Wpis z mikrobloga

Będę wdzięczy za pomoc w sprawie rozliczenia podatkowego. Wygrałem w zeszłym roku telewizor w konkursie organizowanym przez urząd miasta. Niedawno przyszedł mi pit-11 z tegoż urzędu z informacją o nagrodzie rzeczowej o wartości 6699zł. Przy próbie rozliczenia na epodatki tę wartość sumuje mi z dochodem z pita od pracodawcy przez co zwiększa mi podatek do zapłaty o 2244zł.

Czy tak ma być i wartość nagrody rzeczowej stanowi dochód podlegający opodatkowaniu według skali? Wszędzie widzę informację, że od nagród jest 10%. Jak to rozliczyć?

#podatki #finanse
  • 8
@Jacqoo: No to ciekawa sprawa - teoretycznie podatek powinien pobrać i uiścić organizator konkursu. Zazwyczaj wtedy uiszczają info że są dwie nagrody, z czego jedna idzie do US.

Weź przedzwoń do UM i US co z tym fantem zrobić i co już zrobili. Totalnie nie powinno sie to liczyć do skali podatkowej w mojej ocenie.

tu jest dosyć dobry, poprawny i w miare prosty artykuł o tym: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nagroda-w-konkursie-jak-rozliczyc
@Filipterka25: No właśnie czytałem i bardzo nie pasowało mi to do mojej sytuacji. Piszą tam, że

"To na organizatorach wszelakich konkursów spoczywa obowiązek naliczenia i pobrania, a także odprowadzenia podatku od nagród. Organizator występuje więc w tym zakresie jako płatnik podatku od wygranej."

A tu wygląda jakby urząd miasta nie miał pojęcia jak organizować konkurs.
@Jacqoo: Ale to się zdarza. Sam pamiętam daaaaawno temu, jak wielce mnie zdziwiło otrzymanie pit-u od UZ z jednymz banków - w kórym nigdy nie pracowałem, a miałem konto.

Co się okazalo? Że ktoś sprytny i wybitny wymyślił, że program poleceń kont (poleciłem jednejosobi i zainkasowałem całe 5 dych) postanowili rozliczyć jako... umowy zlecenia. Nawet stało to w regulaminie, ale widząc opcję na 50 zeta miałem tylko takie dolarki ($$) w
@Filipterka25
@Tomaszku

Sprawa wyjaśniona. W urzędzie skarbowym powiedzieli, że faktycznie powinno być 10%, ale oni dostali takiego pita i nie będą wnikać w regulaminy tylko pobiorą podatek jak od dochodu i żeby wyjaśnić z organizatorem.
W urzędzie miasta nikt nic nie wie generalnie xD przyjął mnie kierownik od komunikacji społecznej, po wyjaśnieniu problemu obiecał się tym zająć. Przyszło pismo, żeby zapłacić to 10% i anulowali pita11.