Wpis z mikrobloga

Przez prawie dwa lata 416k osób wzięło pożyczki o absurdalnych rozmiarach, po podpisaniu umowy w której było wyraźnie zaznaczone, że wiąże się to z ogromnym ryzykiem konieczności płacenia wysokich rat w przyszłości.

Jak te raty wzrosły, a było oczywiste, że w perspektywie 30 lat wzrosną, to wyciągają ręcę po pomoc do pozostałych osób, bo kasa przecież nie weźmie się z powietrza.

Nawet kiedy było już wiadomo, że stopy pójdą do góry, trąbił o tym KNF i UOKiK to szukali drugiego dna, że przecież skoro bank oferuje stałą stopę to zapewne ich chce oszukać i stopy będą spadały.

Teraz jest granie na emocjach, że ja przecież tylko chciałem gdzieś mieszkać podczas gdy prawie nikt nie brał na to minimum żeby gdzieś mieszkać, tylko zaczynał wizytę u doradcy od słynnego pytania jaką mam zdolność - co oznacza to samo co ile mogę wziąć pod korek.

Wyśmiewanie ludzi, którzy nie chcieli brać udziału w tym szaleństwie i wyzywanie od peroniarzy, powtarzanie przy każdej możliwej okazji, że hehe to ty już chyba nigdy nie kupisz, u mnie w okolicy od kiedy ja kupiłem to wzrosło, że hoho, jak tam na wynajmowanym - zostawiam na marginesie.

Ludzie, miejcie trochę godności.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #takaprawda
  • 74
Co ma niby bank więcej zrobić, pisać klientom symulację na czole? Upewniać się czy klient potrafi czytać, kierować na testy psychologiczne?


@mickpl: Gdyby bank brał jakąś odpowiedzialność na siebie to pewnie część ludzi wysyłałby na testy psychologiczne xD W tej chwili hipoteki dla banków to jest złoty biznes. Klient nie jest wypłacalny? Sprzedajemy jego nieruchomość, a jak kasa ze sprzedaży nie pokrywa całego kredytu, to klient dalej musi płacić. Wg mojego
@mickpl ale wiesz że duża część osób nie ma bólu dupy o to że stopy idą w górę bo to jest naturalne tylko że WIBOR do tej pory był synonimem stóp procentowych NBP okazał się gówno wskaźnikiem którym aktualnie banki odbijają sobie niskie stopy przez ostatnie kilka lat?
@mickpl: z tym soborem 20% to poszalales, brałem w ciągu ostatnich 5 lat "kilka" kredytów, w tym dwa hipoteczne i nigdzie nie było 20% stymulacji. ALE FAKT jednym z załączników kredytu są symulacje najlepszych/najgorszych warunków.
@jasha: Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie, ze owszem niech banki ustalają sobie wibor tak jak teraz, ale są zobowiązane do oferowania po takich stawkach lokat. Wibor natychmiast się obniży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mickpl: a wykopki dalej nie kumają o co chodzi xD zupełnie jak z frankami xD hurr durr braliście kredyt to spłacajcie xD ale pojęcia o przekręcie pisowskim zero xD
Nie jest to ani wyraźnie zaznaczone, ani nie jest to informacja o ogromnym ryzyku.


@GoracyStek:

Co ma niby bank więcej zrobić, pisać klientom symulację na czole? Upewniać się czy klient potrafi czytać, kierować na testy psychologiczne? Dawać do zaparafowania memy z nosaczami?


@mickpl: Ponad pięć lat temu, gdy podpisywałem umowy z klientami, jechałem strona po stronie, paragraf po paragrafie, tłumaczyłem używając prostych słów, a nie bankowych.

I wiecie co najczęściej
@kubson93: nigdy by się na to banki nie zgodziły :D Moim zdaniem rozwiązaniem jest likwidacja WIBORu, nie bez powodu banki odeszły od LIBORu i EURIBORu, tymi wskaźnikami jest zbyt łatwo manipulować.

@StellariaMirabilis: nie chodzi o zmianę stóp, chodzi o sposób kalkulacji stopy referencyjnej. Czy wy macie jakieś prowizje od banków za pisanie tych bzdur, czy o co chodzi? Przecież to nie jest tak, że jak zostanie zamrożony wibor to państwo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mickpl: a wykopki dalej nie kumają o co chodzi xD zupełnie jak z frankami xD hurr durr braliście kredyt to spłacajcie xD ale pojęcia o przekręcie pisowskim zero xD

@Rubbik: mi się warunki i sytuacja na rynku nie podobała, więc kredytu nie brałem. Ale dla większości co mają mentalność stadna wystarczyło że wszyscy biorą
podczas gdy prawie nikt nie brał na to minimum żeby gdzieś mieszkać, tylko zaczynał wizytę u doradcy od słynnego pytania jaką mam zdolność - co oznacza to samo co ile mogę wziąć pod korek.


@mickpl: jakieś dowody na potwierdzenie tych słów?
Ja kupilem skromnie bo za 190k co nie jest dla mnie mala kwota wplacilem 40k no i do splaty mam 150k kredyt ze stala stopa 700 zl. Jestem kawalerem wiec oczywiscie jal bedzie pomoc to mi znowu nic nie dadza bo duzo zarabiam i nie mam dzieci. Nic w zyciu nie dostalem i juz sie do tego przyzwyczailem ale #!$%@? ze ktos stara sie myslec w przyszlosc a i tak na koncu