Wpis z mikrobloga

Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny ()

Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.

Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych na ból głowy może doprowadzić do występowania bólów polekowych. Inna nazwa to bóle głowy z odbicia. Uważa się, że ten problem dotyczy 1-2% populacji ogólnej i 50% osób zmagającymi się z przewlekłymi bólami głowy. Częściej dotyczy kobiet.

Samoleczenie, zwiększanie dawek na własną rękę, dokładanie kolejnych leków przeciwbólowych, następnie zmniejszanie skuteczności zażywanych leków i coraz częstsze występowanie bólu. Lek przestaje działać, pacjent stosuje kolejną dawkę i koło się zamyka - oto przepis na polekowe bóle głowy.

Kryteria diagnostyki polekowych bólów głowy to:
- Przewlekły ból - minimum 15 dni z bólem głowy w miesiącu
- Nadużywanie leków - stosowanie paracetamolu, NLPZ lub aspiryny przez minimum 15 dni w miesiącu lub tryptanów, pochodnych ergotaminy, opioidów lub złożonych leków przeciwbólowych przez co najmniej 10 dni w trakcie 3-miesięcznego okresu obserwacji
- Bóle głowy przed wystąpieniem polekowych bólów głowy

Leczenie powinno być prowadzone pod opieką specjalisty, czasami przebiega ono w szpitalu. Nagłe odstawienie leków może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego objawiającego się m.in. nasileniem bólu, zaburzeniami snu, lękiem, nudnościami czy wymiotami. Z tego powodu niekiedy podaje się dodatkowe leki zmniejszające nasilenie tych objawów.

Słyszeliście kiedyś o bólach głowy z odbicia? A może sami mieliście bliższy kontakt z polekowymi bólami głowy?

Jeśli chcielibyście przeczytać wpis na inny medyczny temat, to napiszcie w komentarzu ʕʔ

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nauka #pracbaza #rozowepaski #niebieskiepaski
dwa_fartuchy - Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny (。◕...

źródło: comment_1647675625eihUHH2inDqlVN2jhsQbRD.jpg

Pobierz
  • 308
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Hmm, mam migreny i zdarza się że z 10x w miesiącu biorę sporo paracetamolu ( zazwyczaj 2g pomagają, ale czasem biorę 3g czy 4g czyli max dobowe ). Chyba udam się po coś na receptę, bo migea zalecona przez neurologa to scam - 30zł za 4 tabletki gdzie niekiedy i tak musiałem brać dwie, więc przy takiej częstotliwości migren mnie na to nie stać :c
  • Odpowiedz
@Natersis: migreny to ciężki temat :( różne leki różnie na pacjentów działają, a do tego dochodzi jeszcze sporo czynników wyzwalających atak. Obyś trafił na fajnego lekarza, który Cię będzie dobrze prowadził.
Jest też coś takiego jak profilaktyka migren, warto podpytać lekarza :)
  • Odpowiedz
@niezwykly_89: propozycji od nikogo nie dostałam, żebym wiedziała kim jest dany człowiek, ale czasem patrząc na ilości danych leków i częstość wykupywania ich można się tego domyślić. Zazwyczaj każda apteka ma takich swoich kilku stałych pacjentów
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: farmakeia – trucicielstwo, czary, magia.
Ludzie jedzą na potęgę różne tabletki, a na napisane na ulotkach możliwe skutki uboczne nikt nie patrzy. Nie mówię, że wszystkie leki są tylko źle, ale uzależnienie jest ogromne, a w tv co druga reklama to lek, a to na kaszel, a to katar i ból głowy. Zepsuta branża okropnie, ale dobrze, że chociaż takie informacje dajesz.
Ant7 - @dwa__fartuchy: farmakeia – trucicielstwo, czary, magia.
Ludzie jedzą na potę...

źródło: comment_1647678635azD2w4QvDmoNtdjZQqmNx1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy Szczerze mówiąc to u siebie nie spotkałem nic co byłoby takim "wyzwalaczem" migreny. Zdarza się czasami, że mam ją po przebudzeniu ( co jest najgorsze, bo jest ona już nasilona ). Lekarz mówił też coś o sumatryptanie, ale to na receptę, więc czeka mnie wizyta u lekarza ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: powiedz mi dlaczego jak byłem w szpitalu i bolała mnie głowa to nie chcieli mi dać ibuprofenu po którym mi przechodzi tylko jakis paracetamol który nie działa?
  • Odpowiedz
Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.


@dwa__fartuchy: Masz jakieś dowody czy tylko lansujesz sobie instunia?
  • Odpowiedz
  • 43
@dwa__fartuchy niestety, ale z własnego doświadczenia wiem, że często bierze się to z buty, niedouczenia i chamstwa lekarzy. Do 16 r.ż. nie brałam w ogóle nlpz (prócz zbijania gorączki), potem pojawiły się u mnie mocne, kilkudniowe bóle głowy. Poszłam szukać przyczyny u lekarza, zostałam wyśmiana i nazwana hipochondryczką. Następny na mnie nakrzyczał a jeszcze następny (neurolog xD) bez badań wzruszył ramionami i uznał, że jestem taka delikatna to boli.
No to
  • Odpowiedz