Wpis z mikrobloga

Czy technologiczna osobliwość jest już blisko???

Ostatnio nurtuje mnie jeden pomysł... a co gdyby wziąć DALL-E 2 i zamiast na "głupich obrazkach" wytrenować go na projektach CAD budynków, procesorów, wszelakich maszyn. Czy taki system byłby w stanie projektować lepsze rozwiązania niż obecnie dostępne???

Wydaje mi się, że taki system mógłby ogarnąć dogłębnie całą dziedzinę (np. projektowanie procesorów), łączyć rozwiązania które ludziom nawet nie przyszły by do głowy.

Mogło by to być w najgorszym przypadku inspiracją do budowy czegoś.

A gdyby wytrenować go na całej dostępnej wiedzy o fuzji, czy nie byłby w stanie zaprojektować np. lepszego kształtu komory tokomaków???

Albo lepszej chemii dla baterii??

#technologia #nauka #programowanie #sztucznainteligencja #ai #machinelearning #fizyka
Pobierz
źródło: comment_1655190725MMDJMtTYVqRkNiK3oYAP24.jpg
  • 6
@cohontes: ta dziedzina obecnie bardzo dynamicznie się rozwija, badane są nowe możliwość co chwilę powstaje jakiś ciekawy model, więc dla mnie nic dziwnego, że zwraca to coraz więcej uwagi.
@cohontes: dla mnie uwagę zwraca bo to znaczący postęp w możliwościach tego typu systemów, podobnie GPT-3. Już jak on wyszedł zastanawiałem się co by było gdyby trenować go tylko na artykułach naukowych.

A Dalle2 ma tą zaletę, że odpowiednio wytrenowany teoretycznie mógłby w kilka sekund "wypluć" gotowy projekt do realizacji, projekt na który grupa ludzi musiałaby pracować pewnie latami, kosztowałby krocie (np. projekt wieżowca).
Już jak on wyszedł zastanawiałem się co by było gdyby trenować go tylko na artykułach naukowych.


@FX_Zus: Ale on był trenowany na publikacjach naukowych. Był odcinek Two Minute Papers w którym był pokazany początkowy fragment publikacji napisanej przez GPT-3 i brzmiała ona jak bełkot pseudonaukowy - wiarygodnie ale bez sensu. Problem w tym że publikacja naukowa nie jest twórczością literacką a podsumowaniem faktycznie wykonanych eksperymentów.