Wpis z mikrobloga

a to przypadkiem nie są firmy często z masą akcjonariuszy których głównym celem jest zysk?


@dobrowolskii: No myślę, że właściciele tych dużych firm z masą akcjonariuszy, jak powiedzmy Wojciechowski mają to wszystko gdzieś, nawet jeszcze bardziej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W każdym razie narracja była na wykopie, że tak się nie da i w ogóle nie wolno. Ja mówiłem, że jak najbardziej się da. Więc z przyjemnością
po pierwsze deweloperzy mają obecnie rekordowe marże z których mogą zejść


Nie. Mają marże w wysokości średnio 12-22% wg NBP. Za cały projekt mieszkaniowy, które realizacja trwa 2-3 lata. Tu nie ma z czego schodzić. Zresztą po co schodzić, jeżeli można i budować mnie i sprzedawać wolniej? Prosta piłka.

Po drugie po kryzysie z 2008, ilość oddawanych mieszkań faktycznie spadła i ich cena również


Bo zaczęto budować i sprzedawać więcej tańszych mieszkań.
k.....o - > po pierwsze deweloperzy mają obecnie rekordowe marże z których mogą zejść...

źródło: comment_1645125766H3b8F4N1aSzCDou45oPdks.jpg

Pobierz
kazdemu wlasiccielowi firmy zalezy na generowaniu zysku, jak nie idzie to nikt nie ma nic gdzies bo sie robi #!$%@?. Jak pozapinane na kredytach to jeszcze gorzej.


@dobrowolskii: Deweloperka ma bardzo mało kredytów. Więc nie ma problemu.
Ja w ogóle się dziwie ze oni sprzedają mieszkania, przeciez mogą też wynajmować wszystko zamiast sprzedawać.


@Benq20: Bo widzisz, na budowaniu i sprzedawaniu mieszkań zarabia się lepiej niż na ich wynajmie, dopóki marża może wynosić ok 20%. Ale jeżeli zaczęłaby wynosić mniej, przy takim wzroście kosztów jak obecnie, a rynek nie byłby w stanie wchłonąć podwyżek cen, to lepiej poczekać i ewentualnie wynajmować to co się wybudowało, niż sprzedawać za wszelką
@kiedysniebylembordo: oczywiście, że sobie poradzą. ten tag chyba nie polega na ciśnięciu na deweloperów, tylko na walce pt. "JEBNIE / NIE JEBNIE", co do tego ma czy deweloperom się będzie powodziło czy nie. wiadomo że gdyby rynek jebnął to zaczną wynajmować zamiast sprzedawać, w moim mieście np. deweloper 2 BLOKI które miały być mieszkalne pogonił komercjalizując to jako DOM SPOKOJNEJ STAROŚCI. można? można, potrzeba tylko trochę kreatywności i nieszablonowego myślenia (
No chyba że czynsz


@Benq20: Czynsz? Płacony przez dewelopera samemu sobie? Czy firmie od zarządzania? A co za problem zatrudnić na etat faceta/dwóch, niech ogarnia rzeczy typu skrzypiące drzwi garażowe.
co to jest sekocenbud? Na rynku warszawskim Dom Development marża 34% za 2021, mają z czego schodzić


To pewnie marża z jednego konkretnego projektu, no i za cały okres jego realizacji. Podziel to sobie więc na 2-3lata. No i to wciąż tylko jedna firma na jednym projekcie.

Z resztą ceny działek też mogą siąść


Jak na razie tylko rosły. "Mogą" to trochę słabe umocowanie w rzeczywistości, bo na razie nic na to
skoro nieruchomości to taki pewniak to po co sprzedają? Niech wybudują, poczekają 5 lat i sprzedadzą 50% więcej, a najlepiej to wieczny hodl


@maryjuszpitagoras: Bo jak się buduje i sprzedaje to przy każdej kolejnej inwestycji zysk narasta już od większej kwoty, tak jak przy procencie składanym? :)
ten tag chyba nie polega na ciśnięciu na deweloperów, tylko na walce pt. "JEBNIE / NIE JEBNIE", co do tego ma czy deweloperom się będzie powodziło czy nie


@affairz: No mickpl by się chyba nie zgodził. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To pewnie marża z jednego konkretnego projektu, no i za cały okres jego realizacji. Podziel to sobie więc na 2-3lata


@kiedysniebylembordo: błagam... rozumiem, że możesz chcieć polemizować z tym argumentem i uważać, że deweloperzy nie mają z czego schodzić, OK, ale proszę skończ(cie) z tą matematyczną indolencją, którą już tu czytam po raz n-ty...

Jeżeli deweloper ma marżę na projekcie 3-letnim 30%, to znaczy, że albo W KAŻDYM ROKU robi 30%,