Wpis z mikrobloga

#b2b #programista15k
Zakaz konkurencji na 12 miesięcy od wygaśnięciu umowy i wysoka kara umowna za jego złamanie to standard przy świadczeniu usług programistycznych? Zawsze pracowałem na UoP. Zastanawiam się nad przejściem na b2b, ale dostałem draft umowy i zapaliło mi się kilka lampek ostrzegawczych w głowie.
  • 15
@fliperro: Na szybko:

Co można, a czego nie można zawrzeć w umowie o zakazie konkurencji?

W odrębnej umowie o zakazie konkurencji należy wskazać działalność, od której wykonywania pracownik powinien się powstrzymać. W przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy należy także określić czas trwania zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności byłego pracodawcy. Jeśli zabraknie tego w umowie, taki zakaz jest uznawany za nieważny.

Jak łatwo się domyślić w umowie
@fliperro: Normalne ale tylko dla klienta dla którego pracujesz - chodzi o to by klient nie podkupił pracownika. Natomiast jeżeli chodzi o konkurencję dla klienta to tylko podczas trwania umowy - tam gdzie występuje konflikt interesów np. pracując dla moderny nie możesz dla pfizera bo ta sama branża.
Zakaz jest uja warty bo jest konstytucyjne prawo do wolności gospodarczej w Polsce.

Ale to nie porada prawna xD chętnie zobaczę jakieś wyroki sądów w takich sprawach na korzyść takich zapisów jak są tu prawnicy i mogą podrzucić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fliperro: @Niedobry:
Co do odszkodowania. Musisz dokładnie przeczytać czy umowa nie jest napisana jednostronnie. To znaczy, że pracodawca może zerwać umowę o zakazie konkurencji kiedy mu się podoba(a Ty nie).
Co wiąże się z tym że pracodawca jak dostanie od Ciebie wypowiedzenie i dowie się że idziesz do firmy która nie jest konkurencją może napisać: "nasza umowa nie obowiązuje nie muszę Ci nic płacić. Pozdro 500"
Jeżeli tego nie zrobi(wypowie