Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6654841/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-11-05-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro @RaPtiLE @stepniaczio @Luck_89

Spada ilość przepływu gazu z Rosji do UE
Operator systemu przesyłowego gazu na Ukrainie poinformował, że wstrzymuje tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego do Europy przez stację dystrybucji gazu w miejscowości Sokhranivka w południowo-wschodnim obwodzie Ługańskim. Okupacja rosyjska uniemożliwiła kontynuowanie dostaw. Decyzja ta będzie miała wpływ na ilość przesyłanego tą linią 32,6 mln metrów sześciennych gazu dziennie, czyli prawie jedną trzecią dostaw przesyłanych przez Ukrainę. Ukraina pozostawała głównym szlakiem tranzytowym dla rosyjskiego gazu do Europy nawet po tym, jak Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Zamknięty przez Ukrainę punkt tranzytowy obsługuje zazwyczaj około 8% rosyjskiego gazu płynącego do Europy, choć państwa europejskie poinformowały, że nadal otrzymują dostawy. Korytarzem ukraińskim przesyłany jest głównie gaz do Austrii, Włoch, Słowacji i innych krajów Europy Wschodniej. Kontrolowany przez Kreml Gazprom, który ma monopol na eksport rosyjskiego gazu rurociągami, powiedział, że nadal wysyła gaz do Europy przez Ukrainę, ale ilość gazu w środę oceniono na 72 mln metrów sześciennych, co oznacza spadek z 95,8 mln metrów sześciennych we wtorek.

Dalsze problemy z dostawami zbóż
Rząd francuski ostrzegł przed suszą w 15 departamentach, co budzi obawy o spadek plonów zbóż ozimych. Francja jest największym producentem zbóż w Unii Europejskiej i kluczowym eksporterem na świecie. Ministerstwo Rolnictwa ostrzegło, że susza dotknie przede wszystkim plony pszenicy i jęczmienia, których łańcuchy dostaw zostały już przerwane przez wojnę na Ukrainie.

Rosyjski cyberatak na początku wojny
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Estonia i Unia Europejska poinformowały, że Rosja stała za masowym cyberatakiem na satelitarną sieć internetową, który spowodował wyłączenie dziesiątek tysięcy modemów na początku wojny. Cyfrowy atak na sieć KA-SAT firmy Viasat miał miejsce tuż po wkroczeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę. Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss nazwała włamanie do Internetu satelitarnego "celowym i złośliwym", a Rada UE stwierdziła, że spowodowało ono "masowe przerwy w łączności" na Ukrainie i w kilku państwach członkowskich UE. Awaria Viasat pozostaje najbardziej widocznym publicznie cyberatakiem przeprowadzonym od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, częściowo dlatego, że włamanie miało natychmiastowe konsekwencje dla użytkowników Internetu satelitarnego w całej Europie, a także dlatego, że uszkodzone modemy często musiały być wymieniane na nowe.

Marcos jako filipiński prezydent to dobrodziejstwo dla Chin, kłopot dla USA?
Zdecydowane zwycięstwo Ferdinanda Marcosa juniora w poniedziałkowych wyborach prezydenckich na Filipinach może zmienić stosunki tego kraju z Chinami i Stanami Zjednoczonymi, ponieważ dąży on do zacieśnienia więzi z Pekinem. Marcos, syn i imiennik byłego dyktatora kraju, ma długotrwałe związki z Chinami i dąży do zawarcia nowego porozumienia z chińskim władcą Xi Jinpingiem w sprawie spornych wód Morza Południowochińskiego. Stosunki Marcosa ze Stanami Zjednoczonymi komplikuje wyrok za obrazę sądu w związku z odmową współpracy z Sądem Okręgowym na Hawajach, który w 1995 r. nakazał rodzinie Marcosów wypłacenie 2 mld dolarów ze zrabowanego majątku ofiarom rządów Marcosa seniora. Filipiny są centralnym punktem geopolitycznej rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a ich terytorium morskie obejmuje część Morza Południowochińskiego, strategicznego i bogatego w zasoby szlaku wodnego, do którego suwerenności roszczą sobie prawo również Chiny. W 2016 r. trybunał arbitrażowy powołany na mocy Międzynarodowego Prawa Morza orzekł na korzyść Filipin w stosunku do roszczeń Chin, a decyzja ta została wykorzystana przez inne państwa roszczące sobie prawa, jak również przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników zaniepokojonych budową przez Chiny instalacji wojskowych na wyspach na tych wodach.

W wywiadach udzielanych podczas kampanii wyborczej Marcos stwierdził jednak, że orzeczenie jest "nieskuteczne", ponieważ Chiny go nie uznają. Jak powiedział, będzie dążył do zawarcia dwustronnego porozumienia z Chinami w celu rozwiązania dzielących je różnic. Jak oznajmił podczas wywiadu dla filipińskiego radia "Jeśli pozwolisz Stanom Zjednoczonym wkroczyć do kraju, uczynisz z Chin swojego wroga", dodając, że "Myślę, że możemy dojść do porozumienia z Chinami. I oznajmił, że ludzie z chińskiej ambasady są moimi przyjaciółmi ponieważ rozmawialiśmy o tym". Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział w środę, że oba kraje, "stojące naprzeciw siebie po drugiej stronie wód, cieszą się długoletnią tradycyjną przyjaźnią" i że Chiny pozostają "zaangażowane w dobrosąsiedzkie stosunki" pod rządami urzędującego prezydenta. Antonio Carpio, były sędzia Sądu Najwyższego, który kierował zespołem prawnym Filipin w sądzie arbitrażowym, powiedział, że postawa Marcosa to "zdrada". "Stanął on po stronie Chin przeciwko Filipinom" - powiedział. Otwartą kwestią pozostają duże złoża i kwestie jego wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej na Morzu Zachodnio filipińskim".

Morze Zachodnio filipińskie znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin na Morzu Południowochińskim, ale roszczenia do niego zgłaszają również Chiny. W ostatnich latach na tym obszarze wielokrotnie dochodziło do starć między statkami należącymi do obu państw. Ojciec Marcosa rządził Filipinami przez 20 lat do 1986 r. i był bliskim sojusznikiem USA, ale po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych w 1975 r. rozpoczął współpracę z Chinami. W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone zwiększyły swoje zaangażowanie w Azji Południowo-Wschodniej, w tym na Filipinach, aby przeciwdziałać "przymusowi i agresji" ze strony Chin w tym regionie, przeprowadzając marcu i kwietniu największe od siedmiu lat ze swoimi filipińskimi odpowiednikami w których uczestniczyło ponad 5 000 amerykańskich wojskowych. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego, że jest zbyt wcześnie, aby komentować wyniki wyborów na Filipinach lub wpływ, jaki mogą one mieć na stosunki, ale powiedział, że "z niecierpliwością czekamy na odnowienie naszego specjalnego partnerstwa" i współpracę z nową administracją w Manili. "Jako przyjaciele, partnerzy i sojusznicy będziemy nadal ściśle współpracować na rzecz wolnego i otwartego, połączonego, dostatniego, bezpiecznego i odpornego regionu Indo-Pacyfiku" - powiedział Price. "Będziemy również nadal promować poszanowanie praw człowieka i praworządności, co jest podstawą stosunków USA z Filipinami". Marcos nie odwiedził Stanów Zjednoczonych od 15 lat, obawiając się konsekwencji, ponieważ jemu i jego matce grozi wyrok za obrazę sądu i 353 mln dolarów grzywny. To wszystko oprócz 2 miliardów dolarów, które on i jego matka muszą wypłacić 9539 ofiarom łamania praw człowieka, z czego odzyskano jedynie 37 milionów dolarów, jak twierdzi prawnik, który zainicjował pozew zbiorowy, Robert Swift.

Pierwszy transport kukurydzy z Ukrainy
Jak donosi Bloomberg pierwszy transport ukraińskiej kukurydzy został wysłany z Morza Czarnego z rumuńskiego portu w Konstancy do Hiszpanii. Uważa się, że tysiące ton kukurydzy są składowane na lądzie i na pokładzie około 90 statków, które nadal nie mogą lub nie mają pozwolenia na opuszczenie ukraińskiego portu w Odessie, a sytuacja blokady pozostaje poważnym wyzwaniem dla żeglugi towarowej. W związku z tym z zadowoleniem odnotowano, że 71 tys. ton ukraińskiej kukurydzy zostało wysłanych drogą morską z Konstancy w Rumunii do Hiszpanii. Oczywiście, wielkość ta jest nieznaczna w porównaniu z przedwojennym eksportem z Ukrainy. Ale w warunkach wojennych, przy ogromnych trudnościach logistycznych i koordynacyjnych, jest to z pewnością osiągnięcie. Jeden z rosyjskich scenariuszy zakładał, że Rosja zagarnie całą linię brzegową, pozostawiając Ukrainę jako kraj bez dostępu do morza. Jednak, władze ukraińskie od 2014 roku, zdając sobie sprawę z zagrożenia, znacznie zwiększyły swoją obecność wojskową w regionach brzegowych i graniczących z Mołdawią. I pomimo faktu, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja zintensyfikowała ostrzał Odessy to 80-90% pocisków zostaje zestrzelonych przez ukraińską armię. Według Ministerstwa Polityki Rolnej Ukrainy, kampania siewna rozpoczęła się w marcu i będzie można obsiać 70% wszystkich dostępnych obszarów (nawozy mineralne, nasiona, środki ochrony roślin, większość rolników zdążyła kupić przed inwazją Federacji Rosyjskiej na pełną skalę).

Irlandia Północna
Wielka Brytania odrzuciła propozycje Unii Europejskiej dotyczące rozwiązania sporu w sprawie zasad handlowych dla Irlandii Północnej po Brexicie, mówiąc, że nie zawaha się przed podjęciem bezpośrednich działań w związku z najnowszą eskalacją konfliktu między obiema stronami. Znalezienie porozumienia, które pozwoli zachować pokój, chronić wspólny rynek UE i uniknąć nowych granic na wyspie i w Wielkiej Brytanii, było zawsze największym wyzwaniem dla Londynu w momencie historycznego wyjścia z bloku.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #ekonomia #geopolityka
  • 1