Wpis z mikrobloga

pytanie do nadpłacających kredyt hipoteczny, szczególnie do posiadaczy kredytów w #pekao bo o nim mowa.

Nadpłacam kredyt i daję kwotę nadpłaty np 500 zł. W normalnej racie mam odsetek np 1000 zł.
Rozumiem to, że spłacam najpierw odsetki, więc teraz po prostu wszystko na nie pójdzie a potem przy normalnej racie kredytu będę miał więcej kapitału

ALE
Mogę sobie zaznaczyć opcje "spłacam tylko kapitał" (screen).
Kojarzycie czy wtedy po prostu spłacam 500 zł kapitału i dodatkowo pobiera mi już naliczone odsetki czy ściąga od razu tylko sam kapitał a przy normalnej racie idzie po "staremu"?

Wiem, że jak jeszcze wcześniej nie było opcji przez neta i trzeba było latać do banku to jeśli chciałem spłacić sam kapitał to musiałem ustawić dzień spłaty dokładnie jak spłata raty schodzi. Tutaj mogę ustawić datę inną i zastanawiam się czy zeszło by tylko 500 zł czy 500 zł + aktualnie naliczone odsetki czyli prawie drugie tyle.

#kredythipoteczny #kredyt #banki #bankowosc
dawid121213 - pytanie do nadpłacających kredyt hipoteczny, szczególnie do posiadaczy ...

źródło: comment_16549756796KL6XLId7XHTmKz4R5DTDu.jpg

Pobierz
  • 59
U mnie zadziałało. Wczoraj złożyłem dyspozycję na dzisiaj (nie mam w umowie żadnego narzuconego wyprzedzenia), zaznaczyłem "Spłacam tylko kapitał".
Dzisiaj pobrało z konta zadeklarowana kwotę na spłatę kapitału i dodatkowo odsetki - tak na oko proporcjonalnie do czasu, jaki upłynął od terminu spłaty raty.
Oczywiście nie ma szans się dodzwonić do oddziału, żeby się upewnić jak to dokładnie działa.
@rzeznikmocy: nie zadziałało bo dałem "spłacam tylko kapitał" a w umowie jest zapis, że wskazana kwota nadpłaty musi być przeznaczona na pokrycie rat kapitałowych i aktualnie naliczonych odsetek.

Dzisiaj po wizycie w oddziale banku złożyłem dyspozycje zgodnie z warunkami umowy tj. min 7 dni wyprzedzenia, min 2x wartość raty kapitałowej, odznaczone "spłącam tylko kapitał".

Zobaczymy 28.07.2022.

Jak mi teraz odrzucą, że gdzies w umowie jest gwiazdka, że dla banku dzień =
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwal: Dzięki za cenne info. A będziesz korzystał z wakacji kredytowych? Zastanawiam się czy jedno nie koliduje z drugim, np zrobiłbym teraz nadpłatę i chciał skorzystać z wakacji a następnie "zaoszczędzone" na wakacjach środki wpłacić jako kolejną nadpłatę.
@rzeznikmocy: w banku mówili że od 29 lipca będziemożliwośćwzięcia wakacji. Sam spróbuję wziąć wakacje i co 2 msc zlecać nadpłaty. Same wakacje w tym roku obniża mi ratę o 35 i o 35 w kolejnym.
@dwal:, @dawid121213 @rzeznikmocy wlasnie sie zasanwiam w związku z nadchodzacymi wakacjami jak to bedzie wygladalo z nadplata, bo za caly lipiec odsetki normalnie szly i wezme wakacje na sierpien i nie musze nic placic, ale w momenci gdy bede chcial nadplacic to pewnie mi wezmie normalnie odsetki za lipiec plus reszta na kapital, czyli tak na prawde jakbym placil normalna rate bez wakacji, za to pewnie w grudniu zaplace sam kapital
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marek361: co do drugiego, chyba po prostu nie pobiorą "bo tak". Ja miałem taką sytuację.

A dziś miałem dziwniesza, zawsze jak nadplacalem kredyt bo zabierało mi np 400 zł odsetek i 100 kapitału, i potem jak miałem normalna ratę to te 400 zł co poszło na odsetki to poszło na kapitał.
A wczoraj nadplacalem i poszło te 400 zł na kapitał tylko zamiast rata zostać taka sama to mi się zmniejszyła
@dawid121213: rata powinna zaktualizowaćsię do 12h
Wciąż masz 0zl następnej raty czy widzisz już normalnie? Najblixsza rata będzie pomniejszona o wartość odsetek które zapłaciłeś podczas nadpłaty tj przykładowo wyniesie kapitał + odsetki naliczone tylko za 12 dni ( ilość dni od nadpłaty do regularnej spłaty)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwal: wiem że rata się aktualizuje następnego dnia, ale nadal mam za mało.
Normalnie place 1500 a teraz pokazuje mi 1100 (o te 400 mniej odsetek)
Ale ta rata zawsze po nadpłacie nie była pomniejszona, tylko płaciłem normalnie tylko ze kapitału tam było więcej
@dwal: @rzeznikmocy: @dawid121213: @marek361:

Odkopuje temat sprzed 4 miesiecy bo może sie przyda komuś jeszcze. Sam odnalazłem go szukając odpowiedzi co to jest "spłac tylko kapitał" przy wniosku o czesciową spłate w pekao.

Moja umowa stanowi, że spłata musi wynosic minimum "2 raty kapitałowe wraz z odsetkami naliczonymi na dzień poprzedający spłatę"

Także wg tego co pisane wyżej, nie zaznaczałem opcji aby "spłacić tylko kapitał". Natomiast zarówno w