Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6661231/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-16-05-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro @RaPtiLE @stepniaczio @Luck_89

Libański Hezbollah i jego sojusznicy prawdopodobnie stracą większość parlamentarną
Wstępne wyniki pokazują, ze wspierany przez Iran Hezbollah znacznie zmniejszył ilość miejsc w parlamencie w przeprowadzonych wyborach parlamentarnych w Libanie. Niektórzy z jego najstarszych sojuszników przegrali, a zbliżona do Saudyjczyków partia Siły Libańskie znacznie zyskała. Wspierany przez Iran Hezbollah i jego sojusznicy prawdopodobnie stracą większość w libańskim parlamencie po niedzielnych wyborach, co stanowi poważny cios dla silnie uzbrojonej frakcji, odzwierciedlający niezadowolenia wobec partii rządzących. Przegrana koalicji proirańskiej, w połączeniu z nieoczekiwanymi zwycięstwami nowych kandydatów nad innymi partiami establishmentu, może doprowadzić do impasu politycznego i zaostrzenia napięć, co grozi dalszymi opóźnieniami reform mających na celu rozwiązanie problemu wyniszczającego Liban kryzysu gospodarczego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Libanu ogłosiło w poniedziałek pierwszą partię oficjalnych wyników wyborów, pierwszych od czasu załamania gospodarczego i eksplozji w porcie w Bejrucie, które wstrząsnęły stolicą. Według częściowych oficjalnych wyników, szefów kampanii wyborczych i źródeł partyjnych, znaczące zwycięstwa odnieśli przeciwnicy szyickiego muzułmańskiego Hezbollahu, w tym zbliżone do saudyjskich Siły Libańskie (LF), ugrupowanie chrześcijańskie i nowi kandydaci o nastawieniu reformatorskim, a ich własne wstępne obliczenia wykazały, iż jest mało prawdopodobne, by partia szyicka i jej sojusznicy zdobyli więcej niż 64 ze 128 miejsc w parlamencie. Oznacza to znaczny spadek w porównaniu z wyborami w 2018 roku, kiedy to sojusz zdobył 71 miejsc, wciągając Liban głębiej w orbitę szyickiego Iranu i oddalając go od sunnickiej Arabii Saudyjskiej. Tegoroczne wyniki mogą zniwelować ten wpływ. Iran oświadczył w poniedziałek, że szanuje wynik głosowania i nigdy nie ingerował w wewnętrzne sprawy Libanu.

Covid w Korei Północnej
W zeszłym tygodniu Korea Północna po raz pierwszy przyznała, że epidemia ma charakter "wybuchowy", a eksperci ostrzegli, że może ona zniszczyć kraj o ograniczonych zasobach medycznych i bez programu szczepień. Kim na nadzwyczajnym posiedzeniu Biura Politycznego mającego miejsce przed wizytą w aptekach w pobliżu stołecznej rzeki Taedong, oświadczył, że leki zakupione przez państwo nie docierają do ludzi wystarczająco szybko. Kim nakazał natychmiastowe wysłanie "potężnych sił" wojskowego korpusu medycznego, aby "ustabilizować dostawy leków w mieście Pjongjang" i oświadczył, że pomimo iż władze zarządziły dystrybucję krajowych rezerw leków, apteki nie były dobrze wyposażone, aby sprawnie wykonywać swoje zadania. Wśród niedociągnięć znalazł się brak odpowiedniego przechowywania leków, sprzedawcy nieposiadający odpowiedniej odzieży sanitarnej oraz higiena niespełniająca standardów, powiedział Kim. Skrytykował on "nieodpowiedzialne" podejście do pracy, organizację i wykonanie zadań przez gabinet i sektor zdrowia publicznego. Bez ogólnokrajowej kampanii szczepień i leczenia COVID, państwowe media zachęcają pacjentów do stosowania środków przeciwbólowych i antybiotyków, a także niezweryfikowanych środków domowych, takich jak płukanie gardła słoną wodą lub picie herbaty z lonicera japonica czy herbaty z liści wierzby.

"Bidenflation" w USA
Jak twierdzą urzędnicy, administracja Bidena ma coraz większe poczucie braku kontroli nad krótkoterminową inflacją i szuka sposobów na zniwelowanie ryzyka politycznego związanego z podwyżkami cen w miesiącach poprzedzających listopadowe wybory. Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że inflacja nadal utrzymuje się na poziomie 40-letniego maksimum, ale nieznacznie obniżyła się w stosunku do wcześniejszych szczytowych wartości. Obniżenie cen mięsa, gazu i innych artykułów gospodarstwa domowego jest kluczowym sposobem, w jaki Biden i Demokraci mogą obronić kontrolę nad Kongresem w listopadowych wyborach parlamentarnych, twierdzą stratedzy. Doradcy Białego Domu twierdzą jednak, że każdy prezydent USA ma ograniczone możliwości obniżania cen na światowych rynkach produktów, od ropy naftowej po zboża, w krótkim okresie. Ich zdaniem wpływ na wąskie gardła w łańcuchu dostaw, związane z zamknięciem chińskiego COVID-u i inwazją Rosji na Ukrainę, które to czynniki powodują wzrost cen, jest jeszcze bardziej ograniczony. Według doradców, administracja spodziewa się, że w miarę upływu roku inflacja będzie się zmniejszać, ale nie do poziomu, który można by uznać za akceptowalny. W odpowiedzi na to Biały Dom, który do niedawna przedstawiał wzrost inflacji jako przejściowy, opracował trójstronną strategię: działać tak agresywnie, jak to tylko możliwe w odniesieniu do cen, na które może wpłynąć na marginesie, podkreślać rolę prezydenta Rosji Władimira Putina i pandemii oraz atakować Republikanów, sugerując, że ich polityka gospodarcza byłaby gorsza. "Było trochę za dużo obiecywania i za mało działań zapobiegawczych" - powiedział Jason Furman, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda i były doradca prezydenta Baracka Obamy. "Teraz przekaz jest bardziej realistyczny". Powiedział on jednak, że nie jest jasne, czy nowy sposób przekazu zadowoli wyborców.

Stratedzy polityczni twierdzą, że dla prezydenta Joe Bidena ważne jest, aby do ludzi docierał przekaz o zrozumieniu administracji dla ich problemów i działanie nawet w przypadku braku dobrych opcji, ponieważ podzielona partia republikańska jednoczy się wokół atakowania prezydenta za "bidenflation". Republikanie obwiniają Amerykański Plan Ratunkowy Bidena (American Rescue Plan) o wartości 1,9 biliona dolarów oraz inne działania polityczne o napędzanie inflacji, chociaż ceny zaczęły skakać jeszcze przed objęciem przez niego urzędu, a zjawisko to ma charakter globalny. Ze swojej strony Biały Dom Bidena krytykuje firmy za to, że osiągają rekordowe zyski i dokonują wykupu akcji, a jednocześnie naliczają wysokie ceny. Podjął również próby zwiększenia konkurencji w takich branżach jak pakowanie mięsa, nawiązał współpracę z detalistami w celu rozluźnienia łańcuchów dostaw w portach i na kolei oraz uwolnił ropę ze strategicznych rezerw, aby spróbować obniżyć ceny.

Wydobycie węgla w Chinach
Dzienne wydobycie węgla w Chinach w kwietniu wzrosło o 11% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, do czego przyczyniło się zarządzenie Pekinu o zwiększeniu dostaw w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w kraju. Jednak ogólna wielkość wydobycia spadła z rekordowego poziomu ustanowionego w marcu. Spadłe jednak popyt na węgiel. Chiny, największy na świecie producent węgla, wydobyły w ubiegłym miesiącu 362,8 mln ton, co odpowiada 12,09 mln ton dziennie. Chiny dążą do zwiększenia dziennego wydobycia węgla powyżej 12,6 mln ton i stworzenia krajowych zapasów na poziomie 620 mln ton, aby zapewnić sobie wystarczające dostawy. Rząd wezwał również regiony, które w dużej mierze polegają na węglu importowanym, do podpisania większej liczby umów z krajowymi producentami węgla na okres co najmniej roku, aby zabezpieczyć dostawy. Bank centralny Chin poinformował, że aby wesprzeć wzrost wydobycia, przeznaczył dodatkowe 100 mld juanów (14,7 mld dolarów) kredytów na produkcję, magazynowanie i zakup węgla przez elektrownie. Pekin ustalił również limity cenowe dla węgla energetycznego w handlu natychmiastowym i kontraktach terminowych, aby złagodzić presję inflacyjną i zrównoważyć zyski górników i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Jednakże niski popyt ze strony sektorów niższego szczebla, będący następstwem wielu przestojów zakładów przemysłowych spowodowanych epidemią COVID-19, może zaważyć na dalszym wzroście produkcji węgla. W kwietniu produkcja energii elektrycznej w Chinach spadła do poziomu ostatnio notowanego w maju 2020 r., przy czym produkcja energii cieplnej spadła o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zapasy węgla w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej w ośmiu regionach nadmorskich Chin osiągnęły poziom 29,66 mln ton do 7 maja, czyli o 25% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych China Coal Transportation and Distribution.

Rynek pszenicy na świecie
Rząd Indii ogłosił w weekend, że wprowadzi natychmiastowy zakaz eksportu pszenicy, starając się zabezpieczyć dostawy krajowe po rozsądnych cenach. Wyjątki będą miały miejsce w przypadku, gdy akredytywy zostały już wystawione oraz dla krajów, które potrzebują dostaw, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby żywnościowe. Tymczasem Argentyna, wiodący eksporter pszenicy, ogłosiła, że jej zbiory w sezonie 2022-23 będą o 3 miliony ton niższe niż w poprzednim sezonie z powodu suszy. Ceny pszenicy wzrosły w poniedziałek o 6 procent, a w tym roku wzrosły o ponad 60 procent, do 12,47 USD za buszel.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #ekonomia #geopolityka
  • 1