Wpis z mikrobloga

W poszukiwaniu techniki - poza schematami
Chcialbym pomówić o punktach b) e) i f) moich "technikaliow" a mianowice zastanawia mnie kwestia czy RT rzeczywiscie sa tak skuteczne i uzyteczne, trzeba zauważyć, że jedna osoba moze od razu je zobaczyć a inna za paręnaście lat. Bazujac na tym artykule https://www.popsci.com/story/science/how-brain-dreams/?amp mozna stwierdzic ze mozg w snach rozladowuje emocje i konsoliduje pamięć, wiec podejrzewam ze fakt kiedy pojawi sie RT zalezy tez od tego jak szybko i z jakim zaangazowaniem do tematu czlowiek podchodzi, jak w to wierzy. Zastanawiajacy jest tez ten fakt ze mozg przebudzony ze snu i angazujacy sie w czynnosc przenosi ja tez do snu po ponownym zasnieciu. Mozliwe ze przez ciaglasc zdarzen i lekka konfuzje mozg wlacza zdarzenie do snu

#sen #sny #swiadomysen #swiadomesny #swiadomesnienie #oneironautyka #ld #luciddream #luciddreaming
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@billuscher:

czy RT rzeczywiscie sa tak skuteczne i uzyteczne, trzeba zauważyć, że jedna osoba moze od razu je zobaczyć a inna za paręnaście lat


Utworzenie słabego nawyku trwa 3 tygodnie a mocnego nawet kilka miesięcy. Więc miesiąc, dwa powinno wystarczyć dla większości ludzi. Im więcej zaangażowania tym powinny pojawić się szybciej, i tu pojawia się u mnie problem -- jak robić RT przez długi czas z niesłabnącym entuzjazmem.
@billuscher: Żadnego nawyku i żadnych "wspomnień" i nie jest to "Zaprzeczanie" jak się tak głębiej zastanowić. ; )
Ogólnie sprawa jest bardziej skomplikowana co do szczegółów i w zasadzie zależnie od tego co stosujesz ciężko odróżnić kiedy jest RT, a kiedy już Mindfulness/ADA co ma wpływ na to czy RT w ogóle "działa". RT technicznie jest częścią Mindfulness.
@Trewor ogolnie mi chodzi o sama tredc snu, w jaki sposob RT moga pojawiac sie per se czy fakt ze cos sie dzieje wynika z tego ze mozg bierze elementy pamieci fakt ze wykonywales dana czynnosc czy wynika z przyzwyczajenia ktore mozg koloportuje do snu. Wlasnie ciekawie byloby poznac ten element ktory stoi za tworzeniem snów, naukowcy zrobili fMRI osob sniacych (dolaczony artykul) i wyszly ciekawe rezultaty jakie sa wtedy rejony pobudzone
Wlasnie @Dreampilot dał tez ciekawa sugestie - zaangazowanie, w przytoczonych badaniach wykazano ze aktywny jest tez osrodek odpowiedzialny za uczucia, nie cce tu robic zadnych zalozen ale tez dzieci moga miec dlatego duzo koszmarow bo nie znaja swiata i otacza je strach a aktywny obszar podczas snu zmienia to w koszmary
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@billuscher: Szczerze to nie słyszałem o nikim kto by wytrwał w tym kilka lat bez żadnych motywujących do dalszej pracy sukcesów.

Jeśli chodzi o pamięć to Laberge w swoim MILD podkreślał znaczenie 'prospective memory' czyli zdolności do pamiętania o rzeczach do zrobienia w przyszłości. Opracował nawet specjalne ćwiczenie pod tym kątem. Ten rodzaj pamięci na pewno ma duże znaczenie w LD.
Pamięć o wydarzeniach z przeszłości to 'retro-spective memory' jakby co.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@billuscher: Natomiast w RT po pewnym czasie powstaje silny nawyk ale na początku trzeba pamiętać aby je robić. I nie można dopuścić aby to był sam nawyk przy wykonywaniu RT ale żeby dalej była ta jak najbardziej świadoma refleksja. I to jest właśnie trudne aby po pewnym czasie nie robić RT bezmyślnie.
@Dreampilot no tak dlatego MILD jest skuteczne bo jest oparte o pamieci a podczasu snu ta pamiec jest konsolidowana i zadania wychodza, co do RT to wlasnie mnie zastanawia glownie jak to jest zbudowane czyli te fakty o mozgu czy powstaje to jako element wspomnien czy sa z tym zwiazane emocje nawiazujac do artykulu
@Dreampilot Podejrzewam nawet ze LaBerge wiedzial albo podejrzewal cos z pamięcią sie dzieje podczas snu i to wykorzystuje
Pytanie brzmi wlasnie czy LD jak to kiedys napisal Trewor przestaje dzialac bo mozg zaczal brac inne wspomnienia i je kolportowac czy związane sa z tym tez emocje
przestaje dzialac bo mozg zaczal brac inne wspomnienia


@billuscher: ? Najważniejsza jest higiena snu, pora, długość snu, WBTB i Intencja bez tego inne działania tracą jakikolwiek widoczny efekt.
Z prospektywnością jest taki problem, że nie ma konkretnego punktu odniesienia, a ogólnie, że "LD później", samo LD nie ma konkretnego, ustalonego momentu jak w przypadku innych działań do zrobienia. Można stosować odniesienia np. gdy zobaczysz, x,y,z we śnie to będziesz wiedzieć, że
@Trewor oczywiscie te trzy klucze sa kluczem do sukcesu, tez nie szukam metody idealnej algorytmu do LD a raczej sie zastanawiam co stoi za RT czy nie jest to przypadkiem jak napisalem propa grania na wspomnieniach badz emocjach, z ktorych mozg buduje sen
@billuscher: Ogólnie można mówić, że RT jest łączone z emocjami, ale przypadkowo i nie możesz robić tego, że sobie wybierasz emocję jako punkt zaczepienia. Występuje zjawisko "oscylacji" emocjonalnej gdzie głównie nieświadomie odniesienie emocjonalne jest przeskalowane i uważasz "mocne emocje" za istotę rzeczy w "metodzie", a tak naprawdę jest to przeskalowanie emocji, a faktyczne odniesienie dzieje się nieświadomie.
Można dokonać go świadomie, ale procedura jest złożona i w połączeniu z innymi rzeczami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@billuscher:

raczej sie zastanawiam co stoi za RT czy nie jest to przypadkiem jak napisalem propa grania na wspomnieniach badz emocjach, z ktorych mozg buduje sen


Podczas snu REM aktywne są ośrodki pamięci, ruchowy, wizualny, emocjonalny mózgu. Wydaje mi się że impuls do wykonania RT pochodzi z ośrodka pamięci ale jest to współdziałanie różnych ośrodków np. podnoszę rękę do góry a więc o. ruchowy, widzę rękę -- o. wizualny itd.
Jedynym
@Dreampilot: właśnie w tym rzecz różne obszary są włączone, oczywiście pobiera też zewnętrzne sygnały i oczywiście pamięć i emocje, tylko jak RT jako czynność wynika z pamięci a on bierze losowo wspomnienia do snu... chyba że zaangażujemy emocje, albo ja coś źle myślę
@billuscher: Myślę że na te pytania będzie w stanie odpowiedzieć jedynie naukowiec specjalizujący się w badaniach nad snem który badał świadomie śniących pod fMRI. Prawdopodobnie takie badania były prowadzone. My laicy z naszą niepełną wiedzą możemy jedynie gdybać.

Właśnie słuchałem nowego podcastu Matta Walker'a:

https://themattwalkerpodcast.buzzsprout.com/1821163/10403930-19-dreams-part-2?t=0

I teraz widzę to trochę inaczej. Mówi on że dokładne powtórki wydarzeń z dnia to zaledwie 2% treści snów. No i ciężko się z tym nie
@Dreampilot Zgodze sie c9 do ostatecznej naukowej oceny, podeslalem jakies materiały tez rak apropo w linku związane z dzialaniem mózgu podczas snu ale niestety nie powiem na 100% co one oznaczają.
Jesli chodzi o druga czesc to mozg bierze tez elementy z przeszlosci dawnej, ma to chyb na celu z tego co czytalem konsolidowac pamięć. Emocje tez sa wazne, sam pamiętam zrobiłem coś wkladajac w to emocje i to coś sie pojawiło