Wpis z mikrobloga

  • 13
559 + 1 = 560

Tytuł: Ostatnia krucjata Ludwik IX Święty w Tunisie
Autor: Xavier Helary
Gatunek: historia
Ocena: 8/10
To już kolejna książka o tytule "Ostatnia krucjata" jaką przeczytałem, ale tym razem mowa o wyprawie podjętej przez Ludwika IX Świętego do Tunisu w 1270 roku. Jak autor sam zauważa, jest to problematyczna krucjata ze względu na śmierć króla Francji podczas ekspedycji, przez co historycy skupiali się w dużej mierze na tym zgonie, nie angażując się zbytnio w rozważania opisujące dalszą część wyprawy. W tym wypadku mamy więc do czynienia z pełnym obrazem siódmej krucjaty łącznie z opisem walk po przybyciu króla Sycylii, Karola Andegaweńskiego, negocjacjami pokojowymi oraz powrotu do domu przez wojska francuskie i nowego monarchę, Filipa III. Przede wszystkim podobają mi się refleksje snute przez francuskiego historyka. Rozdział "Dlaczego Tunis?" jest dla mnie najciekawszym, bo autor przedstawia różne koncepcje, dlaczego w ogóle wybrano tak abstrakcyjne miejsce na nową krucjatę. Dokładnie opisano też przygotowania oraz działania wojenne w Afryce. Książka jest bardzo konkretna, autor nie omawia panowania Ludwika IX Świętego, nie przedstawia losów poprzedniej krucjaty zorganizowanej przez monarchy. Król nie pojawia się też w książce jako postać kryształowa, autor punktuje błędy monarchy, począwszy od celu wyprawy, poprzez porę roku podczas której dokonano wyprawy, aż do błędów militarnych związanych chociażby z oczekiwaniem na przybycie brata Karola.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historia #ksiazki #historiabookmeter
źródło: comment_164414739836biiNfC70cnR41xDhhH2a.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 296

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Medycyna podczas krucjat (Piers D Mitchell) - najnowsza recenzja usera Balcar ★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. Fantomowe ciało króla. Peryferyjne