Wpis z mikrobloga

pytanie do nadpłacających kredyt hipoteczny, szczególnie do posiadaczy kredytów w #pekao bo o nim mowa.

Nadpłacam kredyt i daję kwotę nadpłaty np 500 zł. W normalnej racie mam odsetek np 1000 zł.
Rozumiem to, że spłacam najpierw odsetki, więc teraz po prostu wszystko na nie pójdzie a potem przy normalnej racie kredytu będę miał więcej kapitału

ALE
Mogę sobie zaznaczyć opcje "spłacam tylko kapitał" (screen).
Kojarzycie czy wtedy po prostu spłacam 500 zł kapitału i dodatkowo pobiera mi już naliczone odsetki czy ściąga od razu tylko sam kapitał a przy normalnej racie idzie po "staremu"?

Wiem, że jak jeszcze wcześniej nie było opcji przez neta i trzeba było latać do banku to jeśli chciałem spłacić sam kapitał to musiałem ustawić dzień spłaty dokładnie jak spłata raty schodzi. Tutaj mogę ustawić datę inną i zastanawiam się czy zeszło by tylko 500 zł czy 500 zł + aktualnie naliczone odsetki czyli prawie drugie tyle.

#kredythipoteczny #kredyt #banki #bankowosc
dawid121213 - pytanie do nadpłacających kredyt hipoteczny, szczególnie do posiadaczy ...

źródło: comment_16549756796KL6XLId7XHTmKz4R5DTDu.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
@dawid121213: Nie mam kredytu w Pekao ale wygląda na to, że po zaznaczeniu tego odsetki naliczone od ostatniej raty nie będą zerowane, bo inaczej po co ten suwak, jak jego przesunięcie nic by nie zmieniało, trzeciej opcji chyba nie ma.
  • Odpowiedz
@gaily: no to puszczam 20k.
Nie wiedziałem że można z aplikacji a do banku miałem isc dopiero po wakacje kredytowe i wtedy nadpłacić.
Dzięki Za cynk

Dam znać 13.06.2022 czy zadziałało
  • Odpowiedz
@dawid121213: mam prawie taka sama sytuację co Ty. Około 1k odsetek w racie i bank pekao. Co to za różnica, czy nadplacisz w dniu zejścia raty czy kilka dni przed/po? Przecież różnica znikoma jest. Zapłacisz za naliczone odsetki z danego dnia w miesiącu albo w kwocie nadpłaty albo jako dodatkowe 1k, które i tak byś zapłacił zaraz w racie... Nawet lepiej, jak któryś z Mirków jakiś czas temu sprawdził, jak masz
  • Odpowiedz
@alyvintage: czyli jak puściłem 20k to ściągnie mi jeszcze dodatkowe ~10k odsetek tak jakbym to płacił normalnie w planowanej racie?
Zaznaczyłem spłacam sam kapitał
  • Odpowiedz
@dwal: nadplacisz 20k. powiedzmy że miesięcznie Twoja rata wynosi 2000 zl, z czego 1000 to odestki i 1000 kapitał, rata schodzi 30 dnia miesiaca. Chcesz nadplacic 15 dnia miesiąca, do tego czasu naliczy Ci 500 zł odsetek. Masz opcje, żeby nadplacic 20k z wliczonym 500 zł, czyli realnie 19,5 naplacasz kapitału. druga opcja to że płacisz 20,5k, czyli nadplata plus spłata odsetek do tej pory naliczonych w miesiacu. Jak z nadplata
  • Odpowiedz
to ściągnie mi jeszcze dodatkowe ~10k odsetek tak jakbym to płacił normalnie w planowanej racie?


@dwal Masz 1,5 mln zł kredytu że rata odsetkowa to 10k zł i zastanawiasz się czy puścić jakieś groszowe 20k zł?

@dawid121213 Tak sobie teraz pomyślałem, że to może działać inaczej, szkoda że nie wypowiedział się nikt kto to dobrze to przetestował. Załóżmy że tych odsetek naliczonych od ostatniej raty masz 500 zł. Deklarujesz 1000 zł, zaznaczasz
  • Odpowiedz
@dwal Jak możesz to daj znać czy coś doliczyli do nadpłaty. Tak naprawdę i tak nie będziesz stratny bo co za różnica czy zapłacisz przy braku nadpłaty 10k zł odsetek przy racie czy np. 8k zł przy nadpłacie a resztę czyli 2k zł przy najbliższej racie.
  • Odpowiedz
@vertical: Nie mam banki kredytu ale rata odsetkowa i kapitałowa rozdziela się tak 50/50 i zastanawiałem zastanawiałem czy jak puszcze 20k nadpłaty to bank z automatu ściągnie mi jeszcze dodatkowy hajs z konta czy rozliczy wszystko z tych 20k.
Jutro dam znać bo ma się ściągnąć jutro
  • Odpowiedz
@vertical: jeśli w przypadku gdy zaznaczymy spłacanie samego kapitału ściągnie nam w tym momencie odsetki, a potem naszą normalną ratę to pare osób może sie przejechać. Ja w tym momencie mam około 1300 zł odsetek.
Załóżmy, że pobierają mi ratę 30 dnia miesiąca.
29 ustalam sobie nadpłatę kapitału 500 zł bo akurat mi tyle zostało, klikam nadpłać sam kapitał. I 29 pobiera mi 500 zł kapitału, i 1290 zł odsetek dodatkowo,
  • Odpowiedz
@dawid121213: czyli jak zleciłem 20k spłata kapitału to ściągnie mi jeszcze niby 20k "odsetek", które i tak pójdą na poczet kapitału? bekowo trochę bo niechcący spłacę prawie cały kredyt xD
regularna rata schodzi 15.06.2022 a nadpłata pójdzie 13.06.2022
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwal: nie. Sciagnie Ci maksymalnie tyle odsetek ile ich płacisz w ciągu miesiąca. Raczej nie płacisz 30k normalnej raty xD
Zobacz sobie poprzednie spłaty dokładnie jak masz rozpisane, np 1500 całość raty, 1100 odsetki, 400 kapitał.
To teraz nadplaciles 20k, ale tak na prawdę tylko maksymalnie 18900 zejdzie Ci na kapitał a reszta na bieżąco naliczone odsetki. Za to w dniu w którym zawsze schodzi Ci rata 1500 zł to po
  • Odpowiedz