Wpis z mikrobloga

Ej kto tu ma pierwszeństwo? xD

Prawko zdałem 7 lat temu. Do tej pory jeżdżę bez przypałów, ale mam chyba braki, bo wczoraj byłem na takim skrzyżowaniu jako niebieski, na szczęście, skrzyżowanie puste było, ale miałem mindfuck co by było gdyby była sytuacja jak na obrazku

#prawojazdy #prawo #polskiedrogi #niebieskiepaski #rozowepaski #samochody #motoryzacja
wezidzsobie - Ej kto tu ma pierwszeństwo? xD

Prawko zdałem 7 lat temu. Do tej pory...

źródło: comment_1654865625v5M3jsEvQnrK5TJWfV2WzH.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
@smyq:
Tak, ponieważ w sytuacji pierwszeństwa na wprost, masz takie samo oznakowanie co pojazd jadący z PRZECIWKA a dodatkowo skręcasz w lewo. Wiec wtedy nie stosujesz reguły prawej ręki (bo drugi pojazdu nie jest po twojej prawej ani lewej) tylko przepis przewidziany dla takiego przypadku czyli ten mówiący o tym ze skręcając w lewo ustępujemy jadącym z przeciwka na wprost

Natomiast w sytuacji pierwszeństwa łamanego tego przepisu nie stosujesz bo po
  • Odpowiedz
@DiggerMeat: Tak to prawda - ogarnięcie zasady prawej reki wymaga iq nie większego niż stonka . Natomiast jeśli dla kogoś jest to teoria na doktorat to cóż .

Ciekawy jestem jak radzisz sobie na skrzyżowaniach równorzędnych gdzie musisz rozkminiać tą złożoną teorie.
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: Srak. Nie musze się zastanawiać na tak prostym przykładzie co mam robić w przeciwieństwie do ciebie. Skończyły się argumenty to wyjeżdżasz z równorzędnymi i kierunkowskazami. Ty to jednak jesteś fachowiec kierowca, doceniamy wszyscy że zrozumiałeś zasadę prawej reki, ale uwierz niektóre sytuacje da się wykonać odruchowo, ale najwidoczniej dla ciebie jest to za trudne i musisz wstawić gówno wartą w tym momencie teorie. Gdyby stali na podporządkowanych to prawa ręka
  • Odpowiedz
@Dutch: to w polszy było by zawsze ja byłem pierwszy ewentualnie nikt by się nie zatrzymywał bo uznał że był pierwszy więc nikomu nie ustępuje. Zresztą bolandia najpierw musiał by być cywilizowanym krajem pod względem kierowców, bo obecnie jesteśmy tylko nieco wyżej niż afryka.
  • Odpowiedz
@gasu_kurobikari:

to w polszy było by zawsze ja byłem pierwszy ewentualnie nikt by się nie zatrzymywał bo uznał że był pierwszy więc nikomu nie ustępuje. Zresztą bolandia najpierw musiał by być cywilizowanym krajem pod względem kierowców, bo obecnie jesteśmy tylko nieco wyżej niż afryka.

Znaczy Polak nie poradziłby sobie z prostą regułą, z którą radzi sobie redneck z Alabamy w swoim ubłoconym pickupie? :)
A jeśli tak, to w jaki
  • Odpowiedz
@wez_idz_sobie: niebieski ma pierwszeństwo, ale praktyka pokazuje że fioletowy może nie wiedzieć, więc lepiej zwolnić. Na moim osiedlu w krótkim odstępie czasu były dwa śmiertelne wypadki właśnie na takim skrzyżowaniu przez takich fioletowych.
  • Odpowiedz
@Dutch: Tak.
Nie pomaga.
Poljaki są większymi mentalnymi cwaniakami niż amerykanie. Redneki to proste głupki i tyle ale nie cwaniaki i nie będą cwaniakować, że oooo ja byłem pierwszy mimo, że dopiero zbliżają się do skrzyżowania. Ludzie z teksasu może prędzej ale też wiedząc, że może cię rozjechać 2-3tonowy SUV czy pickup to inaczej do tego podejdziesz. Zresztą tam wcale nie jest tak mało wypadków na takich skrzyżowaniach, poza tym czy
  • Odpowiedz
@gasu_kurobikari:

poza tym czy w ogóle jeździłeś po takich skrzyżowaniach? Bo jak nie to się nawet lepiej nie wypowiadaj.

Jeździłem. Z wielką przyjemnością. Przez jakieś 10-12 000 km. Muscle carem z RWD. Bezwypadkowo. W porównaniu z polskimi/europejskimi drogami - raj. Jedyny problem miałem na początku z brakiem "pasa rozbiegowego" i włączaniem się do ruchu ze zjazdu "na czuja". Chociaż to też uczy myślenia, orientacji i kultury drogowej.

że system prawej ręki
  • Odpowiedz
@Kulek1981:

U nas to po prostu skrzyżowanie dróg równorzędnych ¯_(ツ)_/¯

Nie do końca - u nas pierwszeństwo ma ten po prawej, u nich - ten który dojechał pierwszy :)
  • Odpowiedz
@gasu_kurobikari:

no to raczej wiesz, że u nich jest kompletnie inna kultura jazdy niż u nas, od autostrad po osiedlowe uliczki.

To zależy - na pewno istnieje nieporównanie większa "tradycja motoryzacji". Ale nie przesadzajmy, wspomniany redneck albo soccer mom z Philly albo Frisco w swoim SUVie to z reguły nie są tytani intelektu ani badacze ewolucji prawa o ruchu drogowym. Zjawisko road rage istnieje, ba - właśnie z US wywodzi swoją
  • Odpowiedz
@gasu_kurobikari:
Zgoda, to też. Plus ogólna orientacja na ruch samochodowy i np. taka drobnostka jak szersze pasy czy mniej ostrych zakrętów niż w EU i więcej "separate lanes", na których nie może dojść do czołówki.
  • Odpowiedz
@DiggerMeat:

Nie musze się zastanawiać na tak prostym przykładzie co mam robić w przeciwieństwie do ciebie.


No patrz, a ja jakoś nie muszę się zastanawiać. Widzę skrzyżowanie z łamanym w prawo, to wiem, że muszę ustąpić temu na drugiej podporządkowanej bo jest z prawej. I analogicznie jak mam łamane w lewo, to wiem, że on musi mi ustąpić.

A nie muszę robić jakichś śmiesznych konstrukcji na zasadzie, że co prawda on
  • Odpowiedz
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo


@Peter_Parker: to niby tłumaczy czemu różowy go przepuszcza?
  • Odpowiedz