Wpis z mikrobloga

Sytuacja na frontach. Relacje z walk. Raport z Ukrainy 08.06.2022

1.Rosjanie zajęli Swiatohirśk i podobno udało im się nawet przejść na drugi brzeg Dońca i zająć Tetjaniwkę. Mało prawdopodobne, bo Ukraińcy wycofując się z Swiatohirśka wysadzili za sobą most;

2. Tak jak się spodziewałem, zaczyna odżywać front pod Izium. Rosjanie ściągnęli tutaj Wagnerowców, WDW i próbują obejść Dowheńke z flanki. Rosjanie raportują pewne sukcesy, ale trzeba poczekać na potwierdzenie. Koncentracja sprzętu pod Izium jest martwiąca, bo cześć ukraińskich jednostek została przesunięta do obrony Bachmuta, Lisiczańska i Siewierodoniecka - nie wiemy jak te transfery jednostek wpłynęły na sytuację Ukraińców pod Iziumem;

3. W Siewierodoniecku bez większych zmian. Walki są zacięte i toczą się główne nieopodal strefy przemysłowej. Rosjanie raportują o sukcesach wokół Siewierodoniecka np. o przejęciu lotniska pod miastem;

4. Rosjanie wznowili ofensywę wzdłuż drogi Bachmut-Lisiczańsk. Wagnerowcy idą na Bachmut, a WDW najprawdopodobniej przecięło drogę Bachmut-Lisiczańsk na wysokości Biłohoriwki. Ukraińcy wznoszą umocnienia polowe wzdłuż tej drogi np. doły strzeleckie.

Nagranie przedstawiające te umocnienia przypomina mi trochę II bitwę o Bull Run, gdy armia konfederacji pod dowództwem gen. Stonewalla okopała się wzdłuż nasypu kolejowego (konfederaci wygrali).

Nagranie: https://twitter.com/cpimentel986/status/1534622811435720708

5. Rosjanie podjęli kolejne próby dojścia do przedmieść Lisiczańska. Póki co są postępy, ale bardzo powolne.

Na pozostałych frontach bez większych zmian.

Poniżej kilka słów od Aleksandra Kotsa, rosyjskiego korespondenta wojennego który pracował m.in. w Czeczenii, Syrii, Libii, Afganistanie, czy Górskim Karabachu. Oczywiście trzeba podchodzić do jego słów z dystansem, ale warto posłuchać co mówi też rosyjska strona. Poniżej najlepsze fragmenty, przetłumaczone translatorem z tego linku: https://twitter.com/RWApodcast/status/1534465824274239489

Jutro postaram się wrzucić tłumaczenie relacji od Ukraińców, dla równowagi.

Ukraińcy mają doskonałe wyszkolenie i sprzęt artyleryjski;

Ukraińska armia kładzie nacisk na taktykę małych jednostek; to spowolniło rosyjskie postępy na początku wojny;

Rosyjskie kierunki natarcia w dużej mierze pokrywały się z tymi, do których Ukraińcy szkolili się podczas ćwiczeń NATO;

Regiony przygraniczne były pełne fotopułapek i innego sprzętu inwigilacyjnego, który dał Ukraińcom dobre wyobrażenie o tym, co dzieje się militarnie

Nawet pełne wyzwolenie DRL i ŁRL nie uchroni Doniecka przed ostrzałem ukraińskich systemów broni dalekiego zasięgu

Pozornie bezsensowny ostrzał Doniecka tłumaczy się ukraińskimi próbami wywołania niezadowolenia wśród ludności cywilnej w tym sensie, że rosyjskie siły zbrojne nie mogą ich chronić

Zdobycie Lisiczańska oznacza pełne wyzwolenie LPR

Taktyka „małego kotła” i powolne postępy są celowe, ale nie są to taktyki z wyboru; Rosjanie posuwają się w najlepszym razie w stosunku 1:1 i często przeciwko liczniejszemu wrogowi

Nadal trwają wymiany więźniów, ale nie masowe, 15 za 15, 30 za 30

Armia ukraińska generalnie odmawia zabierania swoich zmarłych, mimo że zaproponowano jej zawieszenie broni

Średni poziom doświadczenia w armii ukraińskiej znacznie spadł od początku wojny, teraz jest 20% profesjonalistów i 80% poborowych;

Ukraińska piechota jest bardzo niskiej jakości pod względem wyszkolenia i morale; ich artyleria i siły specjalne są przyzwoite

Ukraińcy na ogół nie akceptują walki w zwarciu i wycofują się, ale zazwyczaj robią to w sposób zorganizowany

Ochotnicy z całej Rosji szkoleni w Gudermes (Czeczenia) całkiem dobrze radzą sobie na wojnie

Ta skala walki jest widoczna po raz pierwszy od II wojny światowej; Kots nigdy nie pracował w konflikcie o takiej intensywności

Rosja nie jest w stanie wojny z Ukrainą, ale z całą infrastrukturą NATO: wywiadem, satelitami, łącznością, sprzętem wojskowym, systemami kontrbaterii, systemami walki elektronicznej


To jest już stały motyw w rosyjskiej propagandzie. Z operacji specjalnej zrobiła się wojna, ale nie z Ukrainą, a z NATO ( ͡° ͜ʖ ͡°)

„Bajraktary” to absolutne bzdury, to ryby w beczce na każdy przyzwoity system przeciwlotniczy


Tiaaa, tak jak w Syrii Bayraktary niszczyły rosyjską obronę p-lot, wtedy też mówili że badziew ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ukraińcy mają problemy z niektórymi rodzajami amunicji, m.in. ich systemy MLRS Smerch i Uragan rzadko strzelają obecnie salwami, głównie pojedynczymi strzałami

Ukraińska artyleria to często jedyna rzecz, która spowalnia rosyjskie natarcia

Zabezpieczenie Donbasu nie oznacza automatycznie wygrania wojny


Dużo propagandy, kilka trafnych wniosków (np. o mobilnych ukraińskich grupach czy o ukraińskiej artylerii)

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem. Wołam tylko do dłuższych wpisów.
_______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz JanLaguna - Sytuacja na frontach. Relacje z walk. Raport z Ukrainy 08.06.2022

1.Ro...
źródło: comment_1654727619wvFpAA8pMvHzat2Fi4cDD7.jpg
  • 38
@ArtBrut: szczerze to jestem zdziwiony że tak dobrze im idzie mimo nasycenia jednostek ukraińskich bronią przeciwpancerną. Ludzie też sobie nie zdają sprawy że Ukraina w Donbasie nie ma 35k typa jak to było mówione, grubo ponad 100k +. Ściągnęli tu dosłownie wszystkie wolne rezerwy, ściągają obronę terytorialną, ludzie z mobilizacji również trafiają do Donbasu.

Ukraina twierdzi że ma 700k ludzi pod bronią, to teraz wyobraźmy sobie ile ich jest na linii
@SultanMehmed: wydaje mi się że w starciu jeden na jeden z Rosją to jednak niewiele krajów europejskich miałoby szansę bez żadnego wsparcia. Dlatego istnieje to NATO. Przewaga Rosji w liczbie ciężkiego sprzętu jest bezapelacyjna na tle wszystkich krajów europejskich. A wyprodukować takiego bwp czy czołg to nie jest jeden dzień żeby uzupełnić straty. Do tego kraje europejskie nie mają zwiadu satelitarnego i korzystają z amerykańskiego. Także módlmy się aby Amerykanie nie
@SultanMehmed: dlatego powiedziałem że niewiele krajów. Zakładając że masz rację i bez USA kraje jak Niemcy czy Francja musiałby dużo więcej wydawać na armię to by oznaczało że stopa życia w tych krajach byłaby na dużo niższym poziomie. Zgodzę się że NATO powstało przeciwko ZSRR ale jakoś po jego rozpadzie nie zostało zlikwidowane czyli więc uznano że zagrożenie ze wschodu dalej jest realne.
@SultanMehmed: do tego Arsenal atomowy krajów europejskich to pryszcz przy arsenale ZSRR/Rosji. Kiedyś Wolski tłumaczył do czego jest 200glowic a do czego 7000. Także pod tym względem te kraje też nie są równorzędnym przeciwnikiem. Zakładam oczywiście że cały ten Arsenal jest sprawny
@SultanMehmed: no że Niemcy są bogate to nie jestem w stanie podważyć. Ale cały czas zakładamy hipotetyczny brak amerykanow w Europie i starcie kraju europejskiego jeden to jednego z współczesna Rosja. Myślę więc że Niemcy bez Amerykanów również nie byłyby tak samo bogate. Bez tego parasola który im zapewniają Amerykanie. Uważam że jedyne armie które mogs walczyć równorzędnie to francuska czy brytyjska. Francuska dlatego że linie Rosjan już byłby bardzo rozciągnięte
@SultanMehmed: o ile pamiętam to za czasów ZSRR testowali taktyczne pociski jądrowe dla artylerii które miały przełamywać linie NATO a za nimi miały wjeżdżać czołgi i piechota. Czyli nie tylko rakiety. Jeśli się mylę to możesz mnie poprawić bo jestem na statku i z internetem kulawo.

PS. Są jeszcze bombowce strategiczne które mogą zrzucić ładunek a nie go wystrzelić