Wpis z mikrobloga

@Entity: ten coreboot ma jakieś UI do konfiguracji jak typowy BIOS? Można nim odpalić też windowsa czy tylko Linux? No i działa w tym UEFI, jakieś TPM, hasła przy reboocie, szyfrowana konfiguracja "BIOS-u" itp?
  • Odpowiedz
@Kryspin013: tak ma UI rozwne w zaleznosci od payloadu. Mozna odpalic windows jak sie ma seabios. UEFI dziala tylko z payloadem Tianocore z tpm to nie mam pojecia. Ogolnie fajne sa konfiguracje gdzie wrzucasz gruba do oprogramowiania ukladowego i mozesz szyfrowac caly dysk łacznie z /boot
  • Odpowiedz
gdzie wrzucasz gruba do oprogramowiania ukladowego


@Entity: jak dla mnie grub to syf xD

i mozesz szyfrowac caly dysk łacznie z /boot


@Entity: i grub ci to rozszyfowuje tylko 2 minuty przy każdym boocie. Podziękuję, przechodziłem przez to. W mojej opini lepiej podpisać sobie kernel własnymi kluczami i wrzucić je do UEFI jednocześnie blokując konfigurację hasłem niż trzymać gruba ze starym LUKS-em i srać się przy każdym uruchamianiu lapka. Bo
  • Odpowiedz
@Kryspin013: z tego co wiem luks2 jest tylko czesciowo wpierany przez gruba, tez nie jestem fanem gruba ale podalem to jako mozliwosc. Osobiscie wole efistub bo jest tysiac razy szybsze
  • Odpowiedz
dlaczego?


@dzyndzla: Bo jest wolny, bo jest dziurawy, w wielu miejscach przestarzały i do niczego mi niepotrzebny. EFISTUB lub jak ktoś woli mieć ładny wygląd rEFInd o wiele lepiej sobie radzą na lapach z EFI.
  • Odpowiedz
@fervi: chcialem i to bardzo nawet riscV szukalem ale problem jest taki ze jest to wolne i jeszcze niedopracowane. Jak bym mial lapka ktory ma 80% wydajnosci m1 to bym bral w ciemno
  • Odpowiedz
Bo są tańsze często i energooszczędniejsze


@fervi: i mają masę problemów, średnie wsparcie, często zamknięty bootloader. Prawie, nie ma sensownych lapko armów na rynku. Lenovo ma jakiś teraz wypuścić ale c'mon.

A i btw, ty jak zwykle nie używałeś a jak zwykle polecasz xD

I masz :P


@fervi: j. w. #!$%@? od rzeczy i polecasz coś czego nawet w rękach nie trzymałeś. OP szuka laptopa pod coreboota a ty mu
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Miałem Motorolę Droid 4 z Lapdock. Moc za mała, ale działało to ok. Teraz moc jest P O T Ę Ż N A. No i powstają projekty portowania Linuksa na fony jak Droidian
  • Odpowiedz
Teraz moc jest P O T Ę Ż N A


@fervi: Srężna. Dalej to nie doruwnuje dobrym lapkom.

No i powstają projekty portowania Linuksa na fony jak Droidian


@fervi: I #!$%@? zdziałają bez sterowników. A już tymbardziej przy debilnych pomysłów blokowania komponentów w telefonach np kamery przy wykryciu złamania systemu - jak to robi samsung. W S7 dalej nie działa kamera na postmarket OS i wiele innych rzeczy a ty
  • Odpowiedz
Srężna. Dalej to nie doruwnuje dobrym lapkom.


@Kryspin013: Jasne, ale tym średniopółkowym dorównuje i technicznie przegania. Gdyż masz 1 sprzęt, który może robić za laptopa czy tablet

I #!$%@? zdziałają bez sterowników.


@Kryspin013: The future is now, old man. Dzisiaj robi się tak, że Android jest kastrowany i na to nakładany jest Linux. Resztę załatwiają Wrappery i inne tego typu rzeczy. Olbrzymia / pełna kompatybilność i Mobian na górze (
  • Odpowiedz
The future is now, old man. Dzisiaj robi się tak, że Android jest kastrowany i na to nakładany jest Linux. Resztę załatwiają Wrappery i inne tego typu rzeczy. Olbrzymia / pełna kompatybilność i Mobian na górze ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@fervi: #!$%@?. Kup przetestuj napisz jak wrażenia a dopiero potem polecaj. Nie #!$%@? typowefo ferviego
  • Odpowiedz
A ty coś testowałeś ,czy dalej Intel? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@fervi: Tak, ale jakie to ma znaczenie co napiszę? To ty wciskasz OPu telefon z obudową jako SUPER LAPTOP. I to bez jakiegokolwiek współszesnego doświadczenia i zaprzeczaniu założeniom OP-a. Masz ty RiGCz? xD
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Ja testowałem Androida jako komputer (DeX), co prawda nie długo - ale działa to zajebiście. I to polecam na 120%, bo to jest tanie i dobre.

Testowałem też mobilny Linux (Pinephone), ale to badziew.

A ogólnie od dłuższego czasu przeglądam rozwój Droidiana i wygląda na to, że każdy przeciętny Linuksiarz powinien dać radę przeportować system

Oczywiście pominę fakt, że możesz na Androidzie uruchamiać apki Linuksowe i tak dalej
  • Odpowiedz