Wpis z mikrobloga

Kolejne zapytanie o #emigracja, tym razem #niemcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Drogie Deutsche Mirki, jak oceniacie życie w Niemczech? Co na plus, co na minus? Czy inflacja jest bardzo odczuwalna? I ogólnie wpływ wojny na gospodarkę? Czy też jest takie szaleństwo jak u nas z kredytami?
I jak wygląda wasze życie ogólnie - w jakich branżach pracujecie, ile udaje wam się odłożyć, jak wygląda kwestia szkół, przedszkoli, poziomu edukacji. Czy da się znaleźć pracę z samym angielskim czy wymagają też niemieckiego?
  • 13
@dsomgi00: W sumie sporo jest w Polsce osób, które pracują po korpo z samym angielskim, dlatego pytam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co do codziennego życia i załatwiania spraw to wiem, że Deutsch ist ein Muss, odwiedziłam Niemcy parę razy i tam faktycznie lepiej mówić do Niemca łamanym niemieckim niż perfekcyjnym angielskim...
@whiteglove: Z minusów to #!$%@? rynek mieszkaniowy w dużych miastach (ale to dość normalne na zachodzie ogólnie) i wysokie podatki gdy nie masz dzieci i męża/żony

Mi żyje się fajnie, język znam w sumie perfekcyjnie bo kończyłem tu szkołę, jeżdżę ciężarówką wokół komina, mieszkam z dziewczyną i razem bez żadnych problemów idzie odkładać miesięcznie naprawdę fajną sumkę
@whiteglove: Co do inflacji to skok cen w sklepach jest odczuwalny. Jedyny wpływ wojny na gospodarkę jaki odczułem to drogie paliwo, spekulują cenami jak wszędzie ( ͡° ʖ̯ ͡°). Pracuje jako kierowca ciężarówki więc na zarobki i pracę nie narzekam. Sporym minusem jest rynek mieszkaniowy, w dużych miastach i okolicach wynajęcie mieszkania bez dobrych zarobków i wymaganych dokumentów typu Shufa graniczy z cudem. Ceny wynajmu to też