Wpis z mikrobloga

Nie rzucim ziemi, skąd nasz bóbr >>> ZNALEZISKO

Pocztówka z Polski to ogłowiona wierzba, bocian i żeremie. Jednak na ileś pokoleń zapomnieliśmy, że to bóbr jest zwornikiem tego układu. Rozmowa z Adamem Robińskim autorem książki „Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów”.

Polecam rozmowę z Adamem Robińskim, autorem książki o polskich bobrach. Poniżej fragmenty oraz tagi.

Bobry, jak wynika z twojej książki, mają dobre, polskie, konserwatywne obyczaje: są monogamiczne, rodzinne, nie lubią porzucać swoich domów, wychowują dzieci, które po osiągnięciu dwóch lat wyprowadzają się od rodziców i ruszają w podróż.

(ʘʘ)

Bóbr trzyma się blisko wody, bo kiedy nurkuje, jest bezpieczny. Żaden drapieżnik za nim nie pójdzie. Za to na lądzie bóbr jest zwierzęciem wyjątkowo nieporadnym. Jakiś czas temu odławialiśmy z wolontariuszami Stowarzyszenia Nasz Bóbr zwierzę z ogródka pewnej pani. Bóbr znalazł u niej wybetonowane oczko wodne, gdzie nie da się wykopać nory. Obgryzł i przewrócił dwa drzewa, więcej nie mógł tam zdziałać, schował się więc w kępie trawy, ale tak, że cały tyłek mu wystawał. Był jak dziecko z kocem na głowie – ja nic nie widzę, to znaczy, że mnie też nie widać. Przygotowaliśmy podbierak, wypłoszyliśmy go z tej trawy i trzydzieści sekund później był w klatce. Gdyby udało mu się uciec do wody, siłowalibyśmy się z nim pół dnia.

Kiedyś człowiek, nazywając przestrzeń wokół siebie, odnosił się do rzeczywistości. Mamy rzekę Bóbr, Bobrzą, Bobrówkę, wieś Bobrowniki, Bobrowiec… Te nazwy nie wzięły się z przypadku, bo pula terminów, jakimi kiedyś dysponowano, była dość wąska i wiązała się ze składowymi świata, które potrafiliśmy zidentyfikować. Nadwiślańskiej wsi nikt o zdrowych zmysłach nie nazwałby przecież Tarasami Dionizosa… Tak, na Białołęce jest takie osiedle. Ale wracając do bobrów: mając ten zasób nazw miejscowych i relacje z Ameryki Północnej z czasów kolonizacji, możemy z dużą pewnością stwierdzić, że obecność bobrów była dawniej jednym z decydujących o naszym krajobrazie czynników.


#zwierzeta #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #polska #ekologia #zwierzaczki #przyroda #biologia #ksiazki #mikroreklama
MalyBiolog - Nie rzucim ziemi, skąd nasz bóbr >>> ZNALEZISKO

Pocztówka z Polski to...

źródło: comment_1655449352ab4zB51wrDqn8XGijtrjjl.jpg

Pobierz
  • 11
@heavenshill:

czemu to gówno z 12 wykopami ląduje na głównej?


To nie jest znalezisko z wykopami, tylko wpis z plusami. Jest na stronie głównej, bo może został wypromowany, bo się klika lub jakieś inne czynniki zadecydowały. Zapytaj się moderacji lub @a__s, czemu to się tam znalazło.

( @a__s, dzięki, że się znalazło na głównej (ʘʘ) )