Wpis z mikrobloga

Jako pośrednik kredytowy mam takie jedno spostrzeżenie po ostatnich zachowaniach Klientów.
W ostatnich 7 dniach było tak ogromne zainteresowanie przechodzeniem na stałą stopę, jakiego nie widziałem od początku podwyżek. Glapiński stworzył bardzo skuteczną narrację. Poza telefonami od Klientów, na facebooku każdy kredytowiec walił po oczach postami, że to już ostatni moment, teraz już koniec szansy na tanią stałą stopę etc. (Trzeba oczywiście przyznać, że oferty ze stopą poniżej 6% w zasadzie się skończyły).
Takie pospolite ruszenia w różnych sferach (zakup walut na górce, panika kupna na giełdzie przy szczytach i panika sprzedaży przy dołkach) często zwiastują przesilenie. Oczywiście prognozy co do stóp, wycena kontraktów fra i ogólna narracja sprzyja takim decyzjom, a otoczenie informacyjne jest jakie jest. Ciągle mi jednak nie daje spokoju ten gigantyczny boom na zmianę stóp przy nadal utrzymującym się spadku popytu na nowe kredyty. Pewnie w perspektywie najbliższych dwóch/trzech kwartałów okaże się czy tym razem większość miał rację.
#kredythipoteczny #nieruchomosci #ekonomia #finanse
  • 19
@DJ007: FED wczoraj zakomunikowal strategie min 6 podwyzek stop w 2022r. Zadnych spadkow stop w PL nie bedzie po prostu skonczy sie cykl podwyzek i nastapi konsensus ale na jakim poziomie to nie wiem bo nie jestem wrozka ;).
Takie pospolite ruszenia w różnych sferach (zakup walut na górce, panika kupna na giełdzie przy szczytach i panika sprzedaży przy dołkach) często zwiastują przesilenie.


@DJ007: to jest nielogiczne, bo to czy w Polsce mamy kredyty ze stopami stałymi czy zmiennymi wpływa minimalnie na wielkość inflacji.
Mi bardziej chodziło o zadanie pytania o słuszność masowych zachowań motywowanym strachem. W kontekscie zachowań rynku można traktować takie działania kontrariańsko.


@DJ007: ok, ale to w takim razie też nie ma sensu, bo używasz wybiórczo przykładów na potwierdzenie twojej tezy. Zachowania stadne to fakt, ale tutaj istnieje jasny i wyraźny powód.
@DJ007: Ci co teraz przechodzą na stałe oprocetowanie w perspektywie 5 lat może wyjdą na zero, może lekko stracą, najbardziej będą w dupie ci którzy wezmą stałe w połowie roku przy wiborze w okolicy 5.5-6% załadują się pewnie po same kule w mega drogi kredyt i mega drogie nieruchomości,rynek ich wydyma razy x2

Tak tak... kredyt można refinansować ale płacisz za to 2% wartości, więc znowu cię wydymają na kasę
@DJ007: Moim zdaniem zmieniać na stałą jak najszybciej. Stracisz 100 lub 200 zł ale spisz spokojnie.
Jak stopy spadną to refinansować.
Wojna, covid, kryzys idzie ponoć, itp. Nikt nie wyklucza stóp na poziomie 10%
Tak tak... kredyt można refinansować ale płacisz za to 2% wartości, więc znowu cię wydymają na kasę :) No i znowu liczenie zdolności, wielu machnie na to ręką.


@PanMihau: Nie płacisz za refinansowanie 2% wartości. Wyjście ze stałej stopy jest za 0 zł. Chyba tylko Alior pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę przy stopie stałej.
@mmnwis2: Gdy się chce mieć święty spokój, to stała stopa jest zawsze dobrą opcją, choć nie zawsze najtańszą opcją, bo czy było tanio to okazuje się dopiero po czasie. Klienci myślą różnie, czasem w kategoriach świętego spokoju, a czasem w kategoriach "taniości".
@Kolczaneiro: Oczywiście, że tak może być. A może też być tak, że realna gospodarka na tym poziomie stóp zacznie się dusić. Nastroje i reakcje stadne jednak tego nie mierzą.
Chyba tylko Alior pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę przy stopie stałej.


@DJ007: Jeszcze BOŚ.

O decyzjach, które podejmują klienci decydują emocje. Tak jak napisałeś czas pokaże, czy są one słuszne.

"Przewidywanie jest bardzo trudne szczególnie, jeśli idzie o przyszłość." Niels Bohr.