Wpis z mikrobloga

Ej kto tu ma pierwszeństwo? xD

Prawko zdałem 7 lat temu. Do tej pory jeżdżę bez przypałów, ale mam chyba braki, bo wczoraj byłem na takim skrzyżowaniu jako niebieski, na szczęście, skrzyżowanie puste było, ale miałem mindfuck co by było gdyby była sytuacja jak na obrazku

#prawojazdy #prawo #polskiedrogi #niebieskiepaski #rozowepaski #samochody #motoryzacja
wezidzsobie - Ej kto tu ma pierwszeństwo? xD

Prawko zdałem 7 lat temu. Do tej pory...

źródło: comment_1654865625v5M3jsEvQnrK5TJWfV2WzH.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: napisałem, że to tak jakby. Kiedy droga z pierwszeństwem jest na wprost to skręcając w lewo trzeba ustąpić pierwszeństwa jadącym na wprost z naprzeciwka bo przecinamy ich pas ruchu. Tutaj fioletowy przecina pas ruchu niebieskiego, a niebieski nie przecina pasa ruchu fioletowego.
  • Odpowiedz
@Kapeluszzszyszek: Mylisz się znowu.

Masz dwa zdania w tym samym przepisie PoRD dotyczącym pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie.
- jedno które mowi ze na skrzyżowaniu trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony
- i drugie które mówi ze skręcając w lewo należy ustąpić pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnemu na wprost lub skręcającemu w prawo.

I zgadnij które tu stosujemy? Otóż to pierwsze, bo fioletowy ma niebieskiego po prawej stronie i maja takie
  • Odpowiedz
@Borsuk1369: No właśnie. Po pierwsze - Skręcając w lewo, a po drugie - jadącym z naprzeciwka.

Ani jedno ani drugie tu nie występuje.

Stosujemy przepis o prawie stronie, bo fioletowy ma niebieskiego po prawej.

To ze pierwszeństwo na skrzyżowaniu jest łamane nie oznacza przecież ze prawa strona w jakiś magiczny sposób staje się kierunkiem przeciwnym. Bo gdyby tak było to jadąc wzdłuż pierwszeństwa nie włączałbys kierunkowskazu a przeciez musisz.
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: mówię tutaj o poruszaniu się drogą z pierwszeństwem na skrzyżowaniu, a więc sytuacja z drogą z pierwszeństwem na wprost to tylko pokazanie o co chodzi na prostszym przykładzie. Jak droga z pierwszeństwem nie jest na wprost tylko skręca na skrzyżowaniu, tak jak we wpisie, to obowiązuje nadal ta sama zasada. Jak się tak upieracie na tą zasadę prawej ręki to wam zaraz taki przykład narysuję że się lepiej zastanowicie, tylko
  • Odpowiedz
@Borsuk1369: Porównywanie tego do sytuacji gdy droga z pierwszeństwem jest na wprost jest totalnie nieadekwatne. Bo w takiej sytuacji masz jeden pojazd skręcający w lewo, a drugi jadący z przeciwka prosto.

W sytuacji z pierwszeństwem łamanym nic nie ma ani jednego ani drugiego. Za to jeden pojazd ma drugi po swojej prawej
  • Odpowiedz
@wez_idz_sobie: Najważniejsze jest spojrzenie w pierwszej kolejności na pierwszą drogę po prawo i nic innego nas nie obchodzi. Jak jest gruba to sprawa jest jasna, puszczamy tylko pojazdy z grubej. Jak cienka to potrzebujemy sami się dopytać czy jedziemy po ważnej drodze. Jak jedziemy po grubej to jedziemy na pewniaka, jak po cienkiej to jesteśmy nikim dla innych i puszczamy wszystkich.

Teraz skąd to wynika. Pierw rozbij sobie na 4 znaki
  • Odpowiedz