Wpis z mikrobloga

Jaki jest obecnie najlepszy procek do grania pod AM4? 7 5800X3D czy 9 5950X? Ten drugi jest teoretycznie droższy więc mam zagwozdkę.

#pcmasterrace
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@L3gion: tak całkiem głupio pytając to nie leży to po częsci w tym, że 5800x3d to nowsza generacja i wyrób tego roku, a ten drugi ma już dwa lata?
  • Odpowiedz
@Strahl:

Ryzen 7 5800X3D to niecodzienne odświeżenie Ryzena 7 5800X. Mimo że pod wieloma względami to prawie ten sam 8-rdzeniowy i 16-wątkowy model, to 3D V-Cache odmienia go nie do poznania. Jest to pierwszy konsumencki procesor ze wspomnianym stosem 3D z pokaźną porcją pamięci cache L3.
  • Odpowiedz
tak całkiem głupio pytając to nie leży to po częsci w tym, że 5800x3d to nowsza generacja i wyrób tego roku, a ten drugi ma już dwa lata?


@Strahl: Nie do końca. Architektura z grubsza jest ta sama, z drobnymi usprawnieniami dla 3d, 3dxd ma więcej pamięci cache, którą gry bardzo lubią, bo umożliwia to szybki dostęp do instrukcji procesora, które w grach po prostu często się powtarzają.

Wydajność w grach przeważnie zależy od ilości operacji na cykl zegara(IPC), do tego wysoka częstotliwość też ma znaczenie, mało która gra będzie w stanie ładnie rozłożyć się na 8+ rdzeni/wątków, bo nie wszystko można liczyć równolegle. I w tym parametrze zarówno 5800x jak i 5800x3d są lepsze od
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shamson: ok, a jak to wygląda w tym wypadku z pamięcią RAM? Absolutnie się nie znam na sprzęcie, ostatni raz sklejałem peceta w liceum i był to Barton. :) 3600mhz wystarczy, czy też warto wymienić? Lepsza opcja z jedną kością, dwoma 16gb czy czterema 8gb?

Czy w przypadku gdy oprócz grania robię jednocześnie milion innych rzeczy na dwóch pozostałych monitorach ten 7 będzie nadal lepszy?

Czy w tej półce cenowej
  • Odpowiedz
@Strahl: Też za bardzo się nie zagłębiałem w ten temat :D
sam mam 2x 16 gb 3600(które nie chcą iść ponad 3200 :/).

Ogólnie przy cpu dla ludu(Ryzeny, Core Intela) nie ma sensu pchać się w 4 kości bo zwyczajnie nie mają kontrolera który je obsłuży(w najlepszym wypadku osiągniesz 2x dual channel), więc konsensus jest taki, że lepiej mieć 2 niż 4 kości. Dopiero typowe woły robocze w formie Xeonów/Threadripperów ogarniają więcej.

Jeżeli chodzi o parametry to powiedziałbym że w wypadku ramu najpierw patrzysz na pojemność (do grania mam teraz 16 gb i wystarczy, ale gram w WQHD), potem na opóźnienia i częstotliwość. W sumie nie ma co się rozpisywać, screen wszystko
Shamson - @Strahl: Też za bardzo się nie zagłębiałem w ten temat :D 
sam mam 2x 16 g...

źródło: comment_1656449304L5SsWFzGoFkzQNTEpAP4Lt.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Shamson: koniec koncow zrobilem calkiem inaczej, i z planu wymiany CPU wyszla wymiana plyty glownej, CPU, ramu, chłodzenia, a skoro będę miał dwa m.2 sloty to dokupiłem też terabajt na zapas. Zrezygnowalem z 5950x na rzecz 5900x (140 euro taniej prawie, przy fakcie, że nie bawie sie w renderingi i liczenie rocket science to podejrzewam, ze i tak nie zauwaze roznicy), w tej cenie wziąłem lepszą płytę główną i dorzuciłem
  • Odpowiedz