeszcze niedawno było 1600-1800zł, obecnie przez wzrost cen materiałów