Wpis z mikrobloga

Mam 20k oszczędności. Czy warto to inwestować w #gielda albo podobnie? Czy lepiej to wydać na:

1. Korekcja wzroku ok. 11 tysięcy.
2. Aparat na zęby ok. 6 tysięcy
3. 10 wizyt u fizjo w celu, naprawy wad postawy, ok. 1500 zł.
4. Zostaje jeszcze na karnet na siłownia na ponad rok.

Czy może lepiej za te pieniądze kupić samochód, żeby nie jeździć zbiorkomem do pracy? Obecnie mam ok. 15 minut tramwajem + dojście na przystanki drugie tyle w jedną stronę.

Czy może zbierać na wkład własny?

Co myslicie?

#nieruchomosci #samochody #ortodoncja #okulary #soczewki #kredythipoteczny #motoryzacja #inwestycje #inwestowanie

Na co wydać pienądze

  • Giełda/inwestycje 6.2% (104)
  • Naprawa zębów, wzroku, wad postawy 84.5% (1420)
  • Samochód 4.3% (72)
  • Wkład wlasny 5.0% (84)

Oddanych głosów: 1680

  • 73
  • Odpowiedz
@derton778 15 minut komunikacja do pracy to bajka, w zyciu bym nie zamienil tego na auto, na gieldzie i tak stracisz, a jak zyskasz, to z 20k zarobisz ile? Pewnie nawet inflacji nie pokryje. Dlatego stawiam na inwestycje w siebie - korekcja wzroku i zebow
  • Odpowiedz
No ja obecnie chodzę w soczewkach. Tylko trenuję sztuki walki i czasami mi wypadają podczas sparingów. I jak wstaję czasami o 6 rsno, a do domu wracam o 22 to już mam zmęczone oczy. Poza tym niby dają 10 lat gwarancji na zabieg (a prawdopodbnie to dopiero na starość, naturalnie zacznie się pogarszać) i policzylem sobie, że na soczewki wydałbym tyle samo co w te 10 lat.


@derton778: Może byś wydał,
  • Odpowiedz
Tylko trenuję sztuki walki


@derton778: to po operacji wzroku nie będziesz przez pewnie pół roku +, ani treningu z dużym ciężarem nie zrobisz. ja całe życie latam w okularach + soczewki na trening i inne sporty.
samochód to głupota w tej sytuacji, ew. skuterek.
zęby jak najbardziej
fizjo jak najbardziej,

20k to Twoje oszczędności, całość jak wrzucisz na giełdę to sprzedaż ze stratą jak zobaczysz -5%, wrzuć 10k jak bardzo musisz
  • Odpowiedz
@kaaban no tylko zanim założysz aparat trzeba ponaprawiać zęby, pewnie i wyrwać 8, gdy istnieje szansa, że ich wyjście przesunie zęby, higienizacja, więc zanim założysz 1000 może nie starczyć
A później rok/dwa po 200/250 co 5 tygodni powiedzmy za kontrolę
  • Odpowiedz
@derton778: P.S. Nie znam też twojej sytuacji zawodowej, ale oszczędzone 11k na oczach mógłbyś też zainwestować może w jakiejś kursy dające potencjał na rozwój kariery?

Zarobki 1-2k wyższe miesięcznie pozwolą Ci bez problemu uzbierać te 20k z nawiązką znowu. I wtedy będziesz mógł rozważyć giełdę czy auto.
  • Odpowiedz
Dokupywanie jednostek funduszu ETF lub ew. jakieś blue chipy jak Microsoft czy Apple.


@rzep: Może tak, może nie. To serio nie jest takie proste, że kupujesz, skupujesz i na bank masz miliony.
  • Odpowiedz
@derton778: Nakup zdrapek za 10 tys. będziesz miał co robić przez 2 tygodnie, a drugie 10 tys. zainwestuj w spirytus. Za tyle wyjdzie gdzieś 70 litrów, po rozrobieniu w sumie ok. 200 litrów wódeczki. Niechaj pęknie 0,7 każdego dnia, to masz chlania na jakieś 280 dni. Wyłączając niedzielę (czas odpoczynku) wyjdzie gdzieś 320 dni optymalnego chlania. Do tego doliczysz oczywiście wygrane ze zdrapek, które również inwestujesz w spirytus i zabawa trwa
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@derton778: pytanie po co chcesz 20 k #!$%@?ć w samochód jak możesz kupić coś za 6k, zostawić z 3k na naprawy i reszta apart, wada postawy i siłka

Zostanie Ci z tego trochę i zacząłbym wtedy zbieranie reszty do korekcji wzroku

Generalnie jak trenujesz sporty walki to tą korekcję zostawiłbum na czas jakiejś ewentualnej kontuzji bo to też nie jest tak, że robisz korekcje i nastepnego dnia idziesz na trening xd
  • Odpowiedz
Może tak, może nie. To serio nie jest takie proste, że kupujesz, skupujesz i na bank masz miliony.


@Filipterka25: Na bank to nic w życiu nie masz. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Natomiast 100 lat amerykańskiej giełdy i 65 lat indeksu S&P500 pokazuje, że taka inwestycja daje średniorocznie około 8% zwrotu.

Dla kogoś, kto na giełdzie się nie zna a chciałby inwestować długoterminowo, to ciężko o lepszą opcje.
  • Odpowiedz
Natomiast 100 lat amerykańskiej giełdy i 65 lat indeksu S&P500 pokazuje, że taka inwestycja daje średniorocznie około 8% zwrotu


@rzep: Co nie gwarantuje, że będzie tak za 10 czy 20 lat. Tym bardziej, że tu wchodzi jeszcze ryzyko walutowe.
  • Odpowiedz
Co nie gwarantuje, że będzie tak za 10 czy 20 lat. Tym bardziej, że tu wchodzi jeszcze ryzyko walutowe.


@Filipterka25: Jak już pisałem - gwarancji nie masz na nic żadnych. Kupisz mieszkanie na inwestycje to za 10 lat może się okazać, że do władzy dojdzie Razem i uspołeczni mieszkania, przez co ich wartość spadnie. Albo Konfa wyprowadzi nas z UE i zostaniemy satelitą Rosji, co też doprowadzi do ich krachu.

Każda
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaaban: co za różnica czym jeździsz skoro op myśli tylko o tym, by dojeżdżać tym do pracy?

Rozumiem, że do pracy nie dojedzie gruzem za 6k albo i mniej? xd

Ja już tam się cztery miechy bujam takim gruzem i jest git
  • Odpowiedz