Wpis z mikrobloga

Mam 20k oszczędności. Czy warto to inwestować w #gielda albo podobnie? Czy lepiej to wydać na:

1. Korekcja wzroku ok. 11 tysięcy.
2. Aparat na zęby ok. 6 tysięcy
3. 10 wizyt u fizjo w celu, naprawy wad postawy, ok. 1500 zł.
4. Zostaje jeszcze na karnet na siłownia na ponad rok.

Czy może lepiej za te pieniądze kupić samochód, żeby nie jeździć zbiorkomem do pracy? Obecnie mam ok. 15 minut tramwajem + dojście na przystanki drugie tyle w jedną stronę.

Czy może zbierać na wkład własny?

Co myslicie?

#nieruchomosci #samochody #ortodoncja #okulary #soczewki #kredythipoteczny #motoryzacja #inwestycje #inwestowanie

Na co wydać pienądze

  • Giełda/inwestycje 6.2% (104)
  • Naprawa zębów, wzroku, wad postawy 84.5% (1420)
  • Samochód 4.3% (72)
  • Wkład wlasny 5.0% (84)

Oddanych głosów: 1680

  • 73
  • Odpowiedz
Czy może lepiej za te pieniądze kupić samochód, żeby nie jeździć zbiorkomem do pracy? Obecnie mam ok. 15 minut tramwajem + dojście na przystanki drugie tyle w jedną stronę.


@derton778: Zmarnować kupę pieniędzy + wrzucić sobie koszta stałe by zaoszczędzić może dwa kwadranse dziennie.

Genialne.

Czy warto to inwestować w #gielda albo podobnie?


@derton778: Jak nigdy nie grałeś to może lepiej nie...

1. Korekcja wzroku ok. 11 tysięcy.

2. Aparat
  • Odpowiedz
@derton778: zęby (choć 6000zł to bardzo optymistyczna wersja :P) i fizjo + siłka, no chyba, że masz aż taki problem ze wzrokiem, że to byłaby piorytetowa kwestia, a jak operacja tylko, żeby pozbyć się okularów to chyba bym się wstrzymał

broń Boże samochód
  • Odpowiedz
@derton778: Kiedyś miałem podobny dylemat, ja zrobiłem opierajcie na oczy, potem następne odłożone pieniądze zainwestowałem na giełdzie, a z kolejnych uzbieranych + te z inwestycji na giełdzie kupiłem auto. Żeby i postawę mam git wiec tego w ogole nie brałem pod uwagę.
  • Odpowiedz
@derton778: Inwestowanie na giełdzie to dobry pomysł, ale w długim terminie. Dokupywanie jednostek funduszu ETF lub ew. jakieś blue chipy jak Microsoft czy Apple. Ale to nie zmieni twojego życia tu i teraz, tylko za 10/20 lat.

Jeśli uważasz, że wada wzroku, zgryzu i postawy jest na tyle poważna, że warto inwestować w jej poprawę, to jest to dobry pomysł. Poprawi Ci pewność siebie, co może się przełożyć na lepsze wyniki
  • Odpowiedz
@derton778: 20k to zdecydowanie za mało na jakiekolwiek nieruchomości czy spokojne inwestowanie na giełdzie. Samochód to żadna inwestycja, zwłaszcza teraz gdy ceny osiągają absurdalne wartości przez szok podażowy, spowodowany niedostępnością elektroniki. Problem z czipami wiecznie trwać nie będzie i ceny samochodów zaczną gwałtowanie spadać. Jeżeli chcesz zarobić, to moim zdaniem załaduj się za te 20k w jakieś bardzo ryzykowne aktywne np.: short na eur/usd na lewarze albo inne tego typu rzeczy.
  • Odpowiedz
Dość dużo kosztuje tutaj korekta wzroku. Rozważ czy ew. nie lepiej zainwestować w jakieś modne okulary/szkła kontaktowe. Pozwoliłoby Ci to oszczędzić te 11k i mieć fundusz awaryjny (spokój psychiczny jest wartością samą w sobie), a osoba w dobrze dobranych oprawkach nie jest obecnie uważana za mniej atrakcyjną od takiej bez okularów


@rzep: No ja obecnie chodzę w soczewkach. Tylko trenuję sztuki walki i czasami mi wypadają podczas sparingów. I jak wstaję
  • Odpowiedz
@derton778: Opcja numer dwa, zwiększysz pewność siebie i poprawisz wygląd przez co zwiększysz szanse na znalezienie lepszej pracy w przyszłości. Ładni ludzie lepiej zarabiają, to nie frazes a fakt.

Patrząc przez pryzmat kilkunastu lat to Ci pozwoli osiągnąć większą stopę zwrotu niż giełda z tych 20k. Oczywiście nie ma gwarancji - to kwestia prawdopodobieństwa - ale warto na to postawić.
  • Odpowiedz