Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
Napisałem symulację prostego magazynu energii cieplnej do ogrzewania domu. Brak w nim skomplikowanych mechanizmów, nie wymaga dostępu do drogich technologii, da się naprawić samemu i nie powinien psuć się całkowicie (#!$%@? go redundacja) i w zasadzie może działać bez dostępu do zewnętrznego źródła prądu.
Rozumiem zachwyt pompą ciepła, ale tu mamy coś fajnego na miarę naszych trudnych czasów.
Chciałbym teraz, żebyście mnie przekonali dlaczego montaż takiego magazynu to zły pomysł...

Symulacja numeryczna w linku: KLIK

#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #elektronika #diy
  • 81
@mathmed: miałem na myśli sens magazynowania w tak wysokiej temperaturze, ale już mniejsza o to. Jeśli dobrze zrozumiałem, to proponujesz na domek jednorodzinny magazyn składający się z 16 "kostek" o boku 1m zakopany pod domem. To na okrągło licząc 16 ton. Teraz jakiś konstruktor musiałby się wypowiedzieć, ale sam fundament pod to + skorupa żelbetowa + ocieplenie, wejście do środka (bo trzeba serwisować), cały system w środku, podkonstrukcje na poszczególne "kostki"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lucasy: Tak, kolektory mają większą efektywność, ale FV można przekierować do innych celów.
Co do legalizacji to nie mam pojęcia, ale to jak piwnica.
@mathmed: Ciągle coś się nie klei, wypije kawę to zerknę na obliczenia bo bez kawy to ledwo po polsku mówię.
Fajnie kombinujesz generalnie, myślałem kiedyś nad czymś podobnym ale rozbiło się to o straty ciepła właśnie jak i koszty budowy.
Pomyśl jeszcze nad zastąpieniem wody parafiną, zmniejszy to wielkość konstrukcji o kilkaset procent
Chyba, że źle rozumiem lambdę 0,03 W / (m2*K) ( na metr kwadratowy * 1 stopień różnicy temperatury)...


@mathmed: nie zaizolujesz tego styropianem. Choćby od dołu. Zresztą ściany pod ziemią też i z powodu nacisku gruntu i z powodu wód gruntowych.
apisałem symulację prostego magazynu energii cieplnej do ogrzewania domu.


@mathmed: proszę popraw format daty. Obecny jest całkowicie nieczytelny i trudno się tego używa.
Pomyśl jeszcze nad zastąpieniem wody parafiną, zmniejszy to wielkość konstrukcji o kilkaset procent


@robertx: parafina ma prawie 2x mniejsze ciepło właściwe. Nie wspominając o kosztach.
64tony to nie jest dużo (wydaje mi się).


@mathmed: to jest bardzo dużo z punktu widzenia nacisku i jeszcze to ma być wkopane w ziemie. Koszty astronomiczne. Jakiś czas temu liczyłem mniejszy zbiornik czyli 2.5mx1.5mx3m (h*w*d) i tutaj największym problemem była wysokość. Można to oczywiście zmniejszyć ale jak masz tam wchodzić na serwis to te 1.5m minimum by się przydało co nadal sprawia problem. U Ciebie mowa jest o dużo większym
@mathmed Akurat pompa ciepła to w branży chyba się mało kto teraz zachwyca. Kolega który w tym siedzi jednak twierdzi że to średni pomysł w naszym klimacie a gluwnym powodem montowania są nowe normy a nie efektywność.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@robertx: Jeżeli możesz to rzuć okiem na te wyliczenia. Woda ma wyższe ciepło właściwe, parafina ma przewagę temperaturą ciepła utajonego przemiany fazowej 40-60*C, ale to tylko jakieś 30% energii. Woda tańsza, w razie wycieku nie zanieczyści środowiska. Generalnie rozwiązanie bardzo eko, uzupełnić można ze studni głębinowej za (prawie) darmo.
@mathmed: W zasadzie to w pełni za darmo, bo mając studnie głębinową i fotowoltaika mamy wodę całkowicie za darmo

Ale ciągle z tymi stratami mi coś nie gra, gdzieś musi być błąd
@mathmed: storage size 6 to 6 x 6 x 6? Czyli 216m3?
Obliczenia mają sens ale realizacja i koszt już nie.
Zbiornik 1m3 to jakiś z drugiej ręki 300zł i wątpię że można je ułożyć w pionie więcej niż 2 na wysokość.
Wydaje mi się że jedynie beton ma tu sens, ale koszt astronomiczny. Na mój dom wątpię żeby w 150tys zł się udało wykonać.(200m3) Pewnie raczej ok 200-250tys. Ludzie już
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robertx: Nie upieram się, jak tylko napisałem symulację, wrzuciłem tu posta, bo założyłem, że Wy wykryjecie błąd przede mną.
@zibizz1: 6x6x6 tak, ale wystarczy 4x4x4m (chyba, że masz dom duży lub niedociedocieplony).