Wpis z mikrobloga

@THredrock: FIR ma każdy kraj a ADIZ na świecie nie ma aż tak wiele :) w Europie my i Finlandia (przy granicach NATO). Potem dopiero Indie i Iran. Oczywiście USA i kilka krajów z Azji. Są jeszcze w Peru, Brazylii, Argentynie, Indonezji (tak an szybko).
@THredrock: no i zupełnie nie ma co porównywać przestrzeni lotniczych w USA, a w innych częściach świata. U nich odpowiada za to wszystko FAA. w Europie EASA, jest tu sporo różnic w typach przestrzeni, klasach. Oj dużo by gadać.
@Sinklinorium: Nie wiem co oznacza FIR, ale z mapki domyślam się że to właśnie przestrzeń którą kontrola lotów danego państwa obsługuje i nie pokrywa się z przestrzenią powietrzną danego państwa, gdzie mogłoby zakazać lotów. Krążą screeny że Ruscy latają do Kaliningradu przez Bałtyk więc jakaś jego część pozostaje niczyja.
@Rubbik: A to przepraszam, bo wszystko pisane w mega pośpiechu. Ale nie napisałam, że prowadzimy tutaj ekspertyzę o geografii. Najjaśniejszy pan wybaczy takie upodlenie dla jego oczu, ale chyba dla innych obyło się bez zerkania na mapę i @starytygrys dokładnie tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Sisal: Gdyby miał wyłączony transponder, to jest nawet możliwe. Ale był oznakowany jako pasażerski, więc tutaj jest nieco mniej powodów do
Pobierz Seentas - @Rubbik: A to przepraszam, bo wszystko pisane w mega pośpiechu. Ale nie nap...
źródło: comment_1646147629N7ZxrP7famjzBTFTKEL3p8.jpg
@bisu: Sam nie wiem. Latają przez Szwecję która wydała taki zakaz:

ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTED OR OPERATED BY CITIZENS OF THE
RUSSIAN FEDERATION, OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE AOC
ISSUED BY RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER,
EXIT OR OVERFLY SWEDISH AIRSPACE EXCEPT HUMANITARIAN, SAR AND LEASED
AIRCRAFT ONE-WAY RETURN FLIGHTS WITH THE PERMISSION OF THE SWEDISH
TRANSPORT AGENCY AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY
OVERFLIGHT
@Seentas ogólnie słychać czasem coś o samolotach rosyjskich nad obwodem kaliningradzkim? Pracuję parę kilometrów od granicy i dość często słychać jakby coś przelatywało na dużej wysokości