Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6601559/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-05-04-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka

Francja a islam
Prezydent Francji Emmanuel Macron, przed nadchodzącymi wyborami, które odbędą się w niedzielę, wprowadził szereg ustaw i środków mających na celu walkę z brutalnym ekstremizmem i radykałami islamskimi, którzy kwestionują świeckie wartości Francji. Jednak obrońcy praw człowieka i społeczność muzułmańska twierdzą, że te uprawnienia dają władzom carte blanche na zamykanie miejsc kultu bez konieczności poddawania ich odpowiedniej kontroli. Rząd Macrona przedstawił sprawę zamknięcia meczetu Allonnes jako doskonały przykład walki z tym, co nazywa islamizmem. Według ministerstwa spraw wewnętrznych w ciągu ostatnich 18 miesięcy władze francuskie zamknęły 22 meczety, co według urzędnika ministerstwa stanowi wyraźny wzrost w stosunku do łącznej liczby meczetów z poprzednich trzech lat. Ministerstwo dodało, że władze zbadały około 90 z około 2500 miejsc kultu muzułmańskiego we Francji, podejrzewając je o szerzenie "separatystycznej" ideologii, która według rządu podważa świeckość Francji.

Zamieszki w Peru
Prezydent Peru Pedro Castillo wprowadził godzinę policyjną w stolicy kraju Limie, zakazując ludziom wychodzenia z domów, próbując w ten sposób zahamować protesty przeciwko rosnącym cenom paliwa i nawozów, które ogarnęły cały kraj. Protesty stanowią twardy orzech do zgryzienia dla zagrożonej prezydentury lewicowego Pedro Castillo, byłego rolnika i nauczyciela, który w zeszłym roku wygrał wybory dzięki ogromnemu poparciu biedoty wiejskiej. Jednak jego poparcie szybko zmalało, nawet w regionach wiejskich, i utrzymuje się na poziomie około 25% w całym kraju. W ciągu ośmiu miesięcy swojego urzędowania Castillo przetrwał dwie próby impeachmentu i zmienił niespotykaną liczbę członków gabinetu. Jak podaje rząd, protesty od czasu ich wybuchu stały się bardziej gwałtowne, a co najmniej cztery osoby zostały zabite. Peru wydało również oświadczenie o stanie wyjątkowym w sektorze rolniczym ze względu na rosnące ceny nawozów sztucznych, spowodowane sankcjami Zachodu wobec Rosji, głównego eksportera potażu, amoniaku, mocznika i innych składników odżywczych do gleby. Podobnie jak wiele innych krajów, Peru już przed wojną borykało się z wysoką inflacją. W marcu inflacja osiągnęła najwyższy od 26 lat poziom, głównie z powodu rosnących cen paliw i żywności.

USA -Turcja
Wiceminister spraw zagranicznych Turcji i zastępca sekretarza stanu USA odbyli w poniedziałek w stolicy Turcji rozmowy, podczas których omówili zasady współpracy gospodarczej i obronnej, walkę z terroryzmem oraz kwestie regionalne i globalne. Uruchomili także mechanizm strategiczny mający na celu rozszerzenie współpracy dwustronnej.

Bułgaria i zakupy F-16
Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził sprzedaż Bułgarii ośmiu myśliwców F-16 i związanego z nimi sprzętu za 1,67 mld USD. Według bułgarskich urzędników, jeśli kontrakt zostanie wkrótce sfinalizowany, samoloty powinny zostać dostarczone w latach 2027-28. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że umowa sprzedaży nie jest bezpośrednio związana z trwającą od miesiąca inwazją Rosji na Ukrainę, która skłoniła rząd w Kijowie do zwrócenia się do krajów posiadających samoloty MiG produkcji rosyjskiej, w tym Bułgarii, o przekazanie ich do wykorzystania w walce z siłami rosyjskimi. Jako była część bloku sowieckiego, ukraińscy piloci są już przeszkoleni w obsłudze MiG-ów, więc mogliby je bez przeszkód wykorzystać do szkolenia.Te MiG-i teoretycznie zostałyby zastąpione przez F-16 ze Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w poniedziałek, że nie określiłby tej sprzedaży jako "backfilling", ale nie podał dalszych szczegółów. Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że sprzedaż ta ma "niewiele" wspólnego z wojną na Ukrainie, ponieważ jest częścią wieloletnich wysiłków Bułgarii, by zmodernizować i unowocześnić swoje siły powietrzne oraz poprawić interoperacyjność z sojusznikami z NATO. Bułgaria ogłosiła wcześniejszy zakup F-16 dwa lata temu.

Rozterki UE
W miarę jak kryzys na Ukrainie obnaża zależność Europy od importu rosyjskiej energii, decydenci polityczni uświadamiają sobie inne zagrożenie: Zależność bloku od krajów trzecich w zakresie surowców niezbędnych do przeprowadzenia transformacji ekologicznej. Jednak podczas gdy niektóre kraje przekonują się do pomysłu wydobywania tych surowców u siebie, inne takie, jak Niemcy, wciąż się wahają, obawiając się protestów grup ekologicznych. Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke przyznała, że "obecny kryzys pokazał, że nie ma sensu zastępować jednego uzależnienia drugim", ale podkreśliła, że "pełna samowystarczalność nie jest dla Niemiec realistycznym scenariuszem". Rzecznik niemieckiego ministerstwa klimatu i gospodarki, kierowanego przez kolegę Zielonych Roberta Habecka, powiedział, że Berlin popiera inicjatywy z Brukseli mające na celu zwiększenie pozyskiwania surowców w kraju. "Krajowa produkcja lub wydobycie litu może pomóc zmniejszyć zależność od importu i zdywersyfikować źródła zaopatrzenia" - powiedział rzecznik ministerstwa. Na pytanie, czy Niemcy rozpoczną nowe projekty wydobywcze, ministerstwo odpowiedziało, że odpowiedzialność za wydawanie pozwoleń na konkretne projekty spoczywa na niemieckich władzach regionalnych. Ostrożne podejście Niemiec stoi w ostrej sprzeczności ze stanowiskiem Francji, która opowiada się za otwieraniem nowych kopalń w Europie jako sposobu na wzmocnienie strategicznej autonomii UE, a francuska minister ekologii Barbara Pompili, znana z gotowości do zerwania z zielonym dogmatem w służbie walki ze zmianami klimatu powiedziała, że "Nie powinniśmy odwracać wzroku od górnictwa". Jak dotąd Niemcy zachowują względną ciszę. Ich wahania wynikają po części z obaw przed reakcją społeczeństwa. Jak donosi Tagesschau, lokalna opozycja już opóźniła plany wydobycia litu na Nizinie Górnego Renu, jednym z największych złóż na kontynencie. Wiele osób obawia się, że wiercenia mogą zniszczyć ich domy, podczas gdy grupy ekologiczne ostrzegają, że wydobycie może doprowadzić do zanieczyszczenia gleby i wody. Podobne obawy uniemożliwiły otwarcie nowych kopalni w Szwecji i Portugalii, która ma ambitne plany wydobycia ogromnych zasobów litu w ramach starań o status europejskiego centrum energetycznego.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #geopolityka #ekonomia