Wpis z mikrobloga

Ej kto tu ma pierwszeństwo? xD

Prawko zdałem 7 lat temu. Do tej pory jeżdżę bez przypałów, ale mam chyba braki, bo wczoraj byłem na takim skrzyżowaniu jako niebieski, na szczęście, skrzyżowanie puste było, ale miałem mindfuck co by było gdyby była sytuacja jak na obrazku

#prawojazdy #prawo #polskiedrogi #niebieskiepaski #rozowepaski #samochody #motoryzacja
wezidzsobie - Ej kto tu ma pierwszeństwo? xD

Prawko zdałem 7 lat temu. Do tej pory...

źródło: comment_1654865625v5M3jsEvQnrK5TJWfV2WzH.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
@macumacumac: jakiej prawej reki? To nie jest skrzyzowanie równorzędne. Zarowno niebieski jak i fioletowy są na drodze z pierwszenstwem, poniewaz fioletowy przecina pas ruchu(aby skrecic w lewo) to musi ustapic niebieskiemu.
  • Odpowiedz
jeśli przyjmiemy ze droga główna porusza się więcej pojazdów.


@WiesniakzPowolania Oczywiście zgoda, po to się tworzy taki przebieg pierwszeństwa na takim skrzyżowaniu, ale znam przynajmniej jedno miejsce, gdzie taki układ jest bez sensu bo wszystkie 4 wloty wydają się być obciążone równo.
  • Odpowiedz
@macumacumac: nieprawda, chociaż koniec końców wynik dobry, ale chodzi o to, że fioletowy musi ustąpić niebieskiemu, ponieważ jadąc prosto przecina pas ruchu niebieskiego, a niebieski nie przecina pasa ruchu fioletowego. To tak jakby droga z pierwszeństwem była na wprost, fioletowy by skręcał w swoje lewo, a niebieski w swoje prawo, wtedy niebieski ma pierwszeństwo z tego samego powodu
  • Odpowiedz
@Skipi1111: Błąd. Zasada prawej reki obowiązuje zarówno na skrzyżowaniach równorzędnych jak i na takich ze światłami czy znakami.

Obowiązuje zawsze gdy 2 pojazdy maja takie same znaki lub takie samo światło.
  • Odpowiedz
@LuxEtClamabunt:

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.988 t.j.

Art. 25. [Skrzyżowanie]

1.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
  • Odpowiedz