Wpis z mikrobloga

Z miesiąc temu napisałem post dotyczący mojej rozmowy na Junior Java Developera, o tutaj. Nieskromnie powiem, że dostałem tę robotę, na niezłych warunkach. Może i jeszcze nie jestem w pozycji by dawać porady, ale chciałbym się podzielić paroma spostrzeżeniami, które mogą pomóc kolegom/koleżankom, które jeszcze niedawno były na moim miejscu.

1. W pierwszej kolejności - zróbcie schludne CV. Wypiszcie w jednej z sekcji swoje projekty, wraz z opisem, tech stack oraz linkiem do githuba.

2. Róbcie projekty, które mogą realnie rozwiązać/ zautomatyzować jakiś wasz proces. Chodzi o to, żeby nie był to kolejny milionowy todoList.

3. Gdy rekrutujący (podczas rozmowy technicznej) zadaje wam pytanie, a macie na ten temat większą wiedzę, to możecie pociągnąć ten temat w tę stronę i rozwinąć myśl. Dodatkowo, możecie dorzucić do takiego pytania problemy napotkane podczas pisania projektu i sposób och rozwiązania. Ja tak zrobiłem np w kontekście lomboka, który w projekcie sprawiał mi problemy, czy JPQLa. Pamiętam, że gdy wspominałem o tych problemach, techniczny mówił, że szedłem całkiem dobrą drogą i dawał mi nawet cenne rady, co zrobić następnym razem.

Nie wiem, czy te rady są w 100% użyteczne, ale jeśli pomogą choć jednej osobie, to będę bardzo usatysfakcjonowany, może ktoś z #programista15k uzupełni punkty, o których wspomniałem, bądź je skrytykuje. Ja tylko podałem swoje spostrzeżenia z 3 rozmów, na które zostałem zaproszony i z każej dostałem akceptującą odpowiedź.

Przy okazji chciałbym podziękować tagom #programowanie #naukaprogramowania #java za cierpliwość i pomoc, bo moja nauka dopiero się zaczyna.

#pracbaza
  • 5
  • Odpowiedz
@stanleymorison: bardzo dobre rady, i tak to właśnie działa. Nie ma tutaj żadnej tajemnicy, po prostu trzeba wykazać się inicjatywą i zaangażowaniem. Ty to właśnie zrobiłeś i pokazałeś że będziesz się starał o swój rozwój, a to jest najważniejsze na początku kariery. Działa to w każdej branży, działa to na każdym poziomie, działa to w każdym wieku. Powodzenia i szerokości
  • Odpowiedz
2. Róbcie projekty, które mogą realnie rozwiązać/ zautomatyzować jakiś wasz proces. Chodzi o to, żeby nie był to kolejny milionowy todoList.


@stanleymorison: bardzo dobra porada. Miałem tak z paroma kandydatami że nie byłem w pełni przekonany czy brać na rozmowę, ale na GH był projekt związany z inną działką albo i nawet z hobby. Wtedy robiłem dokładniejszy rzut oka na kod i otoczkę - README, obecność testów, CI, a nawet
  • Odpowiedz