Wpis z mikrobloga

Wiele osób nurtuje pytanie czy dopuszczalne jest wyprzedzanie na autostradzie z prawej strony?

Ustawa prawo o ruchu drogowym w art. 2 pkt 3 w definicji autostrady (droga dwujezdniowa), nie precyzuje wprost poszczególnych jezdni jako jednokierunkowe, jednak art. 4 ust. 6 pkt a ustawy o drogach publicznych z 21.03.1985 Dz. U. nr 71 poz. 838, definiuje autostradę jako drogę, która powinna być wyposażona przynajmniej w dwie rozdzielone, jezdnie jednokierunkowe.

Z analizy literalnej wynika,
  • Odpowiedz
Na koniec warto dodać, że w Polsce można i to jest błąd. W całej Europie jest to zakazane, mamy dziurawe i koślawe przepisy.
  • Odpowiedz
@kuraku: możesz, nie znaczy że powinieneś, bo jest to odwrócenie natury ruchu prawostronnego, jest to potencjalnie niebezpieczni i wielu krajach zakazane. Natura edukacyjna? Widzę że żyłka szeryfa się uaktywniła. Jazda z większą prędkością prawym pasem nie zawsze jest wyprzedzaniem.
  • Odpowiedz
@buczubuczu: > na 3 pasach możesz. Na dwóch w jednym kierunku JUŻ NIE

Nie do końca. Na jezdniach jednokierunkowych możesz wyprzedzać jeśli są minimum 2 pasy w tym samym kierunku. Każda autostrada, praktycznie każda ekspresówka i dużo dróg krajowych to drogi dwujezdniowe, składające się z dwóch jezdni jednokierunkowych.

Natomiast 3 pasy muszą być na jezdni dwukierunkowej (a więc drodze jednojezdniowej) poza terenem zabudowanym.
  • Odpowiedz
@ruphert: no nie, ja sobie tylko jadę prawym pasem. Nie wiem skąd pomysł, że ja się zajmuję edukacją na drodze. Ja tylko zauważyłem, że takie kontynuowanie jazdy prawym pasem potrafi spowodować u osoby jadącej środkowym czy lewym pasem refleksję, że po jego prawej też jest przestrzeń i nie jest żadną ujmą po niej jechać.
Życzę miłego dzionka i smacznej kawusi.
  • Odpowiedz
@ruphert: Legalne wyprzedzanie z prawej strony, pojazdu jadącego lewym pasem jest edukacją na drodze? What?

@kuraku ma rację - takie wyprzedzenie często sprawia, że wyprzedzony zdaje sobie sprawę, że robi coś nie tak i zmienia pas na prawy.

Ale to nie jest żadne szeryfowanie czy karanie kogokolwiek przecież.
  • Odpowiedz
@Docent_Jan_Mula: si, ale węzły u nas to w ogóle potrafi być obszar niezłych fikołków, podobna jazda z pasami jest chyba na S5 od strony Poznania.
A w innym choć pokrewnym temacie, na obwodnicy Poznania najbardziej oblegany kierunek na węźle Poznań Zachód jest puszczony jednym pasem po źle wyprofilowanym zakręcie przez wiadukt z wykorzystaniem jakichś dziwnych łącznic i nikt nie planuje nic z tym zrobić, bo przecież dopiero co wybudowane. A na
kuraku - @DocentJanMula: si, ale węzły u nas to w ogóle potrafi być obszar niezłych f...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SzubiDubiDu: w Austrii tak nie jeżdżą. Mimo że koleś miał dwa pasy po prawej wolne to i tak zjechał na skrajnie lewy żeby wyprzedzić chłopa co się turlał. Ma to sens
  • Odpowiedz